Glifor Zayıflatır Mı

glifor zayıflatır mı
glifor zayıflatır mı

Etken madde olarak içeriğinde metformin hidroklorür içeren glifor bir antidiyabetik ilaçtır. Doktorlar tarafından tip 2 diyabet rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin ve kan şeker düzeyinde problem olan kişilere verilmekte olan bu ilaç kullanımında, genel olarak diyet ve sporla birlikte destek sağlanır.

Bu ilaç doktor tarafından verilmesi için öncelik olarak bir endokrinolojik muayene gerçekleşmesi gerekir. Kan şeker değerleri ölçülür ve daha sonrasında da şeker hastalığı tanısı konur. Genel olarak glifor kullanımı tedavi için başlatılması durumunda endokrinoloji doktorları hastayı diyetisyen kontrolü için yönlendirir. Çünkü glifor, vücut şeker miktarını düzenlemesi ve insülin direncisinin önüne geçmesini sağlamasıyla birlikte kişinin kilo vermesine sebep olabilmektedir.

Bahsedildiği gibi glifor genel olarak obezite problemi yaşayan ve insülin direnci olan hastaların kullanımını sağladığı ilaçlardan biridir. İlaç kan şekeri – insülin dengesini sağlamasından dolayı uzun süreli tokluk hissiyatı vermektedir. Kan şekeri düşüklüğünün önüne geçerek, yeme ataklarının önüne geçer ve kilo vermeye de yardımcı olur. Fakat bu ilaç temel olarak zayıflamayı sağlasa da şeker hastalığı problemi yaşayan kişilerin kullanması gereken bir ilaçtır. İlacın gerektiği gibi kullanılması için tip2 diyabet, insülin direnci bulunan hastalar ve prediyabet hastalarında ilaç-egzersiz-diyet kombinasyonu haline getirerek uygulanması gerekir. Peki, çok merak edilen glifor zayıflatır mı konusunun detayları nelerdir? İşte tüm detaylar yazımızda..

Glifor Kullananlar Nasıl Beslenmeli

Glifor kullanımıyla birlikte istenilen etkinin ortaya çıkması için beslenmenin değişmesi ve egzersizlerin arttırılması gerekmektedir. Hastaların uygulaması gereken beslenme planı bozulmuş insülin direncini ve kan şekeri miktarı sağlıklı bir hale getirilmesine yöneliktir. Bunun için beslenmen planınızda aşağıdakilere dikkat edilmesi önerilir.

Şeker ve karbonhidrattan uzak durulması önerilir. Bunlar genel olarak hamur işi, un, tatlılar, pirinç gibi besinler ve tüm şekerli içecekler olarak yer almaktadır.