Sabahları Erken Kalkmanın Faydaları

sabahları erken kalkmanın faydaları
sabahları erken kalkmanın faydaları

Sabahları erken uyanmayı alışkanlık haline getirmenin sağlığa faydaları uzmanların sıkça gündeme getirdiği konulardan bir tanesidir. Bizlerde insanların yaşamını psikolojik ve fiziksel olarak olumlu etkileyen sabahları erken uyanmanın faydalarını bu yazımızda sizler ile paylaşmak istedik.

Sabahları erken kalkmanın önemi şöyle bir kenara dursun, sabahları alarm tuşunu 5 dakika erteleyerek uyumak için can atmayanımız yoktur. Sabahları hepimize cazip gelen alarm erteleme alışkanlığından bizleri vazgeçirecek bir ya da birçok nedene ihtiyaç duyarız.

Şimdi sabahları bizleri erken kalkmaya teşvik edecek ve tembellikten alıkoyacak o nedenlere birlikte göz atalım.

Sabahları Erken Kalkmak İçin 8 Neden

‘Hiçbir güç beni sabahları erken kaldıramaz.’ diyenlerdenseniz sizi sabah erken kalkmaya teşvik edecek 8 neden, 8 güç var. İşte sabahları erken kalkmak için 8 neden;

Strese Girmezsiniz

Sabahları alarmı iki-üç defa ertelemeniz daha geç kalkmanıza ve işinize zamanında gidememeye neden olacağından acele ederek hazırlanırsınız ki bu da yoğun bir stres yaşamanız için yeterlidir. Sabah kalkar kalkmaz yaşadığınız bu yoğun stres ise insanlarla iletişiminiz de dahil olmak üzere günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sabah erken kalkarak rahat rahat hazırlanmanız tüm gününüze pozitif etki eder.

Gününüz Daha Verimli Geçer

Sabahları erken kalkmak sadece sabahları değil, bütün gününüze pozitif etki eder ve o günü verimli geçirmenizi sağlar. Gerek ev içinde, gerekse de ev dışındaki sorumluluklarınız ne kadar ağır olursa olsun açık bir zihin sayesinde konsantreniz ve veriminiz artar. Erken kalkan insanların zihni daha açık olur.  

Egzersize Zaman Ayırırsınız

Sabahları erken kalkan insanlar egzersiz yapmaya rahatlıkla vakit ayırabilirler. Ancak sabahın önemli bir kısmını uyuyarak geçirmek sabahları egzersiz yapmayı imkansız hale getirir. Yoğun ve stresli geçen bir günden sonrada egzersiz yapmak insana çok ağır gelebilir. Bu nedenle sabahları erken kalkarak egzersize yarım saat vakit ayırmak hem sağlınız için faydalı olacak, hem de bütün günü zinde geçirmenizi sağlayacaktır.

Enerjiniz Artar

Sabahları uyunan fazla uyku bütün gün zihninizde ve vücudunuzda sisli bir bulut varmış gibi hissettirir. Bu sisli bulutu dağıtmak için içilen sert bir kahve veya egzersiz dahi enerjinizin yerine gelmesi için yeterli olmaz. Enerji seviyesini yükselterek bütün günü dinç geçirebilmek için erken yatarak erken kalkmaya çok dikkat etmek gerekiyor.

sabah erken kalkmanın faydaları nelerdir
sabah erken kalkmanın faydaları nelerdir

Kahvaltıya Zaman Ayırırsınız

Sabahları kalktığınız zaman sizi bekleyen koca günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Bu önemli öğünü poğaça ya da kalori değeri yüksek besinlerle atlatmak yerine erken kalkarak sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı yapmanız sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Kan şekerini hızla yükselten besinlerden ise uzak durmak gerekiyor.

Ev Temizliğine Vakit Ayırabilirsiniz

Akşamları yorgun argın eve gelindiğinde temiz bir ev herkese iyi gelir. Sabahları erken kalktığınız takdirde dinçken evi temizleme imkanı bulabilirsiniz. Ev temizliğini akşama bıraktığınız zaman temizlik yapmak için yeterli enerjiye sahip olamayacağınız gibi karmakarışık bir ev yorgun zihninizi daha da yoracaktır. Bu nedenle sabahları yarım saat erken kalkarak ev temizliğini yapmanız ve akşam derli toplu bir evin kapısını açmanız yorgun zihninizi dinlendirecektir.

Kendinize Vakit Ayırabilirsiniz

Çocuklar, evcil hayvan ve ilgiye gereksinimi olan diğer aile üyeleri derken insan, kendisine vakit ayıramıyor. Sabah erken kalkmak, yalnız ve sakin vakit geçirmek ve insanın kendisiyle baş başa kalması için iyi bir nedendir. Sabahları kendinizle geçireceğiniz bir 10 dakika dahi zihninizi temizler ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

Gün Doğumunu İzleyebilirsiniz

Erken kalkan insanlar, gün doğumunu izleme fırsatı bulacakları gibi gökyüzündeki değişimi de izleyebilirler. Gün doğumu o kadar büyüleyicidir ki doğa aşığı olmayanları dahi rahatlatır.

Sabahları Erken Kalkmanın Faydaları

Sabahları erken kalkmanın sağlığa faydaları fiziksel ve psikolojik olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca bu faydalar yapılan bilimsel araştırmalar ile de ispatlanmıştır. İşte sabahları erken kalkmanın sağlığa faydaları;

Düzenli Bir Yaşam

Geceleri geç yatarak sabahları erken kalkan insanların yaşamları, akşamları erken yatarak güneşin doğuşuyla birlikte kalkan insanlara göre daha düzensizdir. Çünkü uyku açığı nedeniyle görülecek yorgunluk hissi gün içerisinde yapılması gereken aktiviteleri kısıtlamaktadır. Düzenli ve disiplinli bir yaşam sürmek isteyenler, güneşin doğuşuyla birlikte güne başlamayı alışkanlık haline getirmelidir.

Mutlu Bir Yaşam

Sabahları erken uyanmak insanın kendisini daha enerjik ve mutlu hissetmesini sağlıyor. Sabah erken kalkarak gün içerisinde yapılacak işlerin ve aktivitelerin planlanması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Depresyon Riski Azalır

Sabahları geç kalkan insanların depresyona girme riski, erken kalkan insanlara göre daha fazladır. Çünkü erken kalkan insanlar, gün içerisinde kendilerini enerjik ve mutlu hissederler.

Sağlıklı Beslenirler

Geceleri geç yattığı için sabahları erken kalkamayan insanların aşırı yemek yeme riski daha fazladır. Sabahları geç kalkan insanların genelde düzenli beslenme alışkanlıkları olmadığı için fast-food tarzı beslenmeye daha yatkın olduklarından kilolarını kontrol etmeleri daha zordur.

Pozitif Düşünme

Sabahları erken kalktıktan sonra meditasyon, yoga ya da pilates yapan insanlar negatif düşüncelerden uzaklaşarak pozitif düşünmeye başlarlar. Böylelikle güne daha moralli ve enerjik başlarlar.

Sabahları Erken Uyanmak İçin

Erken Uyanmak İçin Ne Yapılmalı

Sabahları Spor Yapmanın Faydaları

Sabahları Spor Yapmanın Faydaları