Depresyona Ne İyi Gelir

depresyona ne iyi gelir
depresyona ne iyi gelir

İnsanların yaşamdan zevk alamaması ve yaptığı aktivitelerden tatmin olamaması olarak ifade edilen depresyon, günümüzde zihinsel hastalık olarak kabul edilmektedir. Depresyona giren insanlar, yaşamlarının belli bir dönemlerinde keyifsiz olmanın yanı sıra karamsarlığa kapılırlar. Bu psikolojik durum ise depresyona giren kişiyi üzdüğü gibi çevresini de olumsuz etkilemektedir. Depresyona giren insanın sosyal destek almayı ihmal etmemesi gerekir. Çünkü sosyal destek alınmadığı takdirde depresyon insan sağlığına çok ciddi zararlar vermektedir. Depresyon sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve psikiyatrist ya da psikoloğa gidilerek tıbbi destek alınmalıdır.

Yaşamın güzelliklerinden istifade edebilmek için depresyonun olumsuz etkilerinden bir an evvel kurtulmak gerekmektedir. Depresyonun atlatılmasında beslenme tazının önemine dikkat çeken uzmanlar, depresyona iyi gelen besinlerin bol tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Peki, ‘Depresyona ne iyi gelir?’ Depresyonun bitkisel tedavi yöntemleri, depresyonun belirtileri ve depresyonla mücadelede etkili 7 öneri bu yazıda detaylı olarak incelendi.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

İnsanın kendisini üzen ve sıkıntı veren olaylarla karşılaştığı zaman kendisini üzgün hissetmesi gayet doğal bir ruh halidir. Depresyon sürecinde hissedilen üzüntüyle bu tür bir üzüntünün farklı olduğunun bilincinde olunması depresyona erken tanı konması açısından çok önemlidir. Depresyonun kadınlarda görülme riski erkeklere kıyasla çok fazla olduğu gibi yaşamında bir kez depresyon geçirenlerin yaşamının ilerleyen dönemlerinde yine depresyona girme riski bulunmaktadır.

Peki, ‘Depresyon belirtileri nelerdir?’ Çocukluk çağından yaşlılığa kadar görülme riski olan depresyonun belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Ani duygu patlamalarının yaşanması
 • İştah kaybı ve bunun doğal neticesi olarak her geçen gün zayıflama ya da aşırı yeme isteğinden dolayı kilo alma
 • Hiçbir neden yokken vücudun çeşitli yerlerinde ağrı hissedilmesi
 • Kendini suçlu hissetme, hatta kendinden nefret etme
 • Hissedilir derecede enerji kaybetme
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Yaşamdan zevk alamadığı için intihara daha eğilimli olma
 • Karar verirken güçlük çekme
 • Ağlama krizlerine girilmesi
 • İnsanın kendisini değersiz ve sürekli üzgün hissetmesi
 • Davranışların yanı sıra konuşmanın da zayıflaması
 • Kendini ifade ederken yüksek sesle konuşma
 • Gün içerisinde sürekli yorgunluk hissi
 • Uykuya dalarken güçlük çekilmesi ve uykudan çok sık uyanma ya da bunun tam zıttı günün önemli bir kısmını uyuyarak geçirme
 • Her gün yapılan aktivitelere karşı ilginin kaybolması

Depresyonla Savaşmada 7 Etkili Öneri Nedir?

Son zamanlarda kendilerini çok yorgun hissedenler ve hiç keyfi olmayanlar, depresyon sürecine girmiş ancak bundan habersiz olabilirler. Depresyonun daha ileri seviyeler varmaması için birtakım tedbirler alınarak depresyonun önüne geçilebilir. Depresyondan bir an evvel kurtularak daha huzurlu ve mutlu günlere adım atmak için uzman tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Depresyonla savaşmada 7 etkili öneri nedir? İşte depresyondan hızla kurtulmak için uzman tavsiyeleri;

 1. Günümüzde depresyonun en önemli nedenleri arasında sağlıksız ve dengesiz beslenme yer almaktadır. Bu nedenle güne başlarken mutlaka kahvaltı yapılmalı gün içerisinde de sağlıklı ve insan psikolojisini destekleyen besinler tüketilmelidir.
 2. Sabah yapılan kahvaltının huzurlu ve mutlu bir günün temeli olduğuna kesinlikle inanılmalıdır.
 3. Gün boyu yüksek miktarda kafeni alınması ve alkol içilmesi depresyona zemin hazırlayabileceğinden alkol tüketiminden kesinlikle kaçınılmalı, kafein ise vücudun gereksinimi kadar alınmalıdır.
 4. Kış mevsiminin soğuk günlerinde vücut direncini artırmak için bol miktarda C vitamini içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle portakal ve mandalina bolca tüketilmelidir.
 5. Gün içerisinde hem bedensel olarak hem de psikolojik açıdan zinde kalmak için mutlaka ara öğün yapılmalıdır. Ayrıca ara öğünlerde bitki çayı içmeye ve kuruyemiş tüketmeye dikkat edilmesi gün boyu enerjik kalmaya yardımcı olmaktadır.
 6. Süt ve süt ürünleri bol miktarda protein içerdiği için depresyondan koruduğundan bu ürünlerin tüketimi ihmal edilmemelidir.
 7. Yaşamdan ne yapılırsa yapılsın keyif alınmadığı ve mutsuz hissedildiği günlerde bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Aşırı kaygı hissine neden olan ve insanın kendisini sürekli üzgün hissettiği depresyon süreci sosyal hayatı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Depresyon en fazla 20-40 yaşları aralığında görülmektedir. Mevsimsel olarak görülen duygu bozuklukları ve doğumun ardından duygu durumunda görülen bozukluklar en fazla rastlanan depresyon türleridir.

Depresyona iyi gelen yiyecekler hangileridir? İşte depresyondan koruyan yiyecekler;

Muz

muz depresyona iyi gelir
muz depresyona iyi gelir

Muzun içeriğindeki inositol adlı madde depresyonun tedavi sürecinde çok etkili olduğu için depresyona girenlerin muzu düzenli tüketmesi gerektiği tavsiye edilmektedir. Vücutta inositol eksik olduğu zaman insan psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Muz, aynı zamanda tam bir enerji deposu olduğu gibi vücudun serotonin hormonu salgılamasını desteklemektedir. Süt ya da yoğurdun içerisine muz katılarak tüketilmesi depresyona doğal ilaç olarak kabul edilmektedir.

Buğday ve Pirinç

Depresyonda olanlar genellikle dostları tarafından unutulduğu hissine kapılırlar. Depresyona girerek böyle hisse kapılmamak ve üzülmemek için buğday ve pirincin düzenli tüketilmesine dikkat edilmelidir. Çünkü buğday ve pirincin içeriğindeki B6 vitamini depresyonu engellediği gibi depresyona girilmişse iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Etli yemeklerle birlikte pilav tüketerek ya da çorbaların içerisine buğday ve pirinç katarak depresyondan etkili bir şekilde korunmak mümkündür.

Kırmızı Et

kırmızı et depresyona iyi gelir
kırmızı et depresyona iyi gelir

Vücutta B12 vitamininin eksik olması depresyonu tetiklemektedir. Yorgunluğa ve halsizliğe karşı tedbir alınmaması zamanla bu hissin kronik hale gelmesine ve depresyona zemin hazırlanmasına neden olmaktadır. B12 vitaminini bol miktarda içeren kırmızı etin düzenli tüketilmesi depresyona karşı alınabilecek en etkili tedbirler arasında yer almaktadır. Kırmızı et, depresyon tedavisinde de en az ilaç kadar etkilidir.

Domates

Vücutta demir mineralinin eksik olması da depresyona neden olmaktadır. Bu nedenle içeriğinde en fazla demir barındıran besinlerden olan domatesin bol tüketilmesi depresyonu engellemektedir. Ayrıca kan değerlerinin yükselmesi depresyona girme riskini azaltmaktadır. Domates ile hazırlanacak yemekler ve lezzetli salatalar sofralarda tüketilerek depresyonda korunulabilir.

Mantar  

mantar depresyona iyi gelir
mantar depresyona iyi gelir

Mantarın en tazesi ve lezzetlisinin sofralarda yer alması depresyona girerek karalar bağlanmasına ve umutsuzluğa kapılmaya engel olmaktadır. Mantarın içeriğinde bulunan selenyum adlı mineral, insana keyif verdiği gibi vücudun zinde kalmasında da çok etkilidir.

Ispanak

Depresyonla hiç tanışmamış olanlar, bunu kesinlikle ıspanağa borçludur. Vücuda zinde kalmasına yardımcı olan ıspanağın içeriğinde ki çinko, insanı depresyondan koruyarak yüzlerden tebessümü hiç eksik etmemektedir.  

Kuruyemiş

Kuruyemişler, insan moralini yüksek tutmada en etkili besinler arasında yer almaktadır. Keyifli sohbetlerin yoldaşı olan kuruyemişlerin içeriğinde magnezyum minerali bol miktarda bulunmaktadır. İnsanın düşünme kabiliyetini güçlendiren ve çok taraflı düşünmesine yardımcı olarak hayata bakış açısını genişleten kuruyemişler, sinir hücrelerinin uyarılmasında da çok etkilidir. Bunalıma girildiği zaman bunalım sürecinden hızla çıkmak için kuruyemiş tüketimine ağırlık verilmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Çikolata

İnsan psikolojisine iyi gelen ve duygusal çöküşün önünde önemli bir engel olan çikolata, vücudun serotonin hormonu salgılamasına ciddi katkı sağlamaktadır. Bu da insanın kendisini keyifli ve neşeli hissetmesini sağlar. Gün içerisinde enerjisinin bittiğini hissedenler ve çok hızlı bir şekilde enerjiye gereksinim duyanlar kesinlikle çikolata tüketmelidir. Ancak çikolatanın aşırı tüketilmemesine çok dikkat edilmelidir. Çünkü fazla kiloda insanın depresyona girmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Yani depresyondan kurtaran çikolata, yeni bir depresyonun nedeni olmamalıdır.

Depresyona İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Depresyona hangi bitkisel çayların iyi geldiği de çok fazla araştırılmaktadır. Dünyada her sene depresyon tanısı konan insanların sayısının yüzde 8 artmasının bunda etkisi şüphesiz çok fazladır. İnsan psikolojisine çok iyi gelen ve vücut direncini artıran düzenli olarak yapılan yürüyüş ve spor, depresyonla mücadelede en önemli iki silahtır. Hobilerle uğraşmak ve sanatsal faaliyetlere katılmakta insanı psikolojik olarak rahatlattığı için depresyona çok iyi gelmektedir. Ayrıca bitkisel çaylarında depresyondan kurtulmaya yardımcı olduğu bilimsel araştırmalar ile ispatlanmıştır.

Depresyona iyi gelen bitkisel çaylar hangileridir? İşte dünyada birçok insan tarafından merak edilen bu sorunun yanıtı;

Papatya Çayı

depresyona iyi gelen papatya çayı
depresyona iyi gelen papatya çayı

Kokusu dahi insanı ferahlatmaya yeten papatya çayı, bütün stresi atarak psikolojiyi rahatlattığı için rahat bir uykuya dalmaya yardımcı olmaktadır. Papatya içilerek uykuya dalındığı zaman bütün kötü enerjiler atılacağından sabah kalkıldığı zaman insan kendisini başka bir huzurlu ve dinç hissetmektedir. Depresyon sürecinde düzenli olarak papatya çayı içilmesi insanın kendisini huzurlu ve mutlu hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Anason Çayı

Güçlü bir sinir sistemi için içilmesi gereken anason çayı, baş ağrısına da çok iyi gelmektedir. Depresyona giren insanlarda baş ağrısı şikayetine çok sık rastlandığı içinde uzmanlar, ölçüyü kaçırmamak suretiyle anason çayını içmeyi tavsiye etmektedir. Ayrıca nefes alışverişini de düzenlediği için insana huzur vermektedir.

Rezene Çayı

depresyona iyi gelen rezene çayı
depresyona iyi gelen rezene çayı

Vücudun güçlenmesine çok ciddi destek veren rezene çayı, zararlı maddeleri vücuttan hızla uzaklaştırmaktadır. Depresyonun en berbat günlerinde dahi rezene çayı içilmesi hem bedeni hem de psikolojiyi gevşetmektedir.

Vişne Çayı

Antioksidan bitki çayları arasında yer alan ve kırmızı çaylardan olan vişne çayı, vişnenin kaynatılmasıyla elde edilmektedir. İnsanın moralini yükselten vişne çayı, sindirim sisteminden tutun da boşaltım sistemine kadar vücudun genel sağlığını korumaktadır. Karanlık günleri aydınlatan güneş olan vişne çayı, depresyon sürecinde düzenli olarak içilmelidir.

Melek Otu

Depresyon sürecinde sinirsel gerginliği tavan yapanları dahi rahatlatarak huzur veren melek otu çayı, sinirleri sakinleştirmekte ve insana keyif vermektedir. Depresyona kısa süre içerisinde çözüm olan melek otu çayını herkes aklının bir köşesine yazmalıdır.

Kantaron Çayı

İnsanın tüm yorgunluğunu aldığı gibi vücut için önemli bir enerji kaynağı olan sarı kantaron çayının panik atak esnasında da sinirleri sakinleştirici etkisi vardır. Sarı kantaron çayına halk arasında depresyon çayı da denilmektedir.

Ginseng

Depresyon sürecinde dahi insana tebessüm ettiren ginseng çayı yüksek miktarda vitamin içermektedir. Vücuttaki kan akışını düzenlediği gibi beyin fonksiyonlarının kontrol edilmesine de yardımcı olduğu için kötü günleri çabuk unutturmaktadır.

Yeşil Çay

Gerginliğin azalmasına yardımcı olan yeşil çay, psikolojik açıdan rahat hissettirdiği için stresli ve telaşlı günlerin doğal ilacıdır. Yeşil çayın içeriğindeki antioksidan maddeler olumsuz düşünceleri insanın beyninden uzaklaştırdığı için depresyonun tedavi sürecinde ilaç kadar etkili olduğu söylenmektedir.