Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

mide bulantısına ne iyi gelir
mide bulantısına ne iyi gelir

Her yaşta karşılaşılabilecek bir sağlık problemi olan mide bulantısının farklı sebepleri olabilir. Mide bulantısını geçirmek için oldukça pratik basit yöntemler vardır. İnsanlar mideleri bulandığı zaman mide bulantısına neyin sebep olduğunu öğrenmek için ‘Mide bulantısına ne iyi gelir?’ sorusu hakkında araştırma yaparlar.

Mide bulantısına çoğu zaman kusmada eşlik ettiğinden mide bulantısı ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Mide bulantısı farklı rahatsızlıkların semptomlarından biri olabileceği için mide bulantısına neyin iyi geleceği mide bulantısının neden kaynaklandığına göre değişebilmektedir.

Mide bulantısından yakınan insanlar için Maranki, papatya çayını tavsiye etmektedir. Papatya çayının aynı zamanda gastrit rahatsızlığına da şifa olduğu biliniyor. Mide bulantısına kusmanın eşlik ettiği zamanlarda vücut ciddi anlamda su kaybı yaşayarak dehidrasyona uğradığından mutlaka tedbir alınması gerekir.

Mide bulantısına çoğu zaman stres, gıda zehirlenmesi, hamilelik, mide ve bağırsak enfeksiyonları ile kulak burun ve boğaz rahatsızlıkları neden olmaktadır. Mide bulantısı olan insanlar, istirahat etmeli ve mide bulantısına iyi gelen bitki çaylarından içmelidir. Bu noktada şunu belirtelim ki mide bulantısı hissine en iyi gelen bitki çayı hemen hemen herkesin de bildiği nane limondur. Nanenin insanı ferahlatan kokusu, limonun ise hazmı kolaylaştırması sindirim sistemini yatıştırmaktadır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına kusmanın yanı sıra ishalde eşlik edebilmektedir. Mide bulantısına ishalin eşlik etmesinin en önemli nedenleri ise gıda zehirlenmesi ve mide ile bağırsak enfeksiyonlarıdır. Mide bulantısına ishal ve kusmanın eşlik ettiği durumlar ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Aynı zamanda bu tip durumlarda vücut çok ciddi su kaybına uğrar. Bu nedenlerden ötürü bir hastaneye müracaat edilmesi tedavi için en sağlıklı yoldur.

İnsanların çoğu günümüzde sağlıksız ve dengesiz beslendiği için mide bulantısıyla çok sık karşılaşıldığından ‘Mide bulantısına ne iyi gelir?’ sorusunun yanıtı çok merak edilmektedir. Öncelikle mide bulantısı hissi olan insanların mideyi yormayacak besinler tüketmesi gerektiğini söylememiz gerekir. Bu nedenle kızartma gibi içeriğinde bol yağ barındıran yiyeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Ayrıca tüketilen besinlerdeki tuz miktarını düşürmekte işe yarar.

Mide bulantısına ishalin eşlik ettiği durumlarda halsizlik ve gaz sıkıntısının görülme riski oldukça yüksektir. Bu riski azaltmak için brokoli, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi gaz yapan besinlerden kaçınılması gerekir. İçeriğinde bol lif barındıran ve sindirim sisteminin kolay hazmettiği besleyici besinlerin tüketilmesi ise hem mide bulantısına, hem de halsizliğe çok iyi gelecektir. Mide asidini dengelemek için yemek haricinde azar azar su içilmesi önemlidir. Yine aşırıya kaçmamak koşuluyla şeftali suyu ve maden suyu içilmesi ishali kesebilir.

Bebeklerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerin maruz kaldığı sağlık problemlerini anlayabilmek gerçekten çok zordur. Bebeklerdeki bulantı hissi ise doğal yöntemlerle rahatlıkla bertaraf edilebilir. Bebeklerdeki mide bulantısı hissini azaltmak için bebekler temiz havada gezdirilebilir ve serin bir yerde istirahat etmeleri sağlanabilir. Yine annesini emerek beslenen bebeklerin sık aralıklarla emzirilmesinin yanı sıra mama ile besleniyorsa da mamalarının sulandırılması bulantı hissinin azalmasında oldukça etkilidir.

Ek gıda alan bebeklere ise ilave su verilerek, komposto gibi sulu gıdalarla beslenmesi sağlanarak sıvı desteği verilmelidir. Ayrıca yoğurt çorbası ve elma gibi hafif besinlerle beslenmeye çalışılmalı, yemek istemiyorsa da kesinlikle zorlanmamalıdır. Yine zencefil ve nane gibi bitki çayları da azar azar bebeğe verilebilir.

Bebekteki mide bulantısına kusma eşlik ediyorsa besinler küçük porsiyonlar şeklinde ve yavaşça yedirilmelidir. Kusmanın geçmediği durumlarda bebek zorla beslenmeye çalışılmamalı ama sıvı desteği de ihmal edilmemelidir. Bebeğin kusması bir türlü geçmiyorsa bir çocuk doktoruna gidilmesi ihmal edilmemelidir. ‘Bebeklerde mide bulantısına ne iyi gelir?’ sorusu hakkında araştırma yapan anneler, bebeğini emziriyorsa bu doğal yöntemleri kendisi de uygulamalıdır. Ayrıca emziren annelerin ilaç almasını doktorlar kesinlikle tavsiye etmez.

çocuklarda mide bulantısına ne iyi gelir
çocuklarda mide bulantısına ne iyi gelir

Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklarda da mide bulantısına çok sık rastlanmaktadır. Çocuklarda mide bulantısına en hızlı nane limon etki etmektedir. Mide bulantısına kusma eşlik ediyorsa çocuğun bir çocuk doktoruna götürülmesi en doğru davranıştır. Ayrıca kusmaya eşlik eden ishal gibi başka şikayetlerde varsa doktor bu şikayetler ile ilgili mutlaka bilgilendirilmelidir.

Mide bulantısına soğuk algınlığı neden oluyorsa semptomlar arasında ateşte görülebilir. Soğuk algınlığındaki mide bulantısının en önemli nedeni geniz akıntısıdır. Geniz akıntısının engellenmesi ve ateşin düşürülmesi için azar azar bol sıvı alımına ve çocuğun başının yüksekte olmasına dikkat edilmelidir.

‘Çocuklarda mide bulantısına ne iyi gelir?’ sorusunun yanıtı mide bulantısına eşlik eden şikayete göre değişebilmektedir. Örneğin mide bulantısına ishal eşlik ediyorsa haşlanmış patates, pirinçli yoğurt çorbası ve komposto tavsiye edilebilir. Bulantıya ateşin eşlik ettiği durumlarda çocuğun temiz hava almasının sağlanması ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır. Çocuğun dışarı çıkarak temiz hava alma durumu yoksa odası sık sık havalandırılmalı ve serin tutulmalıdır.

Mide bulantısına grip eşlik ediyorsa çocuğa zorla yemek yedirilmemesi, tuzlu, şekerli, yağlı besinler ile süt ve süt ürünlerinden kaçınmak gerekiyor. Çocuğun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, bulantı hissini gidermek ve gribini geçirmek için sıcak suya limon dilimleri doğranarak ve zencefil ilave edilerek hazırlanan bitki çayı içirilebilir.

hamilelerde mide bulantısına ne iyi gelir
hamilelerde mide bulantısına ne iyi gelir

Hamilelerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamile bayanların en fazla yakındığı şikayetler arasında mide bulantısı da yer almaktadır. ‘Hamilelerde mide bulantısına ne iyi gelir?’ sorusunun yanıtına her hamile bayanın gereksinimi olduğunu söylemek abartı olmaz. Hamilelikte mide bulantısının önüne geçmek için öncelikle mide asidinin dengelenmesi gerekir. Ayrıca yağlı ve ağır yemeklerden kaçınılması ve uzun süre aç kalınmamasına da dikkat edilmelidir. Sabahları kalkıldığı zaman tüketilecek bir avuç beyaz leblebi ya da tuzlu çubuk kraker mide asidinin azalmasında işe yarayacaktır. Hamilelerde mide bulantısını tetikleyen en önemli etken açlıktır. Mide bulantısını bastırmak için tuzlu kraker türleri ya da tam tahıllı ekmekten hazırlanan küçük sandviçler tüketilebilir.

Seyahatte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Seyahatlerde yaşanan mide bulantısının altında yatan temel neden hareket hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan insanlar, ‘Seyahatte mide bulantısına ne iyi gelir?’ sorusu hakkında bilgi edinerek tedbir almak ve rahat bir seyahat yapmak istemektedirler. Seyahate çıkmadan önce midenin çok boş ya da çok dolu olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Bunun için alınacak en iyi tedbir seyahate çıkmadan iki saat evvel hafif bir yemek yemektir. Ayrıca seyahat ederken kitap okunmaması ve ekrana odaklanılmaması da işe yaramaktadır. Etrafı izlemek ise zihninizi meşgul edeceğinden mide bulantısı hissini unutturabilir. Mide bulantısı hissedildiği anlarda tuzlu kraker ya da beyaz leblebi tüketilebilir. Yudum yudum su içmek, seyahat edilen aracın havalandırılması ve sık mola verilerek temiz hava alınması da işe yarayan yöntemler arasındadır.

Seyahatte mide bulantısı hissi yaşadığını bilenler, seyahate çıkmadan evvelde stresten dolayı mide bulantısı hissedebilirler. Bu durumda nefes egzersizleri streslerini azaltmada en etkili yöntemdir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide bulantısı hissinden doğal yöntemlerle kurtulmakta mümkündür. Bunun içinde mide bulantısına iyi gelen bitki çayları en sağlıklı ve en doğal yöntemler arasında yer almaktadır. İşte mide bulantısı hissinizi geçirecek bitki çayları;  

mide bulantısına iyi gelen bitki çayları
mide bulantısına iyi gelen bitki çayları

Zencefil

Mide bulantısı hissinin en etkili doğal çözümü sindirim sistemini rahatlatan ve mideyi koruyan zencefildir. Zencefil çayı demlendikten sonra taze olarak günde iki defa tüketilebilir.

Papatya ve Rezene Çayı

Papatya ve rezene çayı da mide bulantısının etkili çözümlerindendir. Papatya ve rezene çayı demlendikten sonra küçük yudumlar halinde içilirse mide bulantısı hissi anında geçecek ve bir rahatlama sağlayacaktır. Papatya ve rezene çayına katılacak şekerde midenin yatışmasına ve mide bulantısı hissinin geçmesine yardım edecektir.

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı için mide bulantısı hissinin ilacı denilebilir. Midenin yatışmasında çok etkilidir. Ayrıca limonda mide bulantısı hissine çok iyi gelmektedir. Mide bulantısının kesilmesinde nane limon çayının aroması da çok etkilidir. Mide bulantısı hissi olanlar nane limon çayını mutlaka denemelidir.

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı

İçeriğinde bol miktarda demir minerali barındırır. Özellikle hamilelik sürecinde olan bayanların sabahları yaşadığı mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Ancak hamileliğin ilk 3 ayında kırmızı ahududu yaprağı çayı kesinlikle içilmemelidir.