Patates Kızartması Kaç Kalori

patates kızartması kaç kalori
patates kızartması kaç kalori

Günün hangi saatinde olursa olsun tüketebileceğimiz enfes bir lezzet olan patates kızartması, çocuklar tarafından da o kadar çok sevilir ki annelerinden özellikle kahvaltıda istedikleri besinler arasında yer alır. Ancak kalori değerleri oldukça yüksek ve tam bir karbonhidrat kaynağı olan patates kızartmasını tüketirken kesinlikle ölçüyü kaçırmamak gerekiyor. Ne var ki içeriğinde bol yağ olan ve yanında ketçap ile mayonezin eşlik ettiği patates kızartmasını yerken bir çoğumuz ölçüyü kaçırmaktayız.

‘Patates kızartması kaç kalori?’ sorusunun yanıtını aşağıda öğrenince en azından ketçap ve mayonezi bırakma cesaretini kendinizde bulacağınızdan eminiz. Fast-food beslenme tarzının vazgeçilmezi olan patates kızartmasının kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

Patates ile birlikte en çok tüketilen fast food lardan olan pizza kaç kalori başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Böylece pizza ve patates ikisi birlikte kaç kalori eder sorusunun cevabını bulmuş oluruz.

Patates Kızartması Kaç Kalori?

Kızartılırken içerisine çektiği yağdan dolayı sağlıksız bir besin olan patates kızartması kilo alımına direkt etki eden bir besindir. Patates kızartmasının kalori değerlerini aklınızda tutarsanız tüketirken ölçülü olmanızda önemli bir yardımcınız olacaktır. Peki, ‘Patates kızartması kaç kalori?’ İşte patates kızartmasının o çılgın kalori değerleri;

  • 1 gram gelen 1 adet patates kızartması 3 kalori değerindedir.
  • 15 gram gelen 1 avuç patates kızartması 47 kalori değerindedir.
  • 25 gram gelen 1 küçük paket patates kızartması 78 kalori değerindedir.
  • 70 gram gelen 1 orta boy paket patates kızartması 218 kalori değerindedir.

80 gram gelen 1 orta porsiyon patates kızartması 250 kalori değerindedir. Bu 250 kaloriyi yakmak için 2 saat tempolu yürüyüş yapılması gerektiğini aklınızda tutarsanız 80 gramını tüketmekten dahi vazgeçmeniz için iyi bir bahane olabilir.

125 gram gelen 1 büyük boy paket patates kızartması 390 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 53’ünü karbonhidrat, yüzde 42’sini yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturmaktadır.

fırında patates kızartması kaç kalori
fırında patates kızartması kaç kalori

Fırında Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates kızartmasını çok sevse de kilo probleminden dolayı kalori değerlerini aşırı kafaya takanlar patatesi az yağ ile fırında kızartarak tüketebilirler. Ayrıca bu yöntem, kalori değerlerini düşürmesinin yanı sıra direkt yağda kızartılan patates kızartmasından çok daha sağlıklıdır. Peki, ‘Fırında patates kızartması kaç kalori?’ Hadi birlikte inceleyelim;

0.12’si yağ olan 100 gram fırında patates kızartması 90 kalori değerindedir. Fırında patates kızartmasını tükettikten sonra aldığınız 90 kaloriyi yakmak için ortalama 25 dakika yürüyüş yapılabilir, ortalama 15 dakika bisiklet sürülebilir, ortalama 6 dakika koşarak merdiven çıkılabilir, ortalama 9 dakika koşu yapılabilir ya da ortalama 14 dakika ağırlık kaldırılabilir.

Mc Donald’s Patates Kızartması Kaç Kalori?

Fast-food beslenme tarzı denilince çoğu kişinin aklına ilk önce Mc Donald’s gelmektedir. Mc Donalds’a yolu düşen hemen herkesin fix yiyecekleri arasında patates kızartması kesinlikle yer almaktadır. Özellikle hamburgerin yanında çok iyi giden patates kızartmasının ne kadar sağlıklı olduğunu ise hiç düşünmeyiz. Düşünsek zaten tüketmeyiz. Mc Donald’s patates kızartmasının kalori değerleri belki sizleri düşünmeye sevk edebilir. Peki, ‘Mc Donald’s patates kızartması kaç kalori?’ İşte sizleri düşündürecek kalori değerleri;

  • 1 gram Mc Donald’s patates kızartması 3 kalori değerindedir.
  • 75 gram gelen küçük boy Mc Donald’s patates kızartması 210 kalori değerindedir.
  • 100 gram gelen orta boy Mc Donald’s patates kızartması 280 kalori değerindedir.
  • 140 gram gelen büyük boy Mc Donald’s patates kızartması 389 kalori değerindedir.

164 gram gelen jumbo boy Mc Donald’s patates kızartması 459 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 53’ünü karbonhidratlar, yüzde 42’sini yağlar ve yüzde 6’sını proteinler oluşturmaktadır.

Actifry Patates Kızartması Kaç Kalori?

1 kilo patatesin 1 çorba kaşığı sıvı yağ ile kızartılmasıyla elde edilen patates kızartmasına actifry patates kızartması denilmektedir. Kızartılırken kullanılan yağ oranı kızartılan patatesin miktarıyla kıyaslandığı zaman çok düşük olduğu için hem kalori değerleri düşük, hem de en sağlıklı patates kızartmasıdır. Peki ‘Actifry patates kızartması kaç kalori?’ Diyet yapanları dahi sevindirecek kalori değerlerine birlikte göz atalım;

  • 1 gram gelen actifry patates kızartması 1 kalori değerindedir.
  • 100 gram gelen orta porsiyon actifry patates kızartması 94 kalori değerindedir.
patates kızartması kilo aldırır mı
patates kızartması kilo aldırır mı

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?

Patates kızartmasını sağlıklı ya da sağlıksız olarak tüketmek tamamen nasıl pişirildiğiyle alakalıdır. Patates kızartmasının sağlığa zararlarını en aza indirmek için kesinlikle az yağ ile fırında pişirmek gerekiyor. ‘Patates kızartması kilo aldırır mı?’ sorusunu ise kime sorarsanız sorun yüzde 99 evet cevabını alırsınız. Yağda kızartılarak tüketilen patates kızartmasının kilo aldıracağına şüphe olmasa da patates kızartması öğün değişimi olarak tüketilirse kilo aldırmaz. Öğün değişimi olarak tüketirken de ketçap, mayonez, soslar ve başka protein deposu besinlerle birlikte tüketilmemesine dikkat etmek gerekiyor.

Patates kızartmasını çok sevenlere uzmanlar öğün değişimi olarak tüketmeyi önermektedir. Patates kızartmasının yanında tüketilecek besinlerin ise glisemik indeksini düşürmesi ve kan şekerini dengelemesi gerekir. Patates kızartmasının sağlığa verdiği zararı en aza indirmek için tükettikten sonra limonlu su içilebilir. Patates kızartmasının yanında süt, tuzsuz yoğurt ya da ayran tercih edilebilir.

Fast-food tarzı patates kızartması ise sağlığa daha da zararlıdır. Çünkü uzun süre aynı yağın içerisinde kalmakta ve bu yağın içerisinde kızartıldıktan sonra satılmaktadır. Ergenlik çağında yenilen patates kızartması vücutta yağ olarak biriktiğinden obezite riskini ciddi oranda artırmaktadır. Yine patates kızartmasının sürekli tüketilmesi bağırsak tembelliğine ve kabızlığa neden olur.