Bir Dilim Pizza Kaç Kalori

1 dilim pizza kaç kalori
1 dilim pizza kaç kalori

Lezzetiyle damak zevklerimizden biri haline gelen pizzanın sağlıklı bir besin olması tamamiyle hazırlanış şekline bağlıdır. Örneğin dondurulmuş ya da fast-food pizzaların içeriğinde bol miktarda kalori, sodyum, yağ ve sağlığımızı tehdit eden daha birçok şey varken, sağlıklı bir şekilde hazırlanan pizza gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Yani günümüzün en favori besinlerinden olan pizzanın sağlıklı bir seçim olup olmaması tamamen bizim elimizde.

1 Dilim Pizza Kaç Kalori?

1 dilim pizzanın içerdiği kalori miktarı içeriğindeki besinlere ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. 130 gram porsiyon 1 dilim pizzanın besin değerleri 41 gram karbonhidrat, 6,5 gram protein, 11 gram yağ, 95 mg potasyum, 1 gram diyet lifi, 12 mg kalsiyum, 4 mg A vitamini, 22 mg magnezyum, 5 mg kolesterol iken, 1 dilim pizza 240 kalori dir. Bu bilgilerden de anlaşılıyor ki içeriğinde yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ barındıran 1 dilim pizzanın kalori değeri çok yüksektir. 1 dilim pizzanın yüksek kalori değerini düşürmek için içeriğinde hafif yiyecekler olan bir pizza tercih edilmelidir.

Pizza Kaç Kalori Diyetisyen

2 Dilim Pizza Kaç Kaloridir?

Standart bir hamur ve içerikle yapılmış 35 cm boyutunda olan iki dilim pizzanın 200 gram porsiyon civarı yaklaşık 532 kalori içermektedir. İki dilim pizzanın kaç kalori olduğuna ise pizzanın hamuru, boyutu ve içeriği dikkate alınarak 360 ila 540 kalori aralığındadır denilebilir. İki dilim pizzadaki kalori miktarının çoğunluğunu içeriğindeki yağ ve karbonhidrat oluşturur. İki dilim pizzanın kalori değerini düşürmek için en iyi yöntem ise pizza yaparken hamur kullanmamaktır. Ancak ortalama değer olarak 2 dilim pizza yaklaşık 400 kaloridir.

Domino’s Pizza Kaç Kalori?

Domino’s pizzaların kalori miktarı ile ilgili çok fazla yanıt bulunmaktadır. Çünkü müşterilerinin damak zevkine hitap etmek için çeşit çeşit pizza yapan Domino’s pizzanın içeriğindeki kalori miktarı da pizzanın çeşidine göre değişebilmektedir. Örneğin içerisindeki malzemesi az ve hamuru ince olan bir dilim Domino’s pizza yaklaşık 150 kalori içermektedir. İnce hamurlu diğer Domino’s pizza çeşitlerinin kalori miktarı ise içerisinde kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Bir dilim New York pizza 180 kalori, bir dilim Extravaganza pizza 160 kalori, 1 dilim karışık pizza 241 kalori, 1 dilim etli sebzeli pizza ise 239 kalori içermektedir. Eğer diyet yapıyorsanız en sağlıklı olanı bu dönemde Domino’s pizza yememektir. Yine de canınız çok çekerse içerisindeki malzemesi az ve ince hamurlu bir Domino’s pizza yiyebilirsiniz.

ev yapımı pizza kaç kalori
ev yapımı pizza kaç kalori

Ev Yapımı Pizza Kaç Kaloridir?

Yüzde 32’si karbonhidrattan, yüzde 11’i proteinden, yüzde 58’i yağdan oluşan orta boy 1 dilim ev yapımı karışık pizzanın kalori değeri 335 iken, aynı besin değerlerinde orta porsiyon ev yapımı karışık pizzanın kalori değeri 515’dir.

1 dilim ev yapımı karışık pizzadan alınan 335 kaloriyi yakmak için 55 dakika yürüyüş yapmak, 25 dakika koşu yapmak, 47 dakika bisiklet sürmek, 33 dakika yüzmek uzmanlar tarafından yapılan spor tavsiyeleridir.

Margarita Pizza Kaç Kaloridir?

Hazırlanışında sadece 3 malzeme kullanılan ve en sade pizza türleri arasında gösterilen margarita pizzanın dahi kalori değeri o kadar düşük değildir. İçerisine peynir, fesleğen ve domates sosu konularak hazırlanan 80 gram porsiyoni ince 1 dilim margarita pizzanın kalori değeri 160’tır. Bir kişi, orta boy margarita pizza yediği takdirde 650 kalori alır.

pizza margarita kaç kaloridir
pizza margarita kaç kaloridir

Pizza Kilo Aldırır mı?

Mayalı hamurdan, yağlı et ürünlerinden ve yağlı peynirden yapılan pizzanın kilo aldırmayacağını kimse iddia edemez. Kilo aldıran besinler listesinin en üst sıralarında pizzada yer almaktadır. Pizzayı diyet yapanlar ile sağlıklı beslenmeye dikkat edenler kesinlikle tüketmemelidir. Pizzayı çok sevenler ise evde mayasız hamurdan ve içerisine kendi hazırladıkları malzemeleri koyarak yaptıkları sağlıklı pizzayı yiyebilirler. Ayrıca sağlıklı olan sebze tabanlı pizzada son zamanlarda revaçtadır. Pizzayı dışarıdan yiyecekseniz ya da marketten alacaksanız düşük kalorili pizza arayarak boşa vakit kaybetmeyin. Çünkü bu pizzaların kalori değeri neredeyse aynıdır. Pizzayı dışarıda yiyecekseniz ya da marketten aldığınız bir pizzayı tüketecekseniz kendinizi 1 dilimle sınırlayın ve sağlığınız için o gün 30 dakika fazla spor yapın.

Pizza kilo aldırır mı; Evde hazırlanan karnabahar tabanlı ve ton balıklı 100 gram porsiyon pizza yaklaşık 150 kalori içermektedir. Bu kalori miktarını daha da aşağı çekmek istiyorsanız ton balığı kullanmayın ya da daha az katın. Ev ortamında bu tarz hazırlanmış bir pizzanın karbonhidrat ve yağ değeri de düşük olacağından oldukça sağlıklıdır. Kısacası pizza kilo aldırır ancak içine koyulan malzemeler bunda belirleyicidir.

Diyette Pizza Yenir mi?

Uzmanlar, diyet yapanların içeriğinde yüksek oranda yağ ve karbonhidrat barındıran ve kalori değeri çok yüksek olan pizzayı tüketmemesini kesinlikle tavsiye ediyor. Özellikle fast-food tarzı pizzalar kilo aldırmaktadır.

diyette pizza yenir mi
diyette pizza yenir mi

Portekiz’de yapılan bir araştırma ise haftada bir gün pizza yemenin kilo vermeyi hızlandırdığını iddia ediyor. Bu iddiasına gerekçe olarak ise haftada bir günün sevilen bir yiyeceğe ayrılmasının diyet yapanın kendisini iyi hissetmesini sağlayarak diyete daha motive olmasını gösteriyor ve bunun diyette istikrarı sağladığını ileri sürüyor. Bu araştırmanın mantığına göre diyet yapanlar, haftanın bir gününü kendisine ayırıp yaptıkları diyeti eğlenceli hale getirebilirler.

Diyette pizza yenir mi sorusuna haftada 1 gün 1 dilim pizza yenilebilir ancak daha fazlası yenmez, yanıtını verebiliriz.

Diyet Pizza Nedir?

Yağsız ürünlerden hazırlandığı için kalori değeri düşük olan diyet pizza, özellikle sık diyete giren bayanların vazgeçemediği lezzetlerdendir. Kalorisi düşük diyet bir pizzanın içerisine kırmızı-yeşil biber, zeytin, mısır, light peynir gibi malzemeler konulabilir. Diyetimi bozdum ve yine kilo alacağım endişesine kapılmadan fit bir pizza yemek isteyenler tarafından tercih edilen diyet pizza, diğer pizzalar ile kıyaslandığı zaman oldukça sağlıklı ve kalori miktarı da düşüktür. Şunu da belirtmekte fayda var ki diyet pizzayı en sağlıklı şekilde tüketmek için kesinlikle evde kendiniz yapın.

Diyet Pizza Tarifi

Evde sağlıklı bir diyet pizza hazırlamak için 2 su bardağı buğday ununa, 1 su bardağı ılık suya, 1 tatlı kaşığı tuza, 1 tatlı kaşığı şekere ve 1 paket mayaya ihtiyaç vardır. Hamurun elden kurtulmasına bakılarak un eklemekte bir sakınca yoktur.

Diyet pizzanın sosunu hazırlamak için ise 1 yemek kaşığı domates salçasına ya da ev yapımı domates sosuna, sıvı yağa ve fesleğene ihtiyaç vardır.

Diyet pizzanın üst malzemeleri için ise sevilen her türlü sebze tercih edilebilir. Kaşarın yağsız olmasına çok dikkat edilmeli ve kaloriyi yükseltecek olan sucuk, salam gibi malzemeler diyet pizzaye kesinlikle katılmamalıdır.

Diyet Pizza Nasıl Yapılır?

Bir bardak suya konulan mayaya şeker ilave edildikten sonra 5 dakika bekletilir. Daha sonra bir kabın içine un ve tuz konularak bekletilen karışım ilave edilir. Yoğrulan hamur istenilen kıvama gelince üstü kapalı bir halde 1 saati biraz geçkin bir süre bekletilir. Hamurun bekletildiği esnada domates salçası ya da sosu, fesleğen ve sıvı yağ ile sos hazırlanır. Daha sonra bekletilen hamur ince bir şekilde elle açılır. Son olarak da hazırlanan sos hamurun üzerine sürülür, malzemeler yerleştirilir ve en üst kısma da rendelenen yağsız kaşar ilave edilerek fırında 180 derece ısıda pişirilir.

Ev ortamında sağlıklı bir diyet pizza hazırlamak hem bu kadar basit, hem de fazla bir masrafı yoktur. Biraz emek ile sağlıklı bir diyet pizza tüketmenin sizin de en doğal hakkınız olduğunu unutmayın.