Sporcu ile İletişim Nasıl Olmalı

Sporcu ile İletişim Nasıl Olmalı
Sporcu ile İletişim Nasıl Olmalı

Sporcuyla İletişim Nasıl Olmalı

Antrenörlerin sadece kendileri konuşması dışında aynı zamanda sporcuyu da dinlemeye önem göstermeleri oldukça önem taşımaktadır. Sporcu kendilerinin etmiş olduğu tespitleri ve kendi düşüncelerine önem verildiğini hissetmeleri de oldukça önem taşımaktadır. Sporcuyla iletişim kurmak, olumsuzluklarını söyleyerek kötülemeye çalışmak yerine, bilgi vermeye yardımcı olmaya çalışmak ve sporcunun kendine olan öz güveninin de pekişmesine yönelik olmasına özen gösterilmelidir.

Spor ve Beslenmeyle alakalı olarak birçok faydalı bilgi edinebilmek için “Twitterhttps://twitter.com/sporvebeslenme_ , “İnstagram”  https://www.instagram.com/sporvebeslenme.com_/ ve “Facebookhttps://www.facebook.com/sporvebeslenmecom hesaplarımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Antrenör Nasıl Olmalı
Antrenör Nasıl Olmalı

Antrenör Nasıl Olmalı

İyi bir antrenör olabilmek için öncelikle spordan gelmek oldukça önem taşır. Çünkü sporcunun antrenmanda, yarışmada ne hissettiğini daha iyi anlayabilmek açısından oldukça önem taşır. Bu durum sonucunda da sporcuya karşı yol gösterici ve örneklendirmeler de daha sağlıklı önerilerde bulunabilmektedir. Antrenör, her konuda kendini yetiştirmeli ve yenilikleri de takip etmelidir. Adaletli ve ahlaklı olmalıdır. Ahlaki bilgi noktasında yeterli miktarda bilgi aktarabilmeli ve kendisi de uygulayıcı olmalıdır.

Sporda İletişim Ne Demek
Sporda İletişim Ne Demek

Sporda İletişim Ne Demek

İnsanlarla anlaşmak, bireyin kendini ifade edebilmesi, karşındakinin anlamasını sağlamak oldukça önemlidir. Bunlarla birlikte aynı zamanda önemsediğini ve önemsenmek istediğini gösterebilmekte, etkili bir iletişim kurabilmeyi sağlamaktadır.

Sporcunun Davranışı Nasıl Olmalı
Sporcunun Davranışı Nasıl Olmalı

Sporcunun Davranışı Nasıl Olmalı

Sporcu, takım arkadaşlarına, rakiplerine, antrenörlere, hakemlere ve seyircilere karşı saygılı davranması oldukça önemlidir. Kazanılan başarılar sonucunda ahlaki davranışlar sergilemek gerekmekte ve başarısızlıklar sonucunda da uygun olmayan davranışlar sergilemekte doğru değildir. Kısacası başarının hayatımız üzerinde oldukça etkisi olduğu gibi başarısızlığında hayatımız üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır.

Sporcuyla Pozitif Olun
Sporcuyla Pozitif Olun

Sporcuyla Pozitif Olun

Antrenörün, sporculara verebileceği bilgilerin onlarda değişim yaratacak etkiyi sağlayabilmesi için pozitif yönde yaklaşması oldukça önemlidir. Davranış değişikliği sağlayabilmek için öncelikle sporcuyla söyleyecek olumlu bir yön bulunması gerekmektedir.

Pozitif yaklaşım, sporcunun davranışlarını güçlendirmek ve pekiştirebilmek için, övgü ve ödüllerinde vurgulanması önemlidir. Pozitif yaklaşım sonucunda sporcuların bireyler olarak kendilerine değer verilmesi açısından yardımcı olur. Bununla birlikte aynı zamanda antrenöre karşıda saygı, güven ve değer gibi olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Pozitif yaklaşımın sporcuya karşı aşırı derece iltifatlı ve övgülerle dolu olması anlamına gelmemektedir. Aşırı övgüde bulunmak sporcularda şüphe algısı yaratabilmektedir ve bu da ödüllerin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır.