Yulaf Tost Tarifi

Yulaf Tost Tarifi
Yulaf Tost Tarifi

Yulaf ezmesinin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle sabah kahvaltılarında oldukça tercih edilmekte olan yulaf ezmesi, yulaf tost tarifiyle yeni bir sağlıklı seçenek tercihi haline gelmektedir. Peki yulaf tost tarifi nasıl yapılır?, yulaf ezmesinin faydaları nelerdir? merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda yer almaktadır.

Ayrıca Yulaf Lapası Nasıl Yapılır konu başlıklı yazımızı inceleyerek kahvaltınızda yulaf lapası tüketmeyi de tercih edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Yulaf Tost İçin Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • İsteğinize göre tuz, baharat
Yulaf Tostu Nasıl Yapılır
Yulaf Tostu Nasıl Yapılır

Yulaf Tostu Nasıl Yapılır

 • Yulaf tost tarifi için öncelikle derin bir kap içerisinde yumurta, yulaf ezmesi ve yoğurdu ilave edin. Çok az miktarda tuz ve baharatlarıda ekleyin. Daha sonra kıvam alana kadar çırpın. 10-15 dakika boyunca buzdolabında dinlendirin.
 • Yağlı kağıdını tost makinesine yayın.
 • Yaklaşık olarak 6-7 dakika pişirin. İçerisine isteğinize göre malzeme koyun ve katlayın. Peynir eridikten sonra servis yapmanızı öneriyoruz.

Kaşarlı Yulaf Tost İçin Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 3-4 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Göz kararı tuz ve baharat
 • 4-5 dilim ince dilimli kaşar peyniri

Kaşarlı Yulaf Tost Kaç Kalori

Kaşarlı yulaf tost kaç kalori? kaşarlı yulaf tost yaklaşık olarak 300 kalori değerine sahiptir. Kalori açısından düşük olan kaşarlı yulaf tost, sabah kahvaltılarınızda veya öğlen öğününde de sağlıklı bir seçenek olarak tercih edebilirsiniz.

Yulaf Tostu Kilo Aldırır Mı

Yulaf ezmesi kalorisi, kilo aldırır mı? sorusu oldukça merak edilmektedir. 100 gramında yaklaşık olarak 370 kalori bulunmakta olan yulaf ezmesi, bu kalori miktarının bir kısmı yüksek oranda protein ve karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu nedenle kilo aldırıcı etkisinde bulunmaz. Ancak kilo alma diyeti uyguluyorsanız ve kullanmış olduğunuz malzemelerle birlikte kalori oranının artmasına neden olacağı için kilo almaya yönelik etkide edebilmektedir.

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir
Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir

 1. Yulaf ezmesinin içeriğinde potasyum, kalsiyum, demir gibi pek çok faydalı mineral, E vitamini ve B grubu vitaminleri başta olmasıyla birlikte pek çok yararlı madde ve besin lifi içermektedir. Tüm bu faydalı maddeler sayesinde yulaf ezmesi, sağlıklı beslenmek isteyenler için en çok tercih edilen besinler arasında yer almaktadır.
 2. İçerisinde buluna beta glukan sayesinde yulaf ezmesi düzenli tüketiminde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Böylece vücudun çeşitli hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır.
 3. İçeriğinde besin lifi ve beta glukan olmasından dolayı sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına neden oluyor.
 4. Özellikle de kabızlık problemi olan bireylerin bu sorundan kısa bir süre içerisinde kurtulmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Antioksidan özelliğine sahip olmasıyla yulaf ezmesi kan şekerinin dengelenmesine destek olmaktadır.
 6. Doğru şekilde hazırlanıp tüketilmesi durumunda (rafine şeker ilavesiz) tip 2 diyabet rahatsızlığı olanların da güvenli bir şekilde tüketebileceği belirtilmektedir.
 7. Kan şekeri gibi kolesterolün de dengelenmesinde önemli roller üstlenilmektedir.
 8. Düşük glisemik indeksli olmasından dolayı yulaf ezmesi, vücuda uzun süre enerji vermekte ve bireyin zinde hissetmesini desteklemektedir.
 9. Doyurucu özelliğine sahip olmasından dolayı uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Diyet yapanlar ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için yulaf ezmesini tercih etmelerini öneriyoruz.
 10. Uzun süre tokluk hissi yaratmasıyla birlikte lif oranında yüksek olmasıyla birlikte kilo verme sürecini de hızlandırmaktadır.
 11. Antioksidan özelliğine sahip olması sayesinde sinir sisteminin de sağlıklı çalışmasını desteklemekte olan yulaf ezmesi, sebepsiz stres, sinir, endişe, hatta depresyon koruyucu bir etki oluşturmaktadır.
 12. Strese bağlı olarak yaşanan uykusuzluk problemlerini de azalmasını destekler.