Sabahları Spor Yapmanın Faydaları

sabah sporunun faydaları nelerdir
sabah sporunun faydaları nelerdir

Sabahın erken saatlerinde kalkarak spor yapmak hepimize zor gelebilir. Bu zorluğun üstesinden gelmenin en iyi yolu ise sabah spor yapmayı alışkanlık haline getirmektir. Bu alışkanlığı kazanmak içinde birkaç sabah spor yapmanız yeterli olacaktır.

Her sabah olmasa dahi en azından haftanın 3 günü 45 dakika boyunca sabah sporu yapmayı alışkanlık haline getirmenin genel sağlığa ve insan psikolojisine olan faydalarını kısa süre içerisinde sizlerde fark edeceksiniz. 

Sabah sporu yapan insanlar, kendilerini gün içerisinde daha dinç ve enerjik hissederler. Sırf bunun için dahi sabah sporu yapmayı alışkanlık haline getirme hususunda kendinizi ikna etmeye değer. Ayrıca sabah sporu yaparken fiziki sağlığınıza zarar vermemek için yaptığınız sporun zorlayıcı olmamasına çok dikkat etmelisiniz. 

Sabah Sporu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabah sporu yapmadan evvel ısınma hareketlerini yapmayı kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Isınma hareketleri kasların esnekliğini artırdığı ve vücudu spora hazırladığı gibi spor esnasındaki muhtemel sakatlanmaları da engelleyecektir. 

Sabah sporu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli husus kalp sağlığının korunması için kalp ritmini bozacak seviyede zorlayıcı ve ağır egzersizler yapılmamasıdır. Sabah sporu olarak yürüyüş veya koşu yapacaksanız dahi idealin üstünde bir tempoya çıkmamaya çok dikkat edilmelidir. 

Sabah sporundan sonra mutlaka kahvaltı yaparak gece uykuda kendini yenileyen vücudun kaybettiği enerjiyi telafi edilmelidir. Protein ağırlıklı bir kahvaltı sayesinde uzun süre tok hissedecek ve kasların onarımına da ciddi bir destek vermiş olunur. 

Sabah kalktıktan sonra ilk 15 dakikada spor yapmaya başlanması faydalı olur. Çünkü bu süreden sonra vücudun insülin direnci düşmeye başlayacağından ve bunun neticesinde de açlık hissedileceğinden spor yapmak yerine kahvaltı yapmak tercih edilebilir.  

Sabah sporuna motive olmak için değişik bir egzersiz programı hazırlamak işe yarayabilir. Her sabah aynı egzersizleri yapmak, sabah sporuna karşı zamanla demoralize olmayı getirebilir. Örneğin sabah sporunu sürekli açık havada yapan bir kişi ara sıra salona gitmeyi, sürekli salonda yapan kişi ise ara sıra açık havada sabah sporu yapmayı deneyebilir. 

Metabolizmanın hızlı çalışması için sabah kalkıldığında su içmeyi, yine sabah sporu esnasında da su tüketmeyi ihmal etmemek gerekir. Bu sayede sabah sporu esnasında yaşanabilecek olası kas kramplarının da önüne geçilmiş olunur. 

Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir

Sabah sporunun sağlığa faydaları hakkında bilgi sahibi olmak sabah sporunu alışkanlık haline getirmede önemli bir yardımcı olacaktır. Biz de size bu konuda yardımcı olabilmek için sabah sporunun sağlığa faydalarını araştırdık. İşte sabah sporunun sağlığa faydaları; 

sabah sporu faydaları nelerdir
sabah sporu faydaları nelerdir

Vücut Mutluluk Hormonu Salgılar

Mutluluk hormonları olan serotonin ve endorfin hormonlarını vücudun daha fazla salgılaması için şüphesiz spor yapmak gerekiyor. Sabah sporunu yaptıktan sonra vücudunuz bu iki hormonu daha fazla salgılayacağından kendinizi mutlu hissedecek ve güne moralli, motiveniz yüksek ve stressiz başlayacaksınız. 

Metabolizmayı Hızlı Çalıştırır

Sabah sporu metabolizmanın çalışma hızını yükselttiği gibi gün içerisinde de idealin altına düşürmez. Hızlı çalışan bir metabolizma ise vücutta daha fazla yağ yakarak kilo problemi olanların kısa sürede ideal kilosuna dönmelerini sağlar. 

Uyku Kalitesini Artırır

Geceleri daha rahat uykuya dalabilmek ve kaliteli uyuyabilmek için sabah sporu ihmal edilmemelidir. Sabahın erken saatlerinde spora kalkılacağını bilmek ise işin psikolojik motivasyonu olsa gerek. 

Kanseri Önler

‘Sabah sporu yapmanın sağlığa faydaları nelerdir?’ sorusuna verilecek en değerli yanıt sindirim sistemini düzenli çalıştırmasının yanı sıra kanser gibi hayati tehlike doğurabilecek kanserojen maddeleri hızla bağırsaktan dışarı atarak kanseri engellemesidir. 

Hızla Alışkanlık Yapar

Sabah sporu tertemiz ve arınmış bir zihin ile yapıldığından beyin sabah sporunu şaşılacak derecede bir hızla alışkanlık haline getiriyor. Hatta sabah kalkıldığında zihin önceliği sabah sporuna veriyor. Bu nedenle de sabah kalkar kalkmaz yapmanız gereken ilk işin spor yapmak olduğunu hatırlıyor ve derhal spora yöneliyorsunuz. 

Alzheimer Riskini Azaltır

Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Sabah sporu sayesinde beyine daha fazla oksijen gittiğinden ilerleyen yaşlarda unutkanlık ve Alzheimer riski ciddi seviyede düşmektedir. 

Zaman Tasarrufu Sağlar

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için sabah sporu olmazsa olmazdır. Sabah sporunun sabahın erken saatlerinde yapılması kayda değer oranda zaman tasarrufu yaptırıyor. Bu sayede gün içerisindeki iş yoğunluğundan dolayı spor yapmaya vakit bulamadığından şikayet edenlerin iş planlaması yaparken, güne erken başladıkları için spora ayrıca bir vakit ayırmasına gerek yoktur. Ayrıca çok yoğun geçen bir günden sonra akşam yemeğinin peşine spor yapmaktan kurtularak, daha fazla dinlenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.