Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı
Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı

Haşlama patates içerisinde yüksek oranda nişasta bulunsada içeriğinde yağ bulunmamasından dolayı kilo almaya neden olmamaktadır. Aynı zamanda haşlanmış patates kalori açısından da düşün olmasından dolayı tüketiminde de bir sakınca bulunmamaktadır.

Patates diyeti de haşlanmış patates tüketimiyle birlikte hızlı bir şekilde kilo vermeye yönelik bir diyet yöntemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Haşlanmış patates kilo aldırır mı? konusunda merak edilen tüm sorularınıza hep birlikte göz atalım.. Ayrıca patates kaç kalori, patates kilo aldırır mı? ve patates kızartması kaç kalori? yazılarımızıda inceleyerek patates konusuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Diyet Yaparken Haşlanmış Patates Yenir Mi
Diyet Yaparken Haşlanmış Patates Yenir Mi

İçerik Başlıkları

Diyet Yaparken Haşlanmış Patates Yenir Mi

Haşlanmış patatesin besin değerini incelediğimizde büyük bir kısmını karbonhidrattan aldığını tespit etmekteyiz. Ancak yağ içeriğine sahip olmadığı ve kalori açısından da düşük olmasından dolayı diyet yaparken haşlanmış patates yenir mi sorusuna kısaca diyette tercih edilebilecek besinler arasında yer alabilir diyebiliriz.

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi
Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi

 • Haşlanmış patates kalori açısından düşük bir seçenektir. Ancak bu durum patatesleri yağsız ve tuz ilavesi olmadan haşlarsanız ve küçük parçalar haline ayırmadan, dolapta bir süre dinlendirmeniz sonrasında tüketirseniz kalori açısından düşük olacaktır.
 • Bu yöntem sayesinde patatesin vitamin ve mineral değerlerinden maksimum orada faydalanmış olacaksın. Aynı zamanda daha az kalori alarak uzun süre tok kalmayı sağlayacaksınız.
 • Bol yeşillikle birlikte, yağsız ve limonlu haşlanmış patates salatasıyla sağlıklı bir diyet öğünü de tercih edebilirsiniz.
 • Haşlanmış patatesin besin değerleri de fazlasıyla zengindir. Örneğin fazla miktarda C vitamini içermekte olan patates, portakaldan sonrada en çok vitamin içerek besinler arasında yer almaktadır.
 • İçeriğinde nişasta olan bir sebze olsa da yağ içeriğine sahip olmamasıyla birlikte lif oranı açısından da yüksek olmasından dolayı uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır ve diyet menülerinde tercih edilebilmektedir.
 • Haşlanmış patates ne zaman kilo aldırır? sorusuna kısaca cevaplamak gerekirse: Patatesleri yağ ile birlikte haşlanması ve sonrasıda ezip, içerisine süt ve tereyağı veya peynir gibi pek çok malzeme ilave edilmesi durumunda kalori oranını da yükseltecektir. Aynı zamanda bu şekilde tüketiminde porsiyon kontrolü sağlanmamasında kilo alımına da neden olacaktır.
 • Burada önemli olan patatesin besin değerlerini yok etmeden ve yağ olmadan tüketim sağlamak oldukça önemlidir. Böylece diyetinize de zarar vermeyerek sağlıklı ve vitamin açısından zengin bir besini öğününüze ilave etmiş olursunuz.
1 Adet Haşlanmış Patates Kaç Kalori
1 Adet Haşlanmış Patates Kaç Kalori

1 Adet Haşlanmış Patates Kaç Kalori

Patatesin içeriği büyük miktarda karbonhidrattan oluşmaktadır. Bununla birlikte orta miktarda protein ve çok az da yağ içeriğine sahip olmaktadır. Peki 1 adet haşlanmış patates kaç kalori? sorusuna cevap olarak şu şekilde söyleyebiliriz: 100 gram kabuğu ile birlikte olan haşlanmış patates yaklaşık olarak 87 kalori miktarına sahiptir.

Haşlanmış Patates Kaç Kalori
Haşlanmış Patates Kaç Kalori

Haşlanmış Patates Kaç Kalori

İçeriğinde yüksek miktarda nişasta olsa bile patates yağ içermemektedir. Patatesin pişirme yöntemleri arasında en sağlıklısı ise haşlama yöntemidir. Eğer diyet programı uyguluyor veya kilo kontrolü sağlamaya çalışıyorsanız haşlanmış patates sizler için doğru bir tercih olacaktır. Ancak bir süre soğumasını da beklemenizi öneririz. Demir, folik asit, lif ve potasyum gibi vücut için pek çok faydalı mineraller de içermektedir. Peki haşlanmış patates kaç kalori? 

 • 1 küçük porsiyon (100 gram) olan haşlanmış patates yaklaşık olarak 95 kalori değerindedir.
 • 1 orta porsiyon (200 gram) olan haşlanmış patates ise ortalama olarak 183 kalori değerindedir.
 • 1 büyük porsiyon (300 gram) haşlanmış patates ortalama olarak 280 kalori değerine sahiptir.

İçeriğine az miktarda yağ, tuz ve baharat ilave ederek haşlanmış patatesi diyet programındayken veya kilo kontrolündeyken öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Patates Salatası Diyete Uygun Mu
Patates Salatası Diyete Uygun Mu

Patates Salatası Diyete Uygun Mu

Besin içeriğinde zengin ve dengeli olan patates salatasını diyet programınızda tercih etmeniz uygundur. Fakat, burada önemli olan konu eklemiş olduğunuz yağ miktarı ve tüketmiş olduğunuz porsiyon kontrolüdür. Ortalama olarak 1 kase patates salatasını tüketirken yanında ayranda tercih etmeniz sağlıklı bir öğün için yeterli olacaktır.

Haşlanmış Patates Salatası Kaç Kalori
Haşlanmış Patates Salatası Kaç Kalori

Haşlanmış Patates Salatası Kaç Kalori

Günlerin vazgeçilmezi olan patates salatası, soğan ve yeşillikle hazırlanmakta olan bol limonlu ve baharatlı olmasıyla birlikte patates salatası aslında birkaç değişiklik sonrasında diyet programınızda sağlıklı bir öğün haline getirmek mümkün olacaktır. Patatesleri yağsız ve tuzsuz haşlayın ve küçük küçük parçalara ayırmamaya özen gösterin. Biraz dinlenmesini bekledikten sonra bol limon, yeşillik ve isteğinize göre baharatlarda ilave edebilirsiniz. Böylece sağlıklı bir salata da elde etmiş olursunuz. Nişasta içeriğinin yüksek olmasıyla birlikte kök sebze olmasından dolayı ölçülü miktarda tüketimi sağlıklı olacaktır. Haşlanmış patates salatası kaç kalori?

 • 1 orta porsiyon (185 gram) haşlanmış patates salatası yaklaşık olarak 135 kalori değerindedir.
 • 1 orta kase (150 gram) haşlanmış patates salatası yaklaşık olarak 105 kaloridedir.
 • 1 tabak (300 gram) haşlanmış patates salatası yaklaşık 215 kaloridir.
 • 1 çorba kaşığı (15 gram) haşlanmış patates salatası ise 13 kalori değerine sahiptir.
 • 100 gram haşlanmış patates salatası 70 kaloridir.