Ispanak Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

ıspanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir
ıspanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir

İnsanoğlunun sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında gıda zehirlenmesi de yer almaktadır. Gıda zehirlenmesinin temel nedenleri bozuk etlerin, çok iyi yıkanmadığı için hijyenik olmayan meyve ve sebzelerin tüketilmesi ile pis suyla gıdalarda hijyen sağlanmaya çalışılması sonucunda bakteri, virüs ve mikroorganizmaların vücuda girmesidir.

Toprakta yetişen meyve ve sebzelerde gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu tür gıda zehirlenmeleri içerisinde ıspanak zehirlenmesine çok sık rastlanmaktadır.

Peki, ‘Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir’ ve olası bir durumda ne iyi gelir için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca ıspanak kaç kalori konulu yazımıza da göz atmak isterseniz:

Ispanak Kaç Kalori

Ispanak Zehirlenmesi Nedir?

Taze tüketilen ıspanağın insanı zehirleme riski olmadığı gibi insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek bir sebze türüdür. İçeriğinde güçlü antioksidanların yanı sıra bol miktarda demir minerali barındıran ıspanağın pişirildiği zaman tüketilmesi çok önemlidir. Çünkü ıspanak tekrar ısıtılarak tüketildiği zaman zehirleme riski bir hayli yüksek besindir.

‘Ispanak zehirlenmesi nedir?’ sorusuna yanıt olarak ıspanağın içeriğindeki nitrat maddesine işaret edilebilir. Çünkü ıspanak ısıtılarak tüketildiği zaman ıspanağın içeriğindeki bu nitrat maddesi nitrite dönüşerek ıspanak zehirlenmesine neden olabiliyor.

Ispanak zehirlenmesinden korunmak için ıspanağı pişirildiği zaman tüketmeye, özellikle defalarca ısıtma işleminden kaçınmaya, ıspanağı pişirmeden evvel temizlerken sirkeli su kullanmaya ve gözle fark edilen otları temizlemeye çok dikkat etmek gerekiyor.

Ispanak Zehirlenmesi Belirtileri

Sağlığa şifa olması niyetiyle tüketilen ıspanak vücudu zehirlerse bu bir takım belirtilerle kendisini gösterir. Bir insanın rahatlıkla fark edilebileceği ‘Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir?’ Tükettiğimiz ıspanak bizi zehirlerse bir sağlık kuruluşuna erken müracaat etmemiz için bilmemiz gereken belirtiler şunlardır;

ıspanak zehirlenmesi belirtileri
ıspanak zehirlenmesi belirtileri
  • Ispanak zehirlenmesine maruz kalan kişilerin ağız ve göz bölgelerinde oluşan mavi lekelerden dolayı ıspanak zehirlenmesine mavi bebek sendromu adı da verilmektedir.
  • Ispanak zehirlenmesinin en belirgin belirtileri karın ağrısı ile birlikte seyreden ishaldir.
  • Ispanak vücudu zehirledikten sonra insanın üstüne bir yorgunluk çöker ve kaslarda da gevşeme olur.
  • Ispanak tükettikten sonra özellikle görmede güçlük çekiyorsanız hiç vakit kaybetmeden ıspanak zehirlenmesi şikayetiyle bir sağlık kuruluşuna müracaat edin.

Ispanak Zehirlenmesine Ne İyi Gelir

Her şeyden önce şunu belirtelim ki ıspanak zehirlenmesi çok ciddi bir sağlık problemidir. Bu nedenle belirtileri görülen vakalar, ‘Ispanak zehirlenmesine ne iyi gelir?’ sorusunu araştırarak vakit kaybetmek yerine önce bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve daha sonra tedaviyi desteklemek için ıspanak zehirlenmesine iyi gelen şeyleri araştırmalıdır. Şimdi ıspanak zehirlenmesine iyi gelen şeylere hep birlikte göz atalım.

Muz

Ispanak zehirlenmesinin en ciddi belirtilerinin şiddetli karın ağrısı ve durmayan bir ishal olduğunu yukarıda belirtmiştik. İshali keserek bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlamak için muz birebirdir.

Zencefil

Ispanak zehirlenmesinin neden olduğu yorgunluğun izlerini yok etmek için bağışıklık sistemini kuvvetlendiren zencefili uzmanlarda tavsiye etmektedir. Vücudunuzun zehirlenmeden sonra hızla toplanarak kendine gelmesi için zencefil dilimli su içmek iyi bir tercih olacaktır.

Limon

Ispanak zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alan mide bulantısına limon çok iyi gelmektedir. Limon dilimlenerek yenilir ya da limonlu su içilirse mide bulantısı ve kusma şikayeti kısa süre içerisinde geçecektir.

Sarımsak

Ispanak zehirlenmesinden sonra vücudu toksinlerden daha hızlı arındırmak için doğal bir antibiyotik olan sarımsak tüketilmelidir. Sarımsak, vücudu zehirleyen maddeleri vücuttan hızla uzaklaştırarak insana güç verip zehirlenmenin etkilerini yok eder.

Fesleğen

Ispanak zehirlenmesinin en fazla yorduğu organımız midemizdir. Ispanak zehirlenmesinden sonra vücudu aşırı yoran ishal, mide ağrısı, mide bulantısı ve kasılma gibi şikayetlere son vermek için taze fesleğen yaprakları çiğnenmelidir. Mide asitlerini düzene sokan fesleğen yaprakları, size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Su

Ispanak zehirlenmesinden sonra vücudun çok hızlı temizlenmesi için bol su içilmelidir. Ayrıca ishal nedeniyle aşırı sıvı kaybına uğrayan vücudun sıvı gereksinimini tüketilen su karşılayacaktır. Canı su içmek istemeyenler ise meyve dilimleriyle suyu cazip hale getirip içebilirler. Vücudun direncini koruması ve zehirlenmenin olumsuz etkileriyle daha rahat baş etmesi için su mutlaka içilmelidir.