Zayıflatan Bitkiler ve Bitki Çayları

zayıflatan bitki ve çaylar
zayıflatan bitki ve çaylar

Zayıflatan Bitkiler

Zayıflatan Bitkiler ve Zayıflatan Bitki Çayları Hangileridir; Herkesin vücut yapısına göre ideal bir kilosu vardır. Ne var ki günümüzdeki sağlıksız ve dengesiz beslenme tarzı, özellikle de fast-food tarzı beslenme nedeniyle birçok insan ideal kilosunun çok üstündedir. Hatta birçok insanın obez ya da obezite sınırında olduğundan bahsedilebilir. İnsanların bu kadar kontrolsüz kilo almalarında gıda sektöründe besinlere uygulanan hormonların etkisi de yadsınamaz. İnsanlar kilo kontrolünü sağlayarak ideal kilolarına ulaşabilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmeli, öğünlerinde doğal besinler tüketmeli ve doğadaki zayıflatan bitkilerden yardım almalıdır.

Bu yazıyı okumadan önde şunu bilmekte fayda vardır; Hiçbir birki veya çay tek başına zayıflatmaz veya kilo verdirmez. Zayıflamaya, kilo vermeye yardımcıdır.

Günümüzde insanlar, zayıflamak için sadece bitki çaylarına başvursa da öğünlerde tüketilebilecek zayıflamaya etkisi olan bitkilerde ideal kiloya ulaşmada önemli bir yardımcı olabilir. Metabolizmayı daha hızlı çalıştırarak ve vücuttaki yağ yakımını daha da hızlandırarak kilo verme sürecine destek olmak için zayıflamaya etkisi olan bitkilerden ve bitki çaylarından faydalanılabilir. Ancak bu bitkilerin kilo vermede etkisini görebilmek içinde sağlıklı ve dengeli beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Öğünlerde özellikle yağ içeriği yüksek ağır yemeklerin aşırı tüketilmesinden sonra zayıflamak için zayıflatan bitki çayı içilmesinin ya da herhangi bir bitkinin tüketilmesinin hiçbir anlamı yoktur.

Günümüzde birçok insan fazla kilolarıyla savaştığı için ‘Zayıflatan bitkiler ve bitki çayları hangileridir?’sorusunun yanıtı çok fazla araştırılmaktadır. Bu yazımızda bu konuda birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

Zayıflatan Bitki Çayları

İnsanlar sinirli ve stresli olduğu zamanlarda kendilerini psikolojik olarak ve bedenen rahatlatmak için bitkilere ve bitkisel çaylara başvurmaktadır. Bu bitkiler ve bitkisel çaylarda bazıları aynı zamanda kilo vermeyi hızlandırarak zayıflama sürecini desteklemektedir. Günümüzde koca karı ilaçları da denilen çeşitli otların karıştırılmasıyla hazırlanan bitkisel ilaçlar, insanların iyileşmesi için şifa amaçlı kullanılırdı. Günümüzde de insanlar hastalandıkları zaman iyileşme sürecini hızlandırmak için genellikle bitkisel çaylara başvursalar da bu bitkisel çayların oluşturduğu etki herkeste farklı olduğu için hekime danışmadan bu bitkisel çayların tüketilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde yan etkilerinden dolayı çeşitli sağlık problemleri yaşanabilir. Sağlık için tüketilen bitkiler ve bitkisel çaylardan bazıları diyette kilo vermeyi kolaylaştırarak hızlı ve sağlıklı zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Metebolizmayı hızlandıran bitki çayları yani zayıflatan bitki çayları konusunda bizleri ve takipçilerimizi bilgilendiren Uzm. Diyetisyen Deniz Zünbülcan‘a çok teşekkür ediyoruz.

Zayıflatan bitki çayları hangileridir?

İşte sağlıklı zayıflamaya yardımcı olan bitkiler ve bitki çaylarının listesi;

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Zayıflamak için hazırlanan her diyet listesinin olmazsa olmazı olan yeşil çayın içeriğinde çok güçlü antioksidan maddeler bulunmaktadır. Yeşil çay düzenli olarak tüketildiği zaman sağlığa zarar veren toksinleri hızla vücuttan atmaktadır. Vücuttan ödemlerin atılması aynı zamanda vücuttaki yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Midede şişlik hissedildiği zamanlarda da tüketilen 1 fincan yeşil çay, ödem attırıcı etkisiyle mideyi rahatlatmaktadır. Yeşil çayın düzenli tüketilmesi bağırsak tembelliğine de çok iyi gelmektedir.

yeşil çay zayıflatır mı
yeşil çay zayıflatır mı

Düzenli tüketildiği takdirde aşırı kilo kaybettiren doğal bitkiler arasında yeşil çay başı çekmektedir. Bunun nedeni yeşil çayın içeriğindeki kafein maddesinin metabolizmanın çalışmasını hızlandırması ve yine bir tür antioksidan madde olan kateşinlerin vücuttaki yağ yakımını hızlandırmasıdır. Bilimsel olarak gerçekleştirilen ve 3 ay süren bir araştırmada 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflamaya etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yeşil çayı düzenli olarak tüketen erkeklerin tüketmeyenlere kıyasla daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Zayıflatan bitkiler hangileridir?

Tarçın Zayıflatır mı?

Hoş kokusuyla insanı cezbeden tarçın, yağ yakıcı etkisiyle de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. metabolizmayı hızlandıran tarçın, kan şekerini de dengelemektedir. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi veren iştahı kapatan tarçının birçok tüketim şekli bulunmaktadır.

tarçın zayıflatır mı
tarçın zayıflatır mı

Tarçının toz halinde süt ya da yoğurtla tüketilmesi, bağırsakları uyararak harekete geçirmektedir. Yine çayın içerisine toz haliyle katılması, çaya insanı cezbeden bir aroma vermektedir. Çubuk halindeki tarçın ise detoks suyuyla birlikte rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca nane, limon, maydanoz ve tarçın karıştırılarak birlikte tüketilirse kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Tarçının termojenik etkisi vücut ısısını yükselttiğinden metabolizmaya daha fazla enerji harcatmakta ve böylelikle vücut daha fazla kalori harcamaktadır. Yine kolesterolün dengelenmesinde de en etkili bitkiler arasındadır.

Mate Yaprağı

Kilo problemi olanların ve ideal kilosuna ulaşmak isteyenlerin son senelerdeki en gözde çayları arasında mate yaprağı çayı da bulunmaktadır. Durgun metabolizmayı içeriğindeki bileşen bir madde olan mateine ile hareketlendirerek zayıflatma sürecini başlatan mate yaprağı çayı, vücut ısısını yükselttiği içinde vücuda daha fazla kalori yaktırmaktadır. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi verdiği içinde geç acıktırmaktadır. Ancak mate çayının vücuttaki zayıflatıcı etkisinin fark edilebilmesi için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Danimarka’da 2001 senesinde obez 44 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, mate çayını düzenli olarak tüketenlerin tüketmeyenlere göre neredeyse yüzde 40’tan daha fazla kilo kaybettiğini göstermektedir.

Maydanoz Zayıflatır mı?

İçeriğinde çok güçlü antioksidan maddeler barındıran maydanoz, öğünlerde tüketilmesi ihmal edilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Kilo vermeye yardımcı olan bitkiler ve bitki çayları içerisinde en güçlü olanının maydanoz olduğu bilinmektedir. Vücuttaki ödem problemine son veren maydanoz, vücuda daha hızlı yağ yaktırmaktadır.

zayıflatan bitki maydanoz
zayıflatan bitki maydanoz

Ayrıca maydanoz sindirim sistemini rahatlatarak da kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Maydanoz doğrudan tüketilebileceği gibi sıcak suyla demlendikten sonra çayı da içilebilir. Maydanoz A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, folat, fosfor ve kalsiyum mineralleri bakımından da en zengin besinler arasında yer almaktadır. Ancak hamilelerin ve hamilelik riski olanların bitki çaylarını tüketmeye başlamadan evvel hekime danışmaları anne ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir.

Biberiye

Kilo vermek isteyenlerin en sık tükettiği bitkisel çaylar arasında yer alan biberiye çayı, baharat olarak da yemeklerde bolca tüketilmektedir. Vücuda ödem attıran ve kilo vermeyi destekleyen biberiye çayının hoş kokusu sayesinde insana keyif veren bir içimi vardır. Kas ağrılarının hafiflemesinde oldukça etkili olan biberiye çayı, dolaşım ve sinir sistemine de olum etki etmektedir. Sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı biberiye atıldıktan sonra bir müddet demlenmesi beklenmeli ve daha sonra içilmelidir. Biberiye çayının vücuttaki olumlu etkilerini gözlemleyebilmek için düzenli olarak tüketmeye dikkat etmelidir. Zaten düzenli olarak tüketildiğinde metabolizma üzerindeki etkileri hızla gözlemlenmektedir.

Isırgan Otu Zayıflatır mı?

zayıflatan bitkiler
zayıflatan bitkiler

Doğada kendi kendine yetişen bitkiler arasında yer alan ısırgan otu, daha fazla hastalıklara şifa amaçlı tüketilse de zayıflamada da mucizevi etkileri vardır. Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için vücuttaki ödemi söküp atan ısırgan otunun çayı da vücuttaki şişkinlikleri gidermektedir. Isırgan otunun diğer bir özelliği ise vücudu yağ yakmaya hazırlamasıdır. Yine diyet çaylarında da ısırgan otu çayına kesinlikle yer verilmelidir.

Tere Otu

İnsanlar, yeşil bitkilerin sağlığa olan faydaları konusunda her geçen gün bilinçlendiği için yeşil bitkilerin tüketimi de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Vücutta birikmiş olan ve sağlığa zararlı toksin maddelerin vücuttan hızla atılmasında tere otunun da en az nane ve maydanoz kadar etkili olduğu bilinmelidir. Böbrek taşından yakınanların tere otunu düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemesi gerekir. Kilo vermede ciddi bir destekçi olan tere otu, aynı zamanda diyabete, saç dökülmesine, boğaz ağrılarına ve hazımsızlığa da şifa olmaktadır. tere otunun sağlığa faydalarından istifade edebilmek için kahvaltı sofralarında bir iki tutam tere otu tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Zencefil

Şekil olarak patatesi andıran zencefil, zayıflatıcı etkisiyle dikkat çekmektedir. Etkili bir idrar söktürücü olduğu için vücuttaki ödemi rahatlıkla söküp atmaktadır. Aynı zamanda zayıflamak için yapılan diyetlerde vücudun daha dinç ve zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Zencefilin toz hali bitki çayı olarak içilebileceği gibi vücudu temizlemek için içilen sulara limonla birlikte bir dilim katılarak tüketilebilmektedir. Bağırsakların ve sindirim sisteminin işlevlerini düzenleyen zencefil, her mutfakta kesinlikle bulunmalıdır. Zencefil, aynı zamanda mideyi sakinleştirerek bulantı hissini gidermektedir.

Mercanköşk

Zayıflamaya yardımcı olan doğal bitkilerden bir diğeri de maydanoz ve naneyle detoks suyuna ilave edilebilecek mercanköşktür. Sıcak suyla demlendikten sonra çay olarak tüketilebileceği gibi içme suyuna limon katılarak da vücutta yağ yakımı hızlandırılabilir. Bağırsakların sağlığının korunmasında oldukça etkili olan mercanköşk, diyet sürecinde insana kendisini çok daha iyi hissettirmektedir.

zayıflatan bitki kekik
zayıflatan bitki kekik

Kekik Zayıflatır mı?

Zayıflamak için öncelikle vücuttaki ödemin atılması gerekmektedir. Vücuttaki ödem atıldıktan sonra vücut daha hızlı yağ yakmaya başlar ki bu süreçte zayıflamaya yardımcı olan en etkili bitkiler arasında kekikte yer almaktadır. Kekiğin sağlığa olan faydalarından istifade edebilmek için salatalara baharat olarak katılıp tüketilebileceği gibi sıcak suyla kekik çayı demlenerek de afiyetle içilebilir. Kekik çayının vücutta yağ yakımını hızlandırdığı da bilinmektedir.

Kiraz Sapı

Yaz mevsiminin en sevilen ve lezzetli meyvelerinden biri olan kiraz, diyet sürecinde de zayıflamak isteyenleri yalnız bırakmamaktadır. Ancak tüketilen kirazların sapı, zayıflamaya olan etkisi bilinmediğinden dolayı çöpe gitmektedir. Oysa kiraz sapları kurutulduktan sonra bu saplardan demlenen çay, bağırsakları uyararak hareketlendirmektedir. Bağırsakların işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirmesi ise zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yaz mevsiminde tüketilen kirazların sapları kurutulduktan sonra çayının demlenerek içilmesi için bir kavanozun içerisinde muhafaza edilmelidir. Kiraz sapı çayının zayıflamadaki mucizevi etkileri düzenli tüketiminde görülmektedir.

Nane Zayıflatır mı?

Sadece kokusuyla değil, tadıyla da insanın içerisine ferahlık veren nane, vücuda yüksek miktarda enerji verdiği gibi zayıflamada da oldukça etkilidir. Nanenin birçok tüketim şekli bulunmaktadır. Örneğin içme suyuna, yoğurda ve salatalara çiğ olarak katılıp tüketilebileceği gibi bir baharat türü olarak da yemeklere katılabilir. Uzun süre tokluk hissi veren nane, sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek de zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Pu-Erh Çayı

Belki de çoğu kişinin adını bugüne kadar hiç duymadığı Pu-Erh çayı, sabah içildiği zaman yağ hücrelerini küçülttüğü gibi vücuttaki yağ oranını uzun vadede azaltmaktadır. Pu-Erh çayının bu özellikleri zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Beyaz Çay

Beyaz çayın zayıflamaya etkisi o kadar fazladır ki uzmanlar tarafından zayıflamak isteyenlere özellikle tavsiye edilmektedir. Besinlerden alınan yağın vücudun emmesini azaltan beyaz çay, vücutta yağ depolanmasının engellenmesinde oldukça etkilidir. Vücutta yağ depolamasını engellemek için öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içilmesi ihmal edilmemelidir.

Kuş Otu Çayı

Magnezyum ve potasyum minerallerini bol miktarda içeriğinde barındıran kuş otu çayı, bağırsaklarda hafif müshil etkisi yaratarak bağırsakları temizlemektedir. Aynı zamanda vücutta şişliği giderdiği gibi vücutta birikmiş olan fazla suyu da dışarı atmaktadır. Midede şişlik ve ödem gibi problemlere son vermek için akşamüzeri 1 fincan kuş otu çayı içilmesi ihmal edilmemelidir.

Yabanmersini Çayı

Kan şekerini dengelediği için sofraya oturmadan evvel açlığın hafiflemesine yardımcı olan yabanmersini çayı, akşam öğününden evvel 1 fincan içilirse, sofrada daha az yemek tüketilmesini ve bu sayede de daha az kalori alınmasını sağlamaktadır.

Kuşburnu Çayı

Vücuttaki fazla kilolarla etkili bir şekilde savaşan kuşburnu çayı, obez kişilerde karın bölgesindeki yağları erittiği bilimsel araştırmalarla da ispatlanmıştır. Kuşburnu çayı, aynı zamanda C vitamini bakımından en zengin bitki çayları arasında yer almaktadır.