Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri
Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri Nelerdir

 1. Yeşil Çay: Antioksidan bakımından oldukça zengin olan yeşil çay, vücutta bulunan toksinlerin atılmasını desteklemektedir. İçerisindeki “epiogallocatechin-3-gallat” adı verilmekte olan madde ile yağ yakımı kolaylaşmaktadır. İçeriğinde bulunan kafeinin sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Yemek sonrasında tüketilmesi durumunda kan şekerinin ani şekilde yükselmesini de engellemektedir. Peki yeşil çay tarifi nasıl yapılır; Yeşil çayı hazırlamak için bir fincan kaşığı miktarında kurutulmuş yeşil çay yeterlidir. 2-3 dakika boyunca sıcak su ile demlenerek tüketilmesi önerilmektedir.
 2. Mate Çayı: İçermiş olduğu kafein ve teobromin gibi maddelerden dolayı metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Uyarıcı bir bitki çayı olmasıyla birlikte düzenli beslenme ve sporla birlikte kilo vermeyi olumlu yönde desteklemektedir. Zor erimekte olan yağların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. En önemli özelliklerinden biride iştahı azaltmasıdır. Tokluk hissi veren mate çayı nasıl yapılmalıdır? Mate çayı için bir fincana bir çay kaşığı kadar kurutulmuş mate yaprağı yeterli olacaktır. 3 dakika sıcak suyla demlenerek içilmesi önerilmektedir. Mate yapraklarının aşırı derecede kaynar suda demlenmesi yerine oda sıcaklığına gelmiş suda demlenmesi tavsiye edilmektedir.
 3. Oolong Çayı: Oolong çayı, yeşil çay ve siyah çay gibi camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Fakat onlardan farklı olması ise yaprakların işlenme sürecidir. Oolong yapraklarının fermantasyon işlemi yeşil çaydan daha uzun, siyah çaydan ise daha kısa sürelidir. Oolong çayının gün içerisinde 2-3 fincan tüketilmesi önerilmektedir.
 4. Beyaz Çay: Beyaz çay demlemek için bir fincana 2 çay kaşığı miktarından beyaz çay yaprağı ilave ediniz. 5-6 dakika boyunca dinlenmiş olan sıcak suyu, demlemek için kullanabilirsiniz.
 5. Rezene Çayı:Rezene çayı tarifi için öncelikle bir fincan içerisinde 1-1.5 çay kaşığı kadar rezene tohumu eklenmelidir. Ardından kaynar su ilave edilmelidir. Demlenme süresi yaklaşık olarak 10 dakikadır.
 6. Zencefil Çayı: Zencefil çayı tarifi için 30 gram miktarında dövülmüş zencefil kökünü ekleyerek, yaklaşık olarak 15 dakika demlenmesini bekleyiniz. Zencefil çayının daha güzel bir aromaya sahip olması için yarım limon sıkmanızı tavsiye ederiz.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları

 • Yeşil Çay
 • Meta yaprağı çayı
 • Oolong çayı
 • Beyaz çay
 • Rezene çayı
 • Zencefil çayı
 • Tarçın çayı
 • Maydanoz çayı
 • Sinirli ot çayı
Metabolizmayı En Çok Ne Hızlandırır
Metabolizmayı En Çok Ne Hızlandırır

Metabolizmayı En Çok Ne Hızlandırır

Tarçın, yeşil çay, greyfurt, karpuz, armut, elma, üzüm, çiğ sebzeler, yumurta, kahve, yulaf ezmesi, kinoa, salata, fındık ve balık gibi pek çok gıdanın doğru ve düzenli şekilde tüketimi sonucunda metabolizmanın hızlanmasına yönelik olumlu katkıları bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran çaylar konu başlıklı yazımızıda detaylı şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.