Sevişmek Kaç Kalori Yakar

sevişmek kaç kalori yakar
sevişmek kaç kalori yakar

Seks yaparak kilo vermek oldukça etkili olduğu uzun süredir bilim insanları tarafından belirtilmektedir. Konuyla ilgili 2013 yılında yapılan bilimsel çalışmalardan birinde, ön-sevişme, cinsel ilişki ve en az bir kişinin orgazm olan bir cinsel aktivitede erkekler ortalama olarak 101, kadınlar ise 70 kalori civarında yakmaktadır. Her seks süresinin aynı olmadığı gibi hesaplamaların ortalama olarak erkeklerin dakikada 4.2 kalori, kadınların ise 3.2 kalori harcadığı tespit edilmiştir. Peki, sevişmek kaç kalori yakar? Tüm detaylar yazımızda derlenmiştir. Ayrıca sevişmek zayıflatır mı? konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Seks Esnasında Nasıl Daha Fazla Kalori Yakılır

Bilim adamlarının aktarmış olduğu bilgilere göre daha fazla kalori yakmanın en basit yollarından biri de seks esnasında hareketli olunmasıdır. Seks esnasında “Terliyor olmanız iyiye işarettir” diye belirtilmektedir. Daha fazla kalori harcanmanın bir diğer yolu ise cinsel ilişkinin daha uzun süre devamlılık sağlamasıdır.

30 Dakika Sevişmek Kaç Kalori

Her seks süresi aynı uzunlukta olmadığını belirterek yapılan araştırmaların ise ortalama değerler olduğunu belirtebiliriz. Seks esnasında erkekler dakika boyunca 4.2 kalori, kadınlar ise 3.2 kalori yaktığı tespit edilmiştir.

Ön Sevişme Kaç Kalori Yakar

Ön sevişmenin 30 dakika olması durumunda ortalama olarak 240 kalori harcandığını söyleyebiliriz.

Seksin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Seks, sadece kalori yakarak bireylere fayda sağlamaz. Düzenli olarak seks aktiviteleri bireylerde kalp krizi, inme, Tip-2 Diyabet riski; adet sancısı, kronik ağrılar ve baş ağrılarını azaltmada etkilidir. Yapılan bir diğer araştırmalar sonucunda ise üniversite yaşındaki bir bireyin düzenli bir şekilde yapmış olduğu seks, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve yaşlı erkeklere oranla haftada 2 kez orgazm olmanın ölüm oranında %50 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

Aynı zamanda seks ve spor arasındaki ilişkiler de incelenmiştir: Depresyon geçiren erkekler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda düzenli olarak spor yapmanın hem psikolojik rahatsızlıkların giderilmesinde, hem de seks performansında ve seksten almış oldukları hazda artış gösterdiği de tespit edilmiştir. Kısacası, seks bir spor çeşidi olarak görülmemekte ve egzersiz yerini almamaktadır. Ancak ikisi birlikte yürütüldüğünde ikisinin de faydaları katlanarak artış göstermektedir.