Rize’de Gezilecek Yerler

rize'de gezilecek yerler
rize'de gezilecek yerler

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize, Karadeniz çayının yeri olarak da bilinmekte olan Doğu Karadeniz’de bulunmaktadır. Trabzon ve Artvin ile de komşu olan ve Erzurum il sınırında da yer almaktadır. Aynı zamanda Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Türkiye’de çay yetiştirmenin merkezi olan Rize, yazın ılık ve kışın serin havasıyla birlikte her mevsimde ziyaretçileri ağırlamaktadır. Şehir, özellikle de doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Yaylaları, ormanları, şırıl şırıl akan sularıyla birlikte harika dağ manzaralarıyla Rize, doğaya kaçmak isteyen kişiler için muhteşem bir seçenek olacaktır.

Rize, tarih meraklıları için de birçok gezi destinasyonuna sahiptir. Yüzlerce yıl boyunca ayakta kalmayı sağlayan kaleler, taş köprüler, camiler ve birçok çeşitli tarihi yapıların yer aldığı Rize’de; çay bahçeleri, kaplıcalar, müzeler, göl ve şelaleler, milli parklar, mesire alanları, dinlenme yerleri, seyir terasları ve çok daha fazlası yer almaktadır.

Rize kalesi, Ayder Kaplıcaları, Palovit Şelalesi, Şahin Tepesi, Tarihi Rize Çarşısı, Rize Müzesi, Ayder Yaylası, Elevit Yaylası, Sal Yaylası, Gito Yaylası, Kıble Dağı Cami, Anzer Yaylası ve Zilkale gibi yerlerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini almaktadır. Peki, Rize’de gezilecek yerler neresidir? 

rize kalesi
rize kalesi

Rize Kalesi

Şehir merkezinde Kale Sokak’ta yer alan Rize Kalesi’ne ulaşım için Piri Reis Ceddesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Rize Müzesi’ne oldukça yakın olan kaleye, yürüyerek ve arabayla ulaşım da oldukça rahattır.

İç kale kısmının 1200’lü yıllarda inşa edilmekte olan Rize Kalesi, bulunmuş olduğu tepeyle şehri izlemek için en güzel noktalardan biri olduğunu da belirtebiliriz. Toplam olarak beş kulesi yer alan kalenin etrafı, günümüzde çay bahçesi olarak da hizmet sağlamaktadır. İç Kale, Aşağı Kale, dış kale kalıntıları ve sulardan oluşmakta olan Rize Kalesi’nin restorasyon çalışmaları da günümüzde hala devam etmektedir.

rize müzesi
rize müzesi

Rize Müzesi

Rize Müzesi, şehir merkezinde Piriçelebi Mahallesi’nde yer almaktadır. Çarşıya da oldukça yakın bir mesafede olan müzeye ulaşım için Atatürk Caddesi üzerinden gitmek gerekmektedir. Taksi ve yürüyerek ulaşımda oldukça rahat sağlanır.

19. yüzyılda inşa edilmekte olan Tuzcuoğlu Konağı veya halk arasında Sarı ev olarak da bilinmekte olan bir konakta hizmet vermekte olan Rize Müzesi, bir etnografya müzesidir. 19. yüzyılın mimari özelliklerini yansıtmakta olan bu müze, 1998 yılı itibariyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Rize tarihine de ışık tutmakta olan Rize Müzesi’nde sikkeler, el yazmaları, arkeolojik eserler ve etnografik eserler yer almaktadır. Müze, oldukça zengin koleksiyonla birlikte Rize tarihi ve kültürünü yansıtmaktadır. Rize müzesi, pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın diğer günleri ise 08:00 ila 16:30 saatleri arasında ziyaret edilmektedir.

ziraat çay bahçesi
ziraat çay bahçesi

Ziraat Çay Bahçesi

Rize şehir merkezinde yer almakta olan Ziraat Çay bahçesi, Atmeydanı tarafında yer almaktadır. Ulaşım, Zihni Derin Caddesi üzerinden sağlanması mümkündür. Rize merkez dolmuşlarıyla birlikte taksilerle birlikte de ulaşım sağlanabilmektedir.

Rize Kalesi ve Rize’nin harika doğa manzaralarına hakim olan Ziraat Çay Bahçesi, keyifli seyir manzaralar arayan kişiler ve lezzetli bir çay deneyimi yaşamak isteyen kişiler için oldukça ideal bir yerdir. Çicekler ve ağaçların bulunduğu bu alanda keyifli bir gezi noktasıdır.

fırtına deresi
fırtına deresi

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 75 km kadar uzaklıktadır. Muhteşem doğasıyla birlikte rahatlatan manzaralarıyla Fırtına Deresi, geleneksel Hemşin yaşamını deneyimlemenizi sağlayacak keyifli bir yerdir. Erken Osmanlı döneminde yapılmakta olan tarihi taş köprüleri, Fırtına Deresi’nin kafe terasından izlenmesi mümkündür.

zilkale
zilkale

Zilkale

Rize’nin bir diğer tarihi yerlerinden biri olan Zilkale, Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır ve şehir merkezine yaklaşık olarak 85 km uzaklıktadır. Arabayla ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca merkezden kalkan Çamlıhemşin otobüsleriyle de ulaşım sağlanabilmektedir.

Fırtına Vadisi’nde yer alan ve Ortaçağ’da inşa edilmekte olan bu tarihi yer, gizemli ve romantik bir kale olarak da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Etrafında şelaleler, ormanlar ve tepe manzaralarla birlikte dolu Zilkale, 750 metre yükseklikte bir tepe üzerinde yer almaktadır.

ayder yaylası
ayder yaylası

Ayder Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve Rize’nin de en çok ziyaret edilen yaylalarından biri olan Ayder yaylası, şehir merkezinden yaklaşık olarak 85 km kadar uzaktır. Bal ormanı olarak da anılmakta olan ve balıyla da meşhur olan Ayder Yaylası, yeşilin tüm tonlarıyla birlikte etkileyici özelliğine sahiptir. Şirin ahşap evleriyle birlikte keyifli bir şekilde kahvaltı yapabileceğiniz yerlerden biri olan yazın bile serin akşamlarıyla kıyı tatilinden çok daha farklı bir deneyim sunmaktadır. Ayrıca yaylanın merkezinde çay bahçeleriyle birlikte restoranlarda yer almaktadır. Bu alan özellikle de bahar aylarında da kalabalıklaşmaktadır.

anzer yaylası
anzer yaylası

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan Anzer Yaylası, şehrin en popüler yerlerinden biri olarak yer almaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 100 km kadar uzaklıktadır. Çiçekleriyle birlikte doğayla baş başa tatil rotasıyla bol oksijeniyle birlikte Anzer Yaylası, eşsiz manzaralarıyla birlikte oldukça etkileyici bir ortama sahiptir. Bahar ve yaz aylarında ziyaretçi anlamında çok fazla talep bulunmaktadır.