Sabah Sporu Aç Karnına Yapılır mı

sabah sporu aç karnına mı yapılır
sabah sporu aç karnına mı yapılır

Sabah sporunun aç karnına mı yoksa tok karnına mı yapılması gerektiği halen kafaları kurcalarken, İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmadan elde edilen veriler sabah sporunun kesinlikle aç karnına yapılması gerektiğini göstermektedir.

Vücudun tip-2 diyabete karşı verdiği mücadelede sabah sporunun aç karnına yapılması büyük fark yarattığı ortaya çıkmıştır.

İnsan metabolizmasının uyanması ve harekete geçmesi için yıllardan beri sabah sporunun aç karnına yapılmayacağına, mutlaka hafif bir şeyler atıştırdıktan sonra sabah sporu yapmanın daha faydalı olduğuna inanılıyordu. Ancak sabah sporunun aç mı yoksa tok mu yapılmasına yönelik son senelerde yapılan araştırmalardan elde edilen bulgular ise bu inanışın tam tersini göstermektedir.

Aç Kanına Spor Yapılır mı?

Araştırmalarda, tip-2 diyabet hastalarının sabah sporunu aç karnına yaptıklarında insülin alma kapasitelerinin çok ciddi şekilde iyileştiği gözlendi. Ayrıca araştırmalar, sabah sporunun aç karnına yapılmasının sadece kan şekerinde değil, sağlığa farklı faydalara yol açtığını da göstermiştir.

Sabahları spor yapmanın faydaları konusundaki diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sabahları Spor Yapmanın Faydaları

Sabah Aç Karnına Spor Yapmanın Faydaları

Sabah sporunu kahvaltıdan hemen sonra yapmamanız gerektiğini hatırlatmakta bir kez daha fayda var. Sabah sporundan önce bir şeyler atıştırarak yakıt toplamanıza kesinlikle ihtiyacınız yoktur. Ayrıca kahvaltıdan sonra yapılacak sabah egzersizlerinde temponuz çok düşük olacağı gibi gün içerisinde kendinizi halsiz hissedebilir ve mide rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilirsiniz.

Sabah sporunun aç karnına yapılması üzerine gerçekleştirilen araştırmalar, aç karnına yapılan sabah egzersizinin vücuda daha fazla yağ yaktırdığını ve kilo vermeye çok ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Sabahları bir şeyler atıştırdıktan sonra yapılan sabah egzersizinde vücut, bu atıştırmalıklardaki karbonhidratları kullanarak kendisine enerji sağlar. Bu da vücudun depoladığı yağların yakılmasını engeller. Oysa hiçbir şey atıştırmadan yapılacak sabah egzersizinde vücut kendisine enerji sağlamak için yağ depolarındaki yağları yakacağından bu sabah egzersizi kilo vermeye ve vücuttaki kas kütlesini artırmaya ciddi katkı sağlayacaktır.

Sabah aç karnına yapılan spor vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlamasının yanı sıra kan dolaşımını düzenler. Bu ise sizi fiziksel ve psikolojik açıdan zinde tutacağından yoğun tempoyla geçen günlerinizde kendinizi yorgun hissetmezsiniz.

Sabah spor yapmanız, gün içerisindeki sosyal faaliyetlerinize ve ev işlerine daha fazla zaman ayırmanızı sağlar. Çünkü sabah spor yapan insanlar güne çok erken başlar. Bu spor aç karnına yapıldığı içinde gün içerisinde halsizlik hissi gibi bir problem yaşanmaz.

sabah sporu aç mı tok mu yapılır
sabah sporu aç mı tok mu yapılır

Sabah sporunu aç karnına yapmanın faydaları arasında spordan alınan verimin yüksek olması da vardır. Bunda sabah saatlerinde kendinizi enerjik hissetmenizin ve spora daha fazla motive olmanızın etkisi de vardır.

Sabah sporunu aç karnına düzenli olarak yaparsanız biyolojik fonksiyonlarınız gün boyu düzenli işleyeceğinden uykunuz düzene gireceği gibi spor yapmak kendiliğinden alışkanlık haline gelecektir.

Kalabalık kentlerde yaşam sürüyorsanız sabah sporunun en önemli avantajı havanın en temiz olduğu saatlerde spor yaparak sağlığınızı ciddi şekilde korumanızdır.

Sabah Sporunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlığınızı korumak ve kilo vermek için yaptığınız sabah sporunun sağlığınıza zarar vermemesi için ‘Sabah sporunda nelere dikkat edilmeli?’ sorusunun yanıtının çok iyi bilinmesi gerekir. Böylelikle bilinçli bir şekilde yapacağınız sabah sporu hem sağlığınızı koruyacak, hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sabah sporundan sonra gününüzün verimli geçmesi için mutlaka sağlam bir kahvaltı yapmalısınız. Protein oranı yüksek olan yumurta, peynir gibi besinler kahvaltı sofrasında mutlaka bulunmalıdır. Kahvaltıda ekmekte mutlaka yenilmeli ve yumurtayı omlet şeklinde yiyorsanız zeytini kahvaltı sofranızdan kaldırmalısınız. Haşlanmış yumurta yiyorsanız da ölçüyü kaçırmamak koşuluyla zeytin, avokado ya da ceviz içinden biri kahvaltı sofrasında tüketilebilir.

Sabah sporu yaptığınız günlerde suyu bol tüketin. Böylelikle vücudunuzun kaybettiği minerali yerine koyacak ve vücudunuzun sistemli çalışmasına destek vereceksiniz. Hatta sabah sporu yaptığınız günlerde normal zamanda tükettiğiniz suya 1 litre ilave edebilirsiniz. Gün içerisinde 1 adet mineralli sade sodada içebilirsiniz.

Sabah sporunun yapılmadığı günlerde kahvaltı sofrasındaki besinlerin karbonhidrat ağırlıklı olmamasına çok dikkat edilmelidir.

Sabah sporunda yapılacak egzersizlerin kalbi zorlamayacak egzersizler olmasına kesinlikle dikkat etmek gerekiyor.

Sabah sporu yapmaya başlamadan evvel sakatlık riskini minimuma indirmek için esneme hareketlerinin yapılması kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Aç Karnına Sabah Sporu Yapmaktan Ne Zaman Kaçınmalı?

Aç karnına sabah sporu yapılması herkesin sağlığı için faydalı olmayabilir. Kahvaltı yapmadan evvel spor yapılmasının vücutta yağ yakımını artırdığına yönelik birçok araştırma mevcut olsa da bunun tam tersini ispatlayan araştırmalarda vardır. Uluslararası Spor Beslenmesi ve Egzersiz Dergisi tarafından yayımlanan bir araştırmadan elde edilen bulgular, spora başlamadan evvel hafif beslenmenin vücuda daha fazla yağ yaktırdığını gösteriyor.

Sabahları aç karnına yapılan spor ile ilgili yapılan diğer bir tartışma ise mide boş olduğundan dolayı sporun gerçek performans ile yapılamamasıdır. Sabah sporunda performansı yükseltmek için protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar içeren bir karışımın işe yarayabileceği de ifade ediliyor.

Vücudunuz egzersizden evvel tükettiğiniz besinlere güveniyorsa sabahları aç karnına spor yapmak yerine hafif bir şeyler atıştırarak spor yapmak daha sağlıklıdır. Özellikle şeker hastaları ile kan şeker seviyesi düşük olanlar, sabah egzersizinden evvel hafif atıştırmalıklar ile mutlaka beslenmelidir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki sabah sporunun aç karnına yapılmasının daha sağlıklı olduğunu kesin olarak ispatlayan bir araştırma yoktur. Bu konudaki en önemli belirleyici etkenler ise ne tür egzersiz yapıldığı, vücudun ne kadar fit olduğu ve vücudunuzun aç mı yoksa tok mu egzersize uygunluk derecesidir.

Sabah sporundan evvel ve sonra vücudunuzda yeterli su bulunduğuna sağlığınız çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuzda yeterli miktarda su bulunması enerjiyi uygun seviyelere çıkartacaktır.

Spordan evvel yemek yenilip yenilmemesi tartışılsa da spordan sonra kahvaltı yapmanın kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı kaslarınızı iyileştirecektir. Sabah egzersizinden sonra ilk 45 dakika içerisinde kahvaltı mutlaka yapılmalıdır.

Spor konusunda daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Spor