Roma Gezi Rehberi

roma gezi rehberi
roma gezi rehberi

Roma’da Nerede Kalınır, Nereler Gezilir?

Tarihsel olarak oldukça önemli bir konuma sahip olan Roma, İtalya toprakları içerisinde yer almaktadır. Bu şehir, Roma İmparatorluğu döneminde en büyük şehirlerden biri olması ile bilinen, günümüzde nüfusu en yoğun şehirlerden bir tanesidir.

2800 yıllık bir tarihe sahip olan Roma, oldukça fazla antik yapıya sahip bir tarihi Avrupa başkentidir. Peki ‘Roma’da neresi gezilir, nereye gidilir?’ Bu yazımızda bu konuya yer verdik.

Roma Hakkında Genel Bilgiler

Roma, çoğu kişinin bildiği üzere modern devlet anlayışının uygulandığı, hukuk kurallarının oluşturulduğu ilk yer olarak bilinmektedir. Bu şehir bu kadar çok niteliğe sahip olması Roma’yı gezmeye, tanımaya yönlendirilir. Bu sebeple Roma, dünya üzerinde en çok turist ağırlayan şehirlerden bir tanesidir. Roma’ya gitmeden önce iyi birer zaman planlaması yapılması Roma’yı tanımanıza yardımcı olacaktır.

vatikan
vatikan

Roma’nın oldukça fazla gezilecek yere sahip olması bunun beraberinde doğru bir zaman planlaması getiriyor. Bunun için gitmeden önce Roma’da gezmek istediğiniz yerleri belirlemeniz ve buna bağlı iyi bir zaman planlaması yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Roma’nın bu derece popüler olmasının sebebi doğal güzelliğinin yanında bir de tarihî eserlere sahip olması bu kenti cazip kılmaktadır. Bunların yanında Roma’nın genel olarak ılıman bir iklime sahip olması sebebiyle ziyaret eden kişilere daha rahat bir şekilde gezilerini yapmasını sağlamaktadır.

Roma’nın yaklaşık 400 kilometre uzunluğa sahip olan Tiber ırmağına sahip olması kentin ikiye bölünmesine neden olmaktadır. Kenti ikiye bölen bu ırmak üzerinde pek çok köprü sayesinden ulaşım kolay bir şekilde yapılmakta. Roma’nın ikiye bölünmesi, bölgenin eski ve yeni bölge olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. Eski şehir olarak adlandırılan bölgede pek çok anıt, mezar ve tarihî eserler bulunmaktadır. Tiber yaylasının ikiye ayırdığı diğer bölüm ise daha modern olması sebebiyle yeni şehir olarak adlandırılmıştır. Bu kentin diğer şehirler ile demiryolları aracılığı ile bağlantılarının olması ve bunun yanında şehir içerisinde gelişmiş bir ulaşıma sahip olması bu kenti cazip kılmaktadır.

Roma’nın mutfağının gelişmiş olduğunu içerisinde yer alan büyük restoranlardan anlayabilirsiniz. İtalya’ya gittiğiniz takdirde bu şehirde yer alan köklü restoranlardan pizza ve makarna yemenizi tavsiye ediyoruz.

Roma Nerededir?

Roma, İtalya’nın Lazio bölgesinde yer almaktadır. Roma konum olarak yedi tepe üzerinde kuruludur. İtalya’nın başkenti olan Roma, pek çok rehber turları aracılığıyla rahatlıkla gezilebilir. Bu turlar sayesinde hem detaylı bilgiler alabilirsiniz hem de ulaşım gibi konularda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

roma ispanyol merdivenleri
roma ispanyol merdivenleri

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Roma’ya gitmek isteyen kişiler direkt olarak İstanbul ve Roma uçuşlarını yapan havayolu firmaları tercih edebilirler. Ayrıca Ankara, İzmir gibi illerden de aktarmalı uçuşlar ile Roma’ya rahatlıkla gidilebilir. Roma’ya direkt uçuşlar yaklaşık olarak 2 – 3 saat sürmektedir.

Roma’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Daha önce bahsettiğimiz üzere Roma’da ılıman bir iklim yaşandığı için istediğiniz zaman gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Bu iklim sizin daha rahat bir şekilde gezi yapmanıza imkan sağlayacaktır. Ancak önemli bir nokta ise; Yaz aylarında Roma’nın oldukça kalabalık olmasıdır. Bu biraz gezinizi yorucu hale getirebilir. Tarihi yerlerin ziyaretlerinde sıra beklemek gibi birçok yerde sıra bekleyebilirsiniz.

Ayrıca yaz aylarında diğer aylara göre fiyatlar daha yüksek olduğundan sizlerin daha fazla maliyetli tatil yapmanıza sebep olacaktır. Bunun için sonbahar veya ilkbahar aylarında Roma’ya gitmeniz hem daha az maliyetli bir tatil yapmanızı hem de kalabalık olmaması sebebiyle daha rahat ve ayrıntılı gezmenizi sağlayacaktır. Üstelik yaz aylarına göre ilkbahar ve sonbahar aylarında otel fiyatları da daha uygun olabilmektedir.

roma kolezyum
roma kolezyum

Bu da sizin daha az maliyetli bir konaklama yapmanıza olanak sağlar. Yani “Roma’ya ne zaman gidilmeli?” sorusunun cevabı ilk ve sonbahar aylarıdır. Burada hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğümüz bir diğer konu da Roma’da her ayın ilk pazar günleri müzeler ve tarihi yerler için herhangi bir ücret talep edilmemesidir. Müze ve tarihi yerler pazartesi günleri ve resmi tatillerde kapalıdır.

Roma’da Nerelerde Kalınır?

Roma, çok fazla turiste ev sahipliği yapması sebebiyle konaklama gibi konularda pek çok otel, misafirhane ve pansiyon gibi alternatifler sunmaktadır. Airbnb uygulaması aracılığı ile her bütçeye ve zevke uygun konaklama yeri bulmak oldukça kolaydır.

Roma’da konaklama fiyatları da diğer konularda olduğu gibi her zevke ve bütçeye uygun yer bulmak mümkündür. Düşük maliyetli bir tatil yapmak istiyorsanız otel ve konaklama rezervasyonlarını 2-3 ay önceden yapmanızda fayda vardır.

roma aşk çeşmesi
roma aşk çeşmesi

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Roma köklü tarihi de düşünüldüğünde oldukça fazla gezilecek yerlere sahip bir kenttir. Yaklaşık olarak 2800 yıllık bir tarihe sahip olan Roma, beraberinde pek çok turistik mekana ev sahipliği yapmasına sebeptir. Açık hava müzesi olarak adlandırılan Roma, gezilip görülmesi gereken şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Peki ‘Roma’da gezilecek yerler nelerdir?’ sorusunun cevabını verelim.

 • Kolezyum
 • Roma Forumu
 • Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)
 • Pantheon
 • İspanyol Merdivenleri
 • Vatikan
 • Castel Sant Angelo
 • Santa Maria Maggiore Bazilikası
 • Piazza Venezia
 • Piazza del Popolo
 • Konstantin Takı
 • Piazza Navona Meydanı
 • Palatino Tepesi
 • Capitolino Tepesi
 • Villa Borghese

Roma Mutfağı

Bilindiği üzere Roma mutfağının makarnası ve pizzası dünya mutfağına bir armağanıdır. Yerinde yenilen pizza ve makarnaları eşsiz baharatlar ile harmanlanmış soslar ile hazırlanmasıyla birlikte ortaya muazzam tatlar çıkmaktadır. Çoğu kişinin İtalyan pilavı olarak bildiği Risotto, en sevilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu kadar yemekte iyi olan bir mutfak illaki tatlı konusunda da iddialı olacaktır. Tiramisu, Roma dondurması damak tadına düşkün birçok kişi için Roma’ya gitmek için bir sebep olarak görülebilir. Bu gibi tatlıları Roma içerisinde pek çok cafe ve diğer mekanlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kısacası; 2800 yıllık bir kent olan Roma; sırasıyla Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve son olarak İtalya Cumhuriyeti’ne başkent olmuştur. Eğer öncesinde gitmediyseniz, bu köklü tarihe sahip kenti en kısa zamanda ziyaret etmeniz dileğiyle…