Patates Kaç Kalori, Patates Kilo Aldırır mı

patates kaç kalori
patates kaç kalori

Yaklaşık 8 bin yıldır insanlığın en önemli besin maddelerinden olan patates, kilo aldıran ve şişmanlatan bir besin değildir. Patatesin içeriğindeki C vitamini değeri o kadar yüksektir ki domates ve portakaldan sonra üçüncü sırada gelmektedir. Patatesi çok sağlıklı bir besin yapan en önemli özelliği ise şüphesiz içeriğinde hiç yağ olmamasıdır. Patatesin sağlığa en faydalı pişirme şekli ise haşlamadır. Bu yazımızda patates kaç kalori sorularına yanıt vermeye çalıştık.

Haşlanmış patatesin bağırsak hareketliliğini düzenlediği, mide problemlerine ve ishale iyi geldiği bilinmektedir.

Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

Patatesin içeriğindeki nişasta oranı çok yüksek olsa da hiç yağ içermez. Özellikle diyet yapanlar için en ideal tüketim şekli haşlamadır. Yalnızca sıcak tüketiminden kaçınmaya dikkat etmek gerekir. Patatesin içeriğinde insan vücudunun gereksinim duyduğu folik asit, demir, potasyum ve lif gibi minerallerde bulunur. Haşlanmış patatesi tüketirken mümkün olduğunca az yağ ve tuz eklenmelidir.

100 gram gelen haşlanmış patatesin içeriğinde 21.55 gram karbonhidrat, 1.5 gram lif, 1.96 gram protein, 5 mg sodyum, 5 mg kalsiyum, 391 mg potasyum, 0.35 oranında demir ve 12.8 mg C vitamini bulunmaktadır.

 • 100 gram 1 adet haşlanmış patates 93 kaloridir.
 • 200 gram 1 orta porsiyon haşlanmış patates 183 kaloridir.
 • 300 gram 1 büyük porsiyon haşlanmış patates ise 279 kaloridir.

Haşlanmış Patates Salatası Kaç Kaloridir?

Evimize misafir geldiği zaman aklımıza gelen ilk ikramlar arasında haşlanmış patates salatası gelmektedir. Haşlanmış patates salatasının ana malzemeleri soğan, yeşillikler, bol limon ve baharatlardır. Patates salatasına katılan malzemelerde ufak değişiklikler yapılarak diyet yemeğine dönüştürülebilir. Patates salatasını daha sağlıklı tüketmek için yağ ve tuz az katılmalıdır. Ancak içeriğindeki nişasta oranı fazla olduğundan dolayı ölçülü tüketilmesinde sağlık açısından fayda vardır.

 • 187 gram gelen 1 orta porsiyon haşlanmış patates salatasının kalori değeri 132’dir.
 • 150 gram gelen 1 orta kase haşlanmış patates salatasının kalori değeri 106’dır.
 • 300 gram gelen 1 dolu tabak haşlanmış patates salatasının kalori değeri 212’dir.
 • 15 gram gelen 1 çorba kaşığı haşlanmış patates salatasının kalori değeri 11’dir.
 • 100 gram gelen haşlanmış patates salatasının kalori değeri 71’dir.

Haşlanmış Patates Kavurması Kaç Kaloridir?

Haşlanmış patates kavurmasının kalori değerleri içerisine katılan malzemeye göre değişmektedir. Haşlanmış patates kavurmasını salçalı ve kıymalı, sadece yumurtalı, sadece mantarlı veya baharatlı ve soğanlı yapmak mümkündür. Haşlanmış patates kavurması diyet yemeği olarak hazırlanacaksa sadece yumurtanın beyaz kısmı, yağsız haşlanmış patates, yeşillik ve domates sosu kullanılmalıdır.

 • 1 porsiyon haşlanmış patates kavurmasının kalori değeri 170’tir.
 • 1 porsiyon yumurtalı haşlanmış patates kavurmasının kalori değeri 131’dir.
 • 1 porsiyon mantarlı haşlanmış patates kavurmasının kalori değeri 135’dir.
 • 1 porsiyon salçalı haşlanmış patates kavurmasının kalori değeri 254’tür.

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır mı?

Haşlanmış patatesin kalori değeri oldukça düşüktür. Patatesin kalori değerinin yükselmemesi için yağ ve tuz ilave edilmemeli, çok fazla küçük parçalara ayrılmamalı ve dolapta biraz dinlendikten sonra tüketilmelidir. Eğer böyle yaparsanız patatesin vitamin ve mineral değerleri en üst seviyeye çıkaracak ve kalorisi düşük sağlıklı bir besin ile karnınızı doyurmuş olacaksınız. Haşlanmış patatesi diyet öğünü olarak tüketmek istiyorsanız yeşilliği ve limonu bol, yağı ve tuzu hiç olmamalıdır. Ayrıca haşlanmış patatesin besin değerleri de çok yüksektir. İçeriğindeki C vitamini oranıyla elma ve armuttan sonra gelen patates, vitamin bakımından da o kadar zengindir ki domates ve portakaldan sonra sıralamada üçüncüdür. Patates hiç yağ içermese de içeriğindeki yüksek lif ve nişasta sayesinde uzun süre tokluk hissi verir. Dolayısıyla patates kilo aldırır mı sorusuna; Hayır patates kilo yapmaz, kilo aldırmaz cevabını verebiliriz.

patates kilo aldırır mı
patates kilo aldırır mı

Patates yağ ile haşlandıktan sonra ezilir, içerisine de tereyağı, süt, peynir gibi malzemeler katılarak bir püre yapılırsa patates doğal olarak kilo yapar. Yani patatesin kilo yapıp yapmaması tamamen içerisine kattığınız malzemelerle doğru orantılıdır. Patatesi tüketirken en dikkat edilmesi gereken husus içeriğindeki vitamin ve mineral değerlerini yok etmeden yağsız ve tuzsuz bir şekilde sağlıklı tüketmektir.

Patates Kızartması Kaç Kalori?

Yetişkinler ve çocuklar tarafından çok sevilen patates kızartmasının kalori değerleri oldukça yüksektir. Patates için tek başına bir karbonhidrat deposu denilebilir. Hal böyle iken bir de bol yağ ile kızartılan patatesin kalori değerlerinin düşük olduğundan bahsetmek hiç de mantıklı olmayacaktır. Kalori değerlerinin çok yüksek olmasına rağmen köfte ve patates ikilisi Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır.

patates kızartması kaç kalori
patates kızartması kaç kalori
 • 1 adet patates kızartmasının kalori değeri 4’tür.
 • 1 avuç patates kızartmasının kalori değeri 47’dir.
 • 1 küçük paketteki patates kızartmasının kalori değeri 78’dir.
 • 1 orta boy paketteki patates kızartmasının kalori değeri 218’dir.
 • 1 porsiyon patates kızartmasının kalori değeri 250’dir.
 • Büyük boy patates kızartmasının kalori değeri ise 390’dır.

Fırında Patates Kızartması Kaç Kaloridir?

Patates kızartmasının kalori değerlerini düşürmek için çok az yağ ile fırında kızartmak en iyi yöntemlerdendir. 100 gram gelen fırında patates kızartmasının kalori değeri 90’dır. Bu kalori değerinin sadece 0.12’si yağdır.

McDonald’s Patates Kızartması Kaç Kaloridir?

 • 75 gram gelen küçük boy McDonald’s patates kızartmasının kalori değeri 210’dur.
 • 100 gram gelen orta boy McDonald’s patates kızartmasının kalori değeri 280’dir.
 • 139 gram gelen büyük boy McDonald’s patates kızartmasının kalori değeri 389’dur.
 • 164 gram gelen Jumbo boy McDonald’s patates kızartmasının kalori değeri 460’tır.

Bu kalori değerlerinden de anlaşılıyor ki McDonald’s patates kızartmasının kalori değerleri hiç de sağlıklı değildir. Bir de bu patates kızartmasının yanında tüketilen hamburger vb. besinler düşünüldüğü zaman durum tam bir vahamettir.

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?

Patates kızartmasının sağlıklı ya da sağlıksız tüketimi tamamen pişirme şekline bağlıdır. Patates kızartmasının sağlığa zararlarını en asgariye indirmek için fırında patates kızartması en iyi tercihtir. Patates yağda kızartılarak tüketilirse aşırı miktarda kalori alınmış olur. Patates kızartması öğün değişimi olarak tüketildiğinde kilo aldırmaz. Ancak o öğüne sos ve farklı protein kaynaklarının ilave edilmesi halinde kilo aldırmama gibi bir durum söz konusu değil. Patates kızartması glisemik indeksini düşüren ve kan şekerini dengeleyen besinlerle birlikte tüketilmelidir. Örneğin yoğurt, tuzsuz ayran ya da süt ile tüketilebilir. Bu süt ürünlerini sevmiyorsanız limonlu su içerek patates kızartmasının sağlığa olan zararlarını en aza indirilebilirsiniz.

Fast food tarzı patates kızartmasını ise kesinlikle tüketmemek gerekiyor. Çünkü bu tarz patates kızartması uzun süre aynı yağın içerisinde beklemesinin yanı sıra bu yağın sürekli ısıtılmasıyla hazırlanır. Bu da sağlık için ciddi tehlike doğurmaktadır. Ergenlik döneminde patates kızartması aşırı tüketilirse vücutta yağ birikeceğinden obeziteye neden olur.

Bir porsiyon patates kızartması ile alınan kaloriyi yakmak için 21 dakika yürüyüş yapmak, 9 dakika koşu yapmak, 18 dakika bisiklet sürmek ya da 12 dakika yüzmek gerekir. Ayrıca patates kızartmasını sık tüketen insanlar, bağırsak tembelliği ve kabızlık gibi sağlık sorunları yaşarlar.

Patates Kızartmasının Besin Değeri Nedir?

Orta boy porsiyon bir patates kızartmasının içeriğinde 33.15 gram karbonhidrat, 11.78 gram yağ, 2.74 gram protein, 3.04 gram lif, 463.2 mg potasyum, 168 mg sodyum, 8 iu A vitamini, 14.4 mg kalsiyum, 0.65 demir ve 6.4 mg C vitamini vardır.

Patatesin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yüksek oranda potasyum barındıran patates kan basıncını dengelemektedir. Kalp çarpıntısı riskini bir hayli düşürür. Çiğ patates ciltte oluşan morluklara çok iyi gelmektedir. Patates halka halka dilimlendikten sonra göze konulursa gözün yorgun görünümünün yanı sıra gözaltı morluklarını azaltır. Yine çiğ patates ciddi olmayan yanık ve kızarıklıklara çok iyi gelmektedir. Midedeki gazı ve asitleri giderdiği için mideyi rahatlatmanın yanı sıra sindirimi de kolaylaştırıcı etkisi vardır. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırdığından dolayı sinir sistemini düzenleyici etkisi vardır. İçeriğindeki selenyum tiroide, magnezyum ise cilt sağlığına çok iyi gelmektedir. İçeriğindeki fosfor cinsel gücü artırır. Kuru cildi nemlendirir, göz çevresindeki kırışıklıkları önler, güneş yanıklarını iyileştirir, cildi yumuşatır ve ciltteki lekeleri giderir. Haşlanmış patates ishal için çok faydalıdır. İçeriğindeki B6 vitamini stres ve kronik yorgunluğa çok iyi gelir. İçeriğindeki folat anne sütünü artırır. İçeriğindeki B9 vitamini sağlıklı ve yeni hücre oluşumunu sağlayarak kanser riskini engeller. Hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık rahatsızlığı yaşayanlar, patates tüketerek bağırsaklarını çalıştırabilirler. Saçlar durulanırken durulama suyuna patates suyu katılırsa ya da direkt patates suyuyla saç derisine masaj yapılırsa saç dökülmesine çok iyi gelmektedir.

Patatesin Sağlığa Zararları

Patates çok aşırı tüketilirse ya da yağda kızartılarak yenirse kilo yapar. Patatesin sağlığa en büyük zararı ise patates zehirlenmesidir. Üzerinde yeşil tabaka oluşan patatesin içeriğindeki solanin adlı madde baş dönmesi ve ishale neden olur. Bu belirtiler ise tükettiğiniz patatesin sizi zehirlediğini gösterir. Bu nedenle üzeri yeşillenmiş patatesler kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca patates alerjisi gibi bir sağlık probleminiz varsa patatesten uzak durmalısınız.