Prag’da Gezilecek Yerler

prag'da gezilecek yerler
prag'da gezilecek yerler

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, Avrupa’nın en fazla ziyaretçisine sahip şehirlerden biri olarak yerini almaktadır. Vitava Nehri üzerine kurulmuş olan şehir “Avrupa’nın Kalbi” olarak anılmasıyla birlikte barok mimari yapılarının hala korunması nedeniyle “Masal Şehri” olarak da anılmaktadır. Peki, Prag’da nerede gezilir? Prag gezilecek yerler neresidir? Hep birlikte detayları inceleyelim.

eski şehir meydanı
eski şehir meydanı

1- Eski Şehir Meydanı

Prag gezi rehberi listesinde ilk sıralarda yerini alan Eski Şehir Meydanı almaktadır. Burası Prag’ı keşfetmeye başlamak için ideal noktalardan biridir. Oldukça fazla yeri yürüyerek görebileceğinizin mümkün olacağı için sizlere kolaylık sağlamış olacaktır.

Eski zamanlarda pazar olarak kullanımı sağlanan Eski Şehir Meydanı günümüzde Prag şehrinin en merkezi yerlerinden biridir. Bar, kafe, restoran, mağaza ve oteller gibi aradığınız her şey var, bir de turistik yerlere de oldukça yakın. Genellikle Prag keşfi için herkesin ilk durağı Eski Şehir Meydanı oluyor.

Prag şehrinin sembollerinden biri olan Eski Şehir Meydanı’nın canlılığı ve turistlerin dikkatini çeken pek çok güzelliği oldukça etkileyici olmaktadır. Meydanda Prag Astronomik Saati, Tyn Kilisesi, Aziz Nicholas Kilisesi, Eski Kent Binası Kulesi, Eski Belediye Sarayı, Jan Hus Heykeli gibi tarih bakımından oldukça önem taşımakta ve anıtların yer aldığı yerlerden biridir.

astronomik saat ve eski belediye sarayı
astronomik saat ve eski belediye sarayı

2 – Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Prag gezilecek yerler listesi oluşturma esnasında geçmişi Orta Çağ’a uzanmakta ve Prag’ın simgelerinden biri olan yapıyı da görmek isteyebilirsiniz: Astronomik saat.

Eski Şehir Meydanı’nda bulunan Eski Belediye Sarayı’ndaki bu saat 1402 yılında yapılmış ve günümüzde de dünyanın en eski 3 saati arasında yerini almaktadır. %75 oranında inşa edilen yüzyıldan kalma olan 350 parçadan oluşmaktadır.

Prag’a gittiğinizde Astronomik Saat’i görmenizi mutlaka öneririm. Orta Çay’dan günümüze kalan eşsiz yapılardan biri olan bu saat, aslında sadece bir saat olarak yerini almamaktadır. Saate bakılmasıyla birlikte üzerinde yer alan farklı özellikler, figürler ve detayların da bulunduğunu farkedeceksiniz. Öyle ki bu makine; büyücüler, astrologlar ve matematikçiler tarafından da sık sık kullanılan araçlardan biridir.

Prag şehri otoriteyi yansıtmakta ve tarihi bakımdan da dikkatleri çekiciliği oldukça yüksek olan Eski Belediye Sarayı’ndan da bahsetmek isteriz. Belediye Sarayı, 14. yüzyılda yapılmıştır ve tarihi bakımdan da oldukça etkileyici olaylara tanıklık etmiştir. Bu sebeple de şehrin ve Çek Cumhuriyeti’nin tarihinde önemli yerlerden birine sahiptir.

Sarayda belediye odaları, Gotik Şapel, Gotik-Romano mahzenleri halkın ziyaretlerine açık. Ayrıca Belediye Sarayı şu ada pek çok insanın evlenmek için tercih ettiği yerlerden biridir. Eski Belediye Sarayı’nın kulesini de çok seveceksiniz; burası oldukça harika bir panoramik Prag manzarasını sergiliyor. Manzara çok seviyorsanız 70 metrelik kuleye tırmanmayı mutlaka öneririz.

prag kalesi
prag kalesi

3 – Prag Kalesi

Prag’da görülmesi gereken yerlerden biri de dünyadaki en büyük antik kale olduğu iddia edilmekte olan Prag kalesi de yer almaktadır. 130 metre genişliğinde ve 570 metre uzunluğunda olan tarihi Prag Kalesi’nin inşa edilmesi için başlanması ise 9.yüzyıla dayanmaktadır.

Prag Kalesi’nin ihtişamlı katedralleri, surları, kiliseleri, kraliyet sarayları ve her yönü ile birlikte dikkatleri üzerine toplayan kuleleri, yapısı UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne sokmuştur. Prag Kalesi’nin görmenizin önerilmesinin bir diğer sebebi ise hem manzarası harika hem de etrafta turistik bakımdan pek çok güzel yapının ve yerin bulunması söz konusudur.

Prag Kalesi, Vitava Nehri’ni görmekte olan bir tepenin üzerinde, oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olduğunu da tahmin etmeniz mümkündür. Çan Kulesi’nin tepesine çıkmanız durumunda kalenin en yüksek noktalarından sadece Prag’ın manzarası değildir. Aynı zamanda blok şeklinde tepenin üzerine yayılan kalenin farklı bölümlerini de seyretme olanağınız mümkün olmaktadır.

Eğer kaleyi ziyaret etmek isterseniz, çevresinde de birçok dikkat çeken yeri de mutlaka dolaşmanızı tavsiye ederiz. Lobkowickz Sarayı, Altın Yol, Çek Sanat Müzesi, renkli küçük dükkanlar, Daliborka Kulesi bu yerlerden birkaçı olarak yerini almaktadır.

aziz virus katedrali
aziz virus katedrali

4 – Aziz Vitus Katedrali

Prag gezi listesinde gidip görülmesi gereken yerlerden biri de Aziz Vitus Katedrali. Çok sayıda gotik mimariye sahip yapısıyla birlikte ünlü Prag’da Aziz Vitus Katedrali oldukça popüler turistik yerlerden biridir.

1340’larda yapılmaya başlamasıyla birlikte tam 600 yıl boyunca ancak tamamlanmakta olan Aziz Vitus Katedrali tarihteki en etkileyici yapılardan biri olarak yerini almaktadır. Hayranlık uyandıran pek çok detayı ile birlikte katedral görenlerin dikkatini hemen üzerine de çekmektedir.

Aynı zamanda katedralin mimarisinde, özellikle de dış süslemesinde barok bir stilin de varlığı oldukça görüntüler oluşturmaktadır. Katedralin dış bölümüne karanlık bir hava hakim olmasıyla birlikte bu ambiyansın yaratılması içinse korkunç hayvan figürleriyle birlikte canavarlar kullanılmıştır.

Klise içerisine girmenizle birlikte bu bölümde hiç de dışı gibi kasvetli olmadığını görmeniz mümkün olacaktır. Parıldayan şamdanlar, aydınlık bir ortamla beraber güzel süslemeler, katedralin dış kısmıyla ilginç bir tezatlık yaratmıştır.

ulusal müze
ulusal müze

5 – Ulusal Müze

Neo-Rönesans stili mimarisiyle Wenceslas Meydanı’nda hemen dikkatleri üzerine çeken Ulusal Müze, Prag’da görülmesi gereken yerler arasında yerini almaktadır. Prag’da birbirinden oldukça etkileyici pek çok müze bulunmaktadır. Ancak Ulusal Müze aradan sıyrılmayı başarmaktadır.

Ulusal Müze’de antropolojiden dekorasyona, tarihten jeolojiye, müzikten sanat ve biyolojiye kadar birçok sayıda koleksiyon sizleri beklemektedir. Müzede sergilenmekte olan en etkileyici eserler ise, Çek yazar, sanatçı ve bilim adamlarının heykelleri yerini almaktadır.

1891 yıllarında Josef Schulz tarafından inşa edilmekte olan Ulusal Müze, sadece sergilenmekte olan eser ve koleksiyonlara meşhur değildir. Aynı zamanda müzeye giriş yaparken karşılaşacağınız merdivenler, ihtişamlı mimarisiyle bir şatoya davet ediliyor hissiyatı uyarmaktadır.