1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori

1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori
1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori

Tüm dünyanın en büyük problemlerinden biride düzenli olarak hareket etmiyor olmaktır. En büyük sağlık problemleri arasında yer alan obezite, kalp damar rahatsızlıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi pek çok hastalıkların temel nedeni yeterli miktarda hareket etmiyor olmak ve sağlıklı beslenmiyor olmaktır.

Yapılan düzenli egzersizler, özellikle de düzenli yapılan yürüyüş egzersizleri hareketsizlik sebebiyle meydana gelen hastalık risklerinin azalmasını veya mevcut olan hastalıkların tedavi yöntemlerinin kolaylaşmasını desteklemektedir. Her yaş grubunun düzenli ve rahat bir şekilde yapabildiği en konforlu egzersizlerden biride yürüyüştür. Egzersizi yaşam tarzı haline getirmek ve en pratik şekilde uygulayabilmek için en uygunudur.

Yürüyüş yapmanın sonucunda istenilen etkilerin elde edilebilmesi açısından düzenli olaraka haftanın 3-4 günü yapıyor olmak ve günde 1 saat tempolu yürüyüş yapıyor olmak sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır. Her ne kadar kolay bir egzersiz çeşitlerinden olsada öncesinde mutlaka bir doktora da başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sonucunda herhangi bir sağlık probleminiz yok ise düzenli olarak yürüyüş yapmanız uygun olacaktır. Sağlık probleminin olması durumunda ise, kişiye uygun egzersiz programı doktor tarafından tavsiye edilebilmektedir. 1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori? Yürüyüşün faydaları nelerdir? yürüyüş hakkındaki tüm bilgileri bu yazımızda sizler için derledik..

Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir
Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir

Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir

Haftanın her günü düzenli olarak yürüyüş yapıyor olmak, sağlık açısından saymakla bitmeyen faydası bulunmaktadır. Düzenli olarak yürüyüş yapmak, kalp sağlığını korumasıyla birlikte kalbin daha düzenli bir şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda metabolizmanın dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. Gün içerisinde düzenli şekilde yürüyüş yapıyor olmak kişinin kilo vermesini kolaylaştırır ve yağ yakımını da sağlamaktadır.

Özellikle de tansiyon gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin yürüyüş yapıyor olmaları tansiyon üzerindeki olumlu etkileride oldukça fazladır. Düzenli olarak yapılan yürüyüşler tansiyonun düşmesini sağlar ve kolesterolünde dengede olmasını sağlamaktadır. Yürüyüş, enerji verici bir etkiye sahiptir. Şeker hastalığı olan kişilerin bu hastalığın kontrolünü sağlayabilmesi için düzenli yürüyüş egzersizleri tavsiye edilmektedir.

Düzenli yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Sorusu oldukça merak edilmekte ve kısaca açıklarsak: düzenli yürüyüş yapmak, prostat sorununu, mide, bağırsak ve göğüs kanseri risklerinin düşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda felç ya da kalp krizi gibi risk faktörlerinin de düşmesini sağlamaktadır. Kemiklerin güçlenmesinde de büyük bir rol oynayan yürüyüş, düzenli olarak yapılması hayati önem taşımaktadır.

Yürüyüş yapmak için belirli bir saat aralığı belirlenmesi ve bununla birlikte tempolu bir şekilde yapılması önerilmektedir. Yürümenin önemi olduğu gibi yürüme şeklide önem taşımaktadır. Kolların ve ayakların eşit bir şekilde dengeli hareket etmesi de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori
1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori

1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori

1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori? 1 saat boyunca yapılan tempolu yürüyüşler, yaklaşık olarak 300-400 kalori aralığında kalori harcamanızı sağlamaktadır. Düzenli olarak yürüyüş yapıyor olmak yine ay içerisinde ekstra olarak 8000-10.000 kalori harcamanızı da sağlamaktadır. Peki Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları konulu yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. 10 bin adım hakkında pek çok faydalı bilgi içermektedir.

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir
Yürüyüşün Faydaları Nelerdir

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir

 • Yaşlanmanın gecikmesini sağlar.
 • Kalp ve akciğer sağlığını önemli boyutta korur.
 • Metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışmasını sağlar. Kişinin kilo vermesini destekler.
 • Düzenli olarak yapılan yürüyüşler kilo vermeyi sağladığı gibi kişinin yağ yakımını da sağlar.
 • Kasların düzenli çalışmasını ve güçlenmesini sağlar.
 • Tüketilen besinlerin kan dolaşımı ile birlikte organlara daha etkili bir şekilde ulaşabilmesini sağlar.
 • Konsantrasyonun artmasını sağlar.
 • Kişinin uyku düzenini dengeler. Daha rahat bir uyku seası geçirilmesi sağlanır.
 • Depresyonun ve stresin azalmasını destekler.
 • Gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.
 • Yüksek kan basıncının düşmesini sağlar.
 • Dayanıklılığınızın artmasını sağlar.