Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları

günde 10 bin adım atmanın faydaları
günde 10 bin adım atmanın faydaları

Özellikle son yıllarda günde 10 bin adım atmanın önemine dair çok şey duymakta ve çok yazı okumaktayız. Günde 10 bin adım atmanın faydaları üzerine okuduğumuz yazılar ve duyduklarımız gerçek mi?

Uzmanların konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda günlük düzenli olarak 10 bin adım atmanın kalp krizinden kansere kadar birçok rahatsızlığı engellediği ve yaşam motivasyonunu artırdığı ifade ediliyorlar.

Düzenli olarak spor yapmanın en basit ve kolay yolu yürümektir. Düzenli ve tempolu olarak yapılan yürüyüşler ve günlük düzenli olarak atılan 10 bin adım sadece fiziksel sağlığı değil, zihinsel sağlığı da olumlu etkiliyor. Şimdi günlük düzenli olarak atılan 10 bin adımın sağlığa faydalarına birlikte göz atalım.

Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN

Ayrıca 10.000 adım kaç kalori yakar konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

10.000 Adım Kaç Kalori Yakar

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları Nelerdir

Günümüzde insan sağlığını tehdit eden sağlık problemleri arasında obezite başı çekmektedir. Metabolik sendrom, kemik erimesi, kanser, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyonda hareketsiz ve sağlıksız beslenmenin bir sonucu olarak sağlığımızı tehdit etmektedir.

Dünyadaki insanların yüzde 25’lik kısmı hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüğünden hareketsiz yaşam tarzı ölüm nedenleri arasında dördüncü sıraya kadar yükselmiştir. Günlük yaşam içerisinde yapılan egzersizlerin ve yürüyüşlerin düzenli olması hareketsiz yaşam tarzının neden olduğu hastalıklardan bizleri korumaktadır. Her yaşta yaşam kalitesin yükselten bir egzersiz olan yürüyüş ise yapılması çok kolay bir egzersizdir.

Sizlerde hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz günde 10 bin adım atmanın sağlığa faydaları ile ilgili aşağıda yazacaklarımızı okuduktan sonra hareketsiz yaşam tarzınıza son vermenizi temenni ediyoruz.  

Günde 10 Bin Adım Atarak Kalp Sağlığınızı Koruyun

Günlük düzenli olarak atılan 10 bin adım kandaki kolesterol seviyesini dengelemektedir. Tıpta trigliserid olarak adlandırılan kandaki yağ oranını düşürmenin tek yolu da adım atmaktır. Damar sağlığının korunmasında etkili olan iyi kolesterol seviyesini (HDL) yükseltmenin en etkili yolu düzenli yapılan yürüyüştür. Ayrıca günlük düzenli olarak atılan 10 bin adım hipertansiyonun temel tedavisidir. Günlük atılan 10 bin adım damar sertleşmesini engelleyerek, kandaki şeker seviyesini ve tansiyonu düşürerek ve kolesterol seviyelerini dengeleyerek kalp sağlığını desteklemekte, kalp krizi riskini ise yüzde 20 azaltmaktadır.

Günde 10 Bin Adım Kanserden Korur

Günlük düzenli olarak atılan 10 bin adım kansere yakalanma riskini ciddi seviyede düşürüyor. Bağırsakların daha düzenli ve hızlı çalışmasını sağlayarak bağırsak kanserine yakalanma riskini, östrojen hormon düzeyini dengeleyerek ve zayıflamaya yardımcı olarak rahim ve meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek de kanser riskini düşürüyor.

Hergün 10.000 Adım Atmak Diyabet Riskini Azaltır

Günde 10 bin adım atanların vücutlarındaki insülin direnci kırıldığından dolayı diyabete yakalanma riski ciddi seviyede düşüyor. Vücuttaki insülin direnci kırılınca da kandaki şeker seviyesi düzene girdiğinden aile öyküsünde diyabet rahatsızlığı olanların diyabete yakalanmasını geciktiriyor. Ayrıca diyabeti olanlar, günlük 10 bin adım atarlarsa ilaç ve insülin gereksinimi azalır.

her gün 10.000 adım atmak neye iyi gelir
her gün 10.000 adım atmak neye iyi gelir

10000 Adım Atmak Zayıflamaya Yardım Eder

Obeziteye yakalanmamak için başta diyet programları olmak üzere birçok yola başvurmaktayız. Vücudumuzdaki fazla kilolardan kurtulmak için ise günlük aldığımızdan daha fazla kalori yakmalıyız. Diyet ile günlük kalori miktarının kısıtlanmasının yanı sıra günlük 10 bin adım atılırsa vücut 500 kalori daha fazladan yakar ki bu da haftalık yarım kilo demektir. Günlük atılan 10 bin adım zayıflama sürecine çok ciddi destek vermektedir.

Alzheimer Riskini Azaltıyor

Günlük 10 bin atılması felç riskini azalttığı gibi beyin sağlığını da destekleyerek Alzheimer ve erken bunama riskini düşürüyor. Günlük düzenli olarak atılan adımlar ve yapılan egzersizler beynin algılamasını daha da kuvvetlendirmesinin yanı sıra yaşlanmayla birlikte görülen sinir hücreleri arasındaki bağlantı kaybını azaltıyor.

Depresyon Riskini Azaltıyor

Günde 10 bin adım atıldığı zaman beyin endorfin ve seratonin hormonunu daha fazla salgılıyor. Bu da günlük yaşamda hissedilen stresi azaltıyor. Zaten depresyon ilaçlarının birçoğu beyindeki bu iki hormonun daha fazla salgılanmasını sağlıyor. Bu nedenle günlük atılan 10 bin adım depresyon semptomlarını belirgin şekilde azaltırken, dikkat ve konsantrasyonu da artırıyor.

Uyku Kalitesini Artırıyor

Vücudumuz için en etkili detoks yöntemi kaliteli uykudur. Ancak günümüzde yaşamların çok stresli olması, esnek olmayan çalışma saatleri, gürültü kirliliği ve daha birçok etken uykunun kalitesini düşürdüğü gibi uykusuzluğa da neden oluyor. Uykusuzluk problemi görüldüğü zaman hemen ilaca başvurmamak lazım. Çünkü günlük atılan 10 bin adım hem uykuya dalmayı kolaylaştırıyor, hem de uyku kalitesini artırıyor. Ancak uyumadan önce yürüyüş yapmamak gerekiyor. Çünkü vücudun enerji seviyesi artacağından uykuya dalmakta güçlük çekilebilir.    

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor

Yürüyüşle birlikte metabolizmanın ve kan akışının hızlanması bağışıklıktan sorumlu hücrelerin vücuda dağılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirip iltihabi rahatsızlıkları engelliyor. Bağışıklık sistemi kuvvetlendikçe de vücudun virüs ve bakterilerle savaşması kolaylaşıyor. Bu da birçok kronik hastalık riskini azaltırken, kronik gezici ağrılarında hafiflemesini sağlıyor.

Osteoporozu Engelliyor

Kas ve eklemlerin güçlenmesinde günlük atılan 10 bin adımın önemli bir rolü olduğunu söylemek gerekiyor. Aynı zamanda kemik yapısını da kuvvetlendirerek kemikleri kalınlaştırıyor. Bu da osteoporozu engelliyor.

Günde 10 Bin Adım Atmak Cinsel Hayatı Olumlu Etkiler

Cinsel aktiviteyi ve cinsel isteği artırmak isteyenler, günlük 10 bin adım atmayı ihmal etmemelidir. Vücuttaki enerji seviyesinin yürüyüşle birlikte yükselmesiyle yararlı hormon ve proteinler beyin ve damarlardan daha fazla salgılanarak kana karışmakta ve bu da cinsel performansı artırmaktadır.

Kısacası her gün 10.000 adım atmak vücudun dengede olmasını herşeyin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hareket ile vücut kendi dengesini kurmakta ve ihtiyacı olduğu faydalı hormonları salgılamakta, bu da hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissetmeye büyük oranda yardımcı olmaktadır.