Madrid’de Gezilecek Yerler

madrid'de gezilecek yerler
madrid'de gezilecek yerler

İspanyol ruhunun tam olarak da yaşandığı şehir olan Madrid, cıvıl cıvıl sokakları, tarihi yerleri, büyük meydanları, müzeleri, sanat galerileri ve daha pek çok güzelliği ile birlikte Madrid gezilecek yerler listesinde oldukça renkli bir yer.

İspanya’nın başkenti olan Avrupa’nın en yoğun kalabalık şehirlerinden biri olan Madrid’e yapılacak olan seyahat için öneriler sizler için bu yazıda derlenmiştir. Peki, Madrid’de gezilecek yerler nerelerdir? Madrid’de neresi gezilir? İşte tüm detaylar yazımızda.

puerta del sol
puerta del sol

İçerik Başlıkları

Puerta Del Sol

Madrid’in coşkusunu oldukça iyi bir şekilde yansıtmakta olan yerlerden biri de Puerta del Sol, şehrin önemli iki meydanından biri olarak yerini almaktadır. İspanyol alışkanlıklarının da etkisi ile birlikte 7/24 oldukça canlı fakat özellikle güneş batımından sonra yaşamın hız kazandırmış olduğu meydanlardan biridir.

Puerta del Sol genel olarak dizaynıyla sıcak enerjili bir meydandır. Birçok yerden sokak sanatçılarının ve neşeli insanların sesleri de yükselmektedir. Ayrıca Madridlilerin buluşma noktası olarak da ünlü bir hale gelmiştir.

Bahsedildiği gibi Puerta del Sol oldukça dinamik bir meydandır. Etrafı kafe, restoran, bar ve gece kulüpleriyle çevrilidir. Hediyelik eşya almak isterseniz de meydanda bir çok mağaza ve dükkan yer almaktadır.

plaza mayor
plaza mayor

Plaza Mayor

Puerta del Sol Meydanı’na yürüme mesafesi uzaklığında olan Madrid gezilecek yerler listesinde yerini alan meydanlardan biri de Plazo Mayor’dur.

Sol meydanı ile kıyaslarsanız buraya geldiğinizde de bir farklılık olduğunu da hissedeceksiniz. Plazo Mayor da oldukça canlı ve turistik bir meydan fakat tarihi yönü oldukça baskındır. Meydanı çevrelemekte olan sade ama çekici kırmızı binalar oldukça estetik bir görünüm sergilemektedir. Meydanın tam ortasında ise III. Felipe’nin bronz atlı bir heykeli yer almaktadır.

Aynı zamanda meydan ve çevresinde pek çok geleneksel ürün satmakta olan mağaza/dükkan bulmanız da mümkündür. Bir şeyler almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz yerlerden birisi de burasıdır.

16. yüzyıla kadar uzanmakta olan tarihi dönemleri boyunca Plaza Mayor boğa güreşlerinden futbol maçlarına, pazar yerlerinden idamalara kadar da oldukça çeşitli yerlere sahne olmuştur.

parque de el retiro
parque de el retiro

Parque de El Retiro

Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında yerini alan şehrin ortasında oldukça büyük bir alana yayılan yemyeşil ortamı ve pek çok ziyaret edilecek noktalardan biri de El Retiro Parkı da yer almaktadır.

Oldukça büyük olmasına dikkatleri çeken El Retiro’da yaklaşık olarak 15 bin ağacın yer alması, alanın büyüklüğünü tahmin etmeniz için yeterli olacaktır. Gün içerisinde turistlerin sık sık gelip dolaştığı bir park olsa da aynı ilgiyi de yerli halktan fa fazlasını göstermektedir. Özellikle de sabah sporu için oldukça harika bir park olduğunu da belirtebiliriz.

prado müzesi (museo del prado)
prado müzesi (museo del prado)

Prado Müzesi (Museo del Prado)

Oldukça eğlenceli olan Madrid sokaklarını ve parklarını gezme esnasında şehrin sanatsal yüzünü de görmek istemeniz durumunda listenizin en başını Prado Müzesi alsın. Madrid’in oldukça sık ziyaret edilen müzelerinden biridir. Krallık koleksiyonlarını içermesiyle de oldukça ünlüdür.

Müze sadece İspanyol sanatçıların eserleri ile ev sahipliği yapmamaktadır. Dünyaca ünlü pek çok önemli şahsın yapıtlarını da galeride görmeniz mümkündür. Özellikle de El Greco, Goya, Velazquez, Rubens, Bosch gibi sanatçılara ait resimlerin müzede en ilginç eserleri arasında yerini alabilir.

Ağırlık olarak heykel ve resim müzesi olarak da tasarlanmakta olan 3 katlı Prado Müzesi’nde 100’den fazla oda bulunmaktadır. 19. yüzyılda açılan Prado Müzesi’ni tüm sanatseverlerin görmesini tavsiye ederiz. Ayrıca müzeyi dolaşmak için en az 2 ila 3 saat bir zaman dilimi ayırmanızı tavsiye ederiz.

gran via
gran via

Gran Via

İspanya’nın Broadway’i veya İstanbul’dan örnek verilmesi durumunda Nişantaşı gibi bir caddeye benzemekte olan Gran Via, Madrid seyahatinden dönmekte olan gezginlerin genel olarak en fazla akıllarında kalan yerlerden biridir.

Cadde 100 yıldan daha fazla uzun süren bir tarihe sahiptir. Gran Via’nın öne çıkan özelliklerinden biri de Art Deco/İspanyol mimarisinin yansıtan binalarından biri olmasıdır. Alcala Caddesiyle Plaza de Espana arasına uzanmakta olan bu cadde boyunca bu tarihi binaları incelemek bile hafızalara oldukça keyifli bir Madrid anısı bırakmaktadır.

1300 metre uzunluğuna sahip olan Gran Via’da restoranlar, kafeler, tiyatro ve sinemalar, oldukça fazla sayıda alışveriş merkezi ve ünlü markaların da mağazaları yer almaktadır. Aynı zamnda cadde Madrid’de sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence sürdürmekte olan yerlerden biridir. Gece hayatını seviyorsanız caddede pek çok eğlence mekanı yer almaktadır.

Gran Via’da oldukça dikkat çeken unsurlardan biri de bazı binaların çatılarında heykellerin olmasıdır. Madrid’in oldukça renkli ve enerjik caddesi olan Gran Via’yı da Madrid gezi rehberi listesinde yer vermenizi tavsiye ederiz.