Mercimek Çorbası Kaç Kalori

mercimek çorbası kaç kalori
mercimek çorbası kaç kalori

Mercimek çorbasının kırmızı ve yeşil olmak üzere iki türü vardır. Bu iki tür mercimeğin et suyu, soğan, tuz, karabiber ve un ile pişirilmesiyle elde edilen çorbaya ise mercimek çorbası denir. Lezzeti ve doyuruculuğuyla herkes tarafından sevilen mercimek çorbasının kalori değerlerini nasıl olsa bir çorba düşüncesiyle bugüne kadar merak etmemiş olabilirsiniz. Mercimek çorbası, içerdiği kalorinin yüzde 73 gibi önemli bir kısmını karbonhidrattan alır. Gelin hep beraber mercimek çorbasının kalori değerlerini inceleyelim.

Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Oldukça besleyici bir besin olan yeşil mercimek çorbasının 100 gramında 80 kalori vardır. 150 gram gelen bir kepçe yeşil mercimek çorbası ise 120 kalori içermektedir. Bir kase yeşil mercimek çorbası ise 161 kalori içermektedir. Ayrıca bir kepçe yeşil mercimek çorbasının yüzde 40’ı karbonhidrat, yüzde 15’i protein, yüzde 45’i ise yağdan oluşmaktadır. Yeşil mercimek çorbasının içeriğindeki kalorinin yüzde 45’lik kısmı yağdan gelmektedir. 1 kepçesi 1 dilim ekmek yerine içilebilecek yeşil mercimek çorbası, A vitamini, folat, Thiamin yani B vitamini, mangan, bakır, fosfor, potasyum, demir ve lif bakımından oldukça zengin bir besindir.

Yeşil Mercimeğin Sağlığa Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan, tüm temel besin öğelerini içeriğinde barındıran ve yüksek protein değerine sahip olan yeşil mercimek, oldukça besleyici baklagiller arasında yer almaktadır. Yeşil mercimeğin yapısında bulunan polifoneller, siklooksijenaz-2 üretimini azalttığı için yangın semptomlarını azaltıcı etkiye sahiptir. Yine bu polifonellerin içeriğindeki lif ve protein, kan şeker seviyesini düşürdüğü için diyabetin kontrol edilmesinde önemli bir yardımcıdır. HDL kolesterolünü yükselten yeşil mercimek, LDL kolesterolünü ise düşürür. Kandaki kolesterol seviyelerine çok iyi gelen yeşil mercimek, tansiyonu düşürücü etkisiyle tam bir kalp ve damar dostu besindir. Yine yeşil mercimeğin içeriğindeki zengin folat damar sağlığını iyileştirici etki yapar.

Yeşil mercimeğin içerisinde antinutrientler vardır. Diğer besinlerle beraber alındığı zaman bazı besinlerin emilimini azaltıcı etki yapan gıdalara antinutrient denilmektedir. Yeşil mercimeğin yapısında bulunan lektinler, bağırsaktaki karbonhidratların emilimini azalttığından dolayı vücuda daha düşük kalori aldırır. Yeşil mercimeğin içeriğindeki tanenler proteinlere bağlandığından dolayı onları çökerterek protein sindirimini düşürür. Yine yeşil mercimeğin yapısında bulunan fitik asit, kalsiyum ve çinko emilimini azaltıcı etki yapabilir. Bunlara dikkat edilmelidir.

Yeşil mercimek çorbasını büyüme ve gelişme çağında olan çocuklar, gebeler ve bebeklerini emziren anneler, haftada birkaç defa mutlaka tüketmelidir.

kırmızı mercimek çorbası kaç kalori
kırmızı mercimek çorbası kaç kalori

Kırmızı Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Kırmızı mercimek çorbası Türk mutfağının en sevilen çorbaları arasında yer almaktadır. Kırmızı mercimek çorbası, kendine özgü dokuya ve aromaya sahiptir. 100 mililitre olan 1 kepçe süzme kırmızı mercimek çorbası 23 kalori, 330 mililitre olan 1 porsiyon süzme kırmızı mercimek çorbası ise 76 kaloridir. Süzme olmayan kırmızı mercimek çorbasının kalori değerleri ise daha yüksektir. 150 mililitre olan 1 kepçe kırmızı mercimek çorbası 46 kalori, 275 mililitre olan 1 porsiyon kırmızı mercimek çorbası 85 kalori, 200 mililitre olan 1 orta kese kırmızı mercimek çorbasının kalori değeri de 62’dir.

Kırmızı Mercimek Çorbasının Sağlığa Faydaları?

Cilde en faydalı besinler arasında yer alan kırmızı mercimek, yaşlanmayı geciktirmesinin yanı sıra akne oluşumunu da engeller. İçeriğindeki yüksek lif ile sindirimi düzenleyici etkisi vardır. Kilo vermeye yardımcı olduğu için tam bir diyet çorbasıdır. İçeriğindeki zengin protein ve mineral ile kemik, diş ve göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Kırmızı mercimeğin içerisinde bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller ise C vitamini, magnezyum, potasyum, protein, sodyum, kalsiyum, A, B12 ve D vitaminleridir.

Kırmızı Mercimeğin Yan Etkileri Nelerdir?

Kırmızı mercimeğin en bilinen yan etkisi midedeki gaz oranını artırmasıdır. Kırmızı mercimek fazla tüketilirse böbrek rahatsızlıklarına, potasyum zehirlenmesi gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Sarı Mercimek Çorbası Kaç Kaloridir?

Sarı mercimek çorbasının aroması ve kıvamı çok yoğundur. Bu nedenle de gurme lezzet olarak bilinir. Fiyat olarak ise en pahalı mercimek çeşitleri arasında yer almaktadır. İçerisine salça katılmadığından dolayı halk arasında sade mercimek çorbası olarak da bilinmektedir. 100 mililitre olan bir kepçe sarı mercimek çorbası 24 kaloridir. 330 mililitre olan 1 porsiyon sarı mercimek çorbası ise 78 kalori değerindedir. Genellikle lokantalarda az olarak tabir edilen kırmızı, yeşil ve sarı mercimek çorbasının kalori değeri ise 23 kalori ile 121 kalori arasında değişmektedir.

yeşil mercimek çorbası kaç kalori
yeşil mercimek çorbası kaç kalori

Hazır Mercimek Çorbası Kaç Kaloridir?

Hazır mercimek çorbasının hazırlanışı çok pratik olduğundan dolayı çalışan bayanlar, bekar erkekler ve öğrenciler tarafından çok tercih edilmektedir. Soğuk su ile hazırlanan çeşitlerinin yanı sıra sıcak su ile hazırlanan çeşitleri de bulunmaktadır. Hazır mercimek çorbası lif, potasyum ve demir bakımından çok zengin bir besindir. Hazır mercimek çorbasını içeriğindeki sodyumdan dolayı tuz kısıtlaması olan hastalar, tüketmemeye özen göstermelidir. 100 mililitre gelen 1 kepçe hazır mercimek çorbası 56 kalori, 200 mililitre gelen 1 kase hazır mercimek çorbası ise 112 kalori değerindedir.

Mercimek Çorbası Kilo Aldırır mı?

Mercimek çorbasının besin değeri çok yüksektir. Ayrıca mercimek çorbasının hazırlanışı esnasında katılan yağın miktarı kalori değerinin yükselmesine neden olabilir. Mercimek çorbası az yağlı olarak hazırlanırsa zayıflamak için önemli bir yardımcıdır. Ayrıca içerdiği yüksek liften dolayı midede sindirimi uzun zaman aldığından iştahı kontrol altına alır. Özellikle zayıflama diyetlerinde yemeğe başlamadan evvel mercimek çorbası içilirse, mide çorbayla dolacağından fazla yemek yenmesini önler. Kan şekerini yavaş yükselttiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi verir. Bu da günlük kalori alımını düşürür. Kırmızı mercimek çorbasının yağ oranı yüksekse ve ölçülü tüketilmezse çok rahat kiloya dönüşür.

Mercimek Çorbası Diyeti

Mercimek çorbası diyetinde hazırlanması gereken çorba için gerekli malzemeler kırmızı mercimek, bulgur, barbunya, patates, sivri biber, keten tohumu, sarımsak, kuru soğan, zencefil, ıspanak, salça ve sudur. Çorbaya hazırlanacak sos içinde kimyon, pul biber, nane, zeytinyağı ve karabibere gereksinim vardır. 3 gün uygulanacak mercimek çorbası diyetinde yaklaşık 2-3 kilo vermenin mümkün olduğu ifade ediliyor.

Mercimek Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah kalkar kalkmaz 2 bardak ılık suyu yudum yudum içtikten sonra tok hissedene kadar mercimek çorbası içilebilir. Ara öğünde ise 7-8 tane çiğ badem ya da 2 tane cevizin yanı sıra 1 fincan zencefil çayı içilir. Öğlen yemeğinde tok hissedilene kadar mercimek çorbası içilebilir. Ara öğünde 3 tane salatalığın yanı sıra 1 fincan hibiskus çayı içilir. Akşam yemeğinde tok hissedene kadar mercimek çorbası içilebilir. Gece ara öğününde ise 1 su bardağı kefir içilmelidir.

Mercimek çorbası diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus vücudun yaktığı yağların atılabilmesi için günlük en az 2,5 litre su içmeye özen göstermektir. Mercimek çorbasının 3 günden fazla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü 3 günden fazla uygulanan mercimek çorbası diyeti istenilmeyen sağlık problemlerine neden olabilir. Zaten 3 gün boyunca düzenli bir şekilde uygulanan mercimek çorbası diyeti ile hedeflenen 2-3 kilo verilmektedir.