Ispanak Kaç Kalori

Ispanak Kaç Kalori
Ispanak Kaç Kalori

Ispanak, Amaranthaceae familyasından yaprağı etkili etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir. Dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilmektedir.

Ispanak Yemeği Kaç Kalori
Ispanak Yemeği Kaç Kalori

Ispanak Yemeği Kaç Kalori

Ispanak yemeği her ne kadar düşük kalorili bir sebze yemeği olsa da yanında ilave ettiğiniz besinlerle birlikte mutlaka ıspanağın besin değerlerini de değiştirecektir.

 • Bir çorba kaşığı ıspanak yemeği yaklaşık olarak : 19 (kcal) kaloridir.
 • 100 gram ıspanak yemeği yaklaşık olarak         : 76 (kcal) kaloridir.
 • Bir porsiyon ıspanak yemeği yaklaşık olarak      : 133 (kcal) kaloridir.

Ispanak yemeğinin içerisinde pirinç, salça, zeytinyağı ve soğan bulunması ile birlikte ıspanağın kalorisini de arttırmaktadır. Kilo vermek isteyen bireylerin de porsiyon kontrolünü aşmadan tüketilmesi önerilmektedir.

Haşlanmış Ispanak Kaç Kalori
Haşlanmış Ispanak Kaç Kalori

Haşlanmış Ispanak Kaç Kalori

Ispanak, kalori açısından oldukça düşük ve diyet menülerinize girmek içinde oldukça uygun ve sağlıklı bir besindir. Diyetteyseniz eğer ıspanak tüketmek istiyorsanız kalorisi bakımından haşlanmış ıspanak tüketimi sizler için daha uygun olacaktır.

 • Bir porsiyon haşlanmış ıspanak yaklaşık olarak : 29 (kcal) kaloridir. Bu kalori değeri de çiğ haline hemen hemen yakındır.
 • 100 gram haşlanmış ıspanak yaklaşık olarak    : 19 (kcal) kaloridir.
Yumurtalı Ispanak Yemeği Kaç Kalori
Yumurtalı Ispanak Yemeği Kaç Kalori

Yumurtalı Ispanak Yemeği Kaç Kalori

Yumurta ve ıspanağın birleşimi oldukça sağlıklı bir ikili hale gelmektedir. İçerisinde bulunan protein ile ıspanağın besin değerini de arttıran yumurta, porsiyon kontrolü ile birlikte diyetinize de yer verebilirsiniz.

 • Bir porsiyon yumurtalı ıspanak yemeği yaklaşık olarak : 176 (kcal) kaloridir.
 • 100 gram yumurtalı ıspanak yemeği yaklaşık olarak    : 60   (kcal) kaloridir.
 • Bir çorba kaşığı yumurtalı ıspanak yaklaşık olarak       : 19   (kcal) kaloridir.
Yoğurtlu Ispanak Yemeği Kaç Kalori
Yoğurtlu Ispanak Yemeği Kaç Kalori

Yoğurtlu Ispanak Yemeği Kaç Kalori

 • Bir porsiyon yoğurtlu ıspanak yemeği yaklaşık olarak : 138 (kcal) kaloridir.
Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir
Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir

Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir

 • İlerleyen yaşlarda görülme oranı yüksek olan kemik erimesini önlemektedir. Kemik ve kas yapısını da güçlendirmektedir.
 • İçerisinde bulunan magnezyum sayesinde metabolizma hızını arttırmaktadır ve diyet yapan bireylerin kilo vermesinde de büyük bir etkiye sahiptir.
 • Kandaki hücrelerin seviyesini dengelemektedir. Böylece kişinin kolesterol ve yüksek tansiyon riskini de azaltmaktadır.
 • Herkesin bildiği gibi ıspanağın faydalarından bir diğer önemli faydası da kansızlığı önlemektedir. Vücuttaki demir seviyesini dengeler ve emilimi sağlar. Böylece beyin sağlığına da destek sağlamaktadır.
 • Sinir hücrelerini güçlendirir ve beynin fonksiyonlarının artmasını sağlar. Unutkanlık gibi rahatsızlıkları da önlemektedir.
 • İçerisinde bulunan K vitamini kemikleri güçlendirmesiyle birlikte aynı zamanda diş minesini güçlendirerek diş kaybının yaşanmasını önler.
 • Cilt sağlığı için oldukça önemli olan A,C,E ve K vitaminleri bakımından zengin olan ıspanak, yaşlanmayı geciktirir.
Ispanak Yemek Zayıflatır Mı
Ispanak Yemek Zayıflatır Mı

Ispanak Yemek Zayıflatır Mı

Ispanak, sindirimi kolaylaştırmasıyla birlikte idrar söktürücü özelliği de vardır. Bu durumda da kilo verme etkisine sahiptir. Salatalarda çiğ olarak tüketilen ıspanak, lif açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda tokluk hissi yaratarak sizlerin daha fazla kalori almasını da engellemektedir.

Ispanak Salatası Nasıl Yapılır
Ispanak Salatası Nasıl Yapılır

Ispanak Salatası Nasıl Yapılır

Yapımı İçin Malzemeler :

 • Bir kilogram ıspanak
 • 2 adet nar
 • 2 su bardağı ceviz
 • 1 demet dereotu
 • 1 demet roka
 • 1 demet maydanoz
 • Yarım demet taze soğan

Sosu İçin :

 • Zeytinyağı
 • Nar ekşisi
 • Tuz

Ispanak Salatası Nasıl Yapılır :

Öncelikle ıspanakları yıkayın ve ayıklayın. Daha sonra yapmadan 2-3 saat öncesinde sirkeli suda bekletin ve tekrardan yıkayın. Her bir yaprağı eliniz ile 3-4 parçaya bölün. Nar ekşisi, tuz ve zeytinyağını ilave edin. Yeşillikleri, narı ve cevizi de ilave edin. 2 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Ispanaklı Pide Kaç Kalori
Ispanaklı Pide Kaç Kalori

Ispanaklı Pide Kaç Kalori

 • Bir porsiyon ıspanaklı pide yaklaşık olarak : 515 (kcal) kaloridir.

Diyet yapanlar için kesinlikle önerilmemektedir. Eğer tüketirseniz porsiyon kontrolüne mutlaka dikkat ediniz ve gün içerisinde spor yapmayı da ihmal etmeyiniz.

Ispanaklı Börek Kaç Kalori
Ispanaklı Börek Kaç Kalori

Ispanaklı Börek Kaç Kalori

 • 100 gram ıspanaklı börek yaklaşık olarak                           : 155 (kcal) kaloridir.
 • 1 orta porsiyon 190 gramlık ıspanaklı börek yaklaşık olarak : 190 (kcal) kaloridir.

Ispanak Kaç Kalori

Sağlık için en yararlı sebzeler arasında gösterilen ıspanağın içeriğinde A, B, C ve E vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Soğuk kış aylarının en fazla tüketilen sebzeleri arasında yer alan ıspanak, demir, fosfat ve magnezyum mineralleri bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Kış mevsiminin soğuk aylarında zayıf düşen bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için ıspanak tüketmek ihmal edilmemelidir.

Özellikle diyet yapanlar ve formunu korumak isteyenler, kalori değeri düşük ve sağlığa çok faydalı olan ıspanağı tüketmelidir. Ayrıca ıspanak en lezzetli sebzeler arasında yer almaktadır. Vücudunuza giren kalori değerlerine çok dikkat ederek besleniyorsanız, ıspanağın yanında tükettiğiniz diğer besinlerin kalori değerlerini göz ardı etmeyin.

Ispanak kalori değerlerinin düşük olmasıyla dikkat çekse de hazırlayacağınız tarifin kalori değerlerini yükseltebileceğini hiçbir zaman unutmayın.

Taze Ispanak Kaç Kaloridir?

Uzmanlar, kalori değerleri düşük olan ve sağlığa inanılmaz katkılar sağlayan ıspanağı özellikle diyet yapanlara tavsiye etmektedir. Diyet yapanlar ise en fazla çiğ ıspanağın kalori değerlerini merak etmektedir.

100 gram gelen çiğ ıspanak 17 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 12’sini yağ, yüzde 49’unu karbonhidratlar ve yüzde 39’unu protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 0,39 gram yağ, 3,63 gram karbonhidratlar ve 2,86 gram proteindir.

Ispanak yemeği hazırlarken kullanılan 1 porsiyon ıspanak ise 26 kalori değerindedir.

Bu kalori değerleri ile ıspanak, diyet öğünleri için oldukça ideal bir besindir. Ispanağın özellikle diyet yapanlar açısından en önemli avantajlarından biri ise metabolizmayı hızlı çalıştırmasıdır.

Haşlanmış Ispanak Kaç Kaloridir?

Düşük kalori değerleriyle haşlanmış ıspanak diyet menülerinin vazgeçilmez besinidir. Ispanağı hazırlamak için birçok tarif olsa da diyet öğünleri için en uygun tarifi haşlanmış olarak tüketilmesidir.

150 gram gelen 1 porsiyon haşlanmış ıspanak 29 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 19’unu yağ, yüzde 13’ünü karbonhidratlar ve yüzde 69’unu protein oluşturur. Besin değerleri ise 0.72 gram karbonhidrat, 0,5 gram yağ, 4,22 gram protein, 3,56 gram lif, 574,5 mg potasyum, 91,5 mg sodyum, 222 mg kalsiyum, 43,32 mg C vitamini, 1306,5 iu A vitamini ve 5,72 demirdir.

100 gram gelen haşlanmış ıspanak ise 19 kalori değerindedir.

Sağlığa olan faydalarının yanı sıra lezzetiyle oldukça sevilen bir sebze olan haşlanmış ıspanak, kış mevsiminde sofralardan eksik edilmemelidir.

Ispanak Yemeği Kaç Kaloridir?

Ispanağın düşük kalorisi yemeğini tüketirken sizi sakın aldatmasın. Çünkü ıspanak yemeği hazırlanırken içerisine ilave edilen gıdalar kalori değerlerini bayağı bir yükseltmektedir.

175 gram gelen orta porsiyon ıspanak yemeği 133 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 56’sını yağ, yüzde 31’ini karbonhidratlar ve yüzde 13’ünü protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 10 gram karbonhidrat, 8,12 gram yağ, 4,46 gram protein, 4,19 gram lif, 918,55 mg potasyum, 294,58 mg sodyum, 174,07 mg kalsiyum, 72,54 mg C vitamini, 1008,13 iu A vitamini ve 5,54 demirdir.

 • 1 çorba kaşığı ıspanak yemeği 19 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen ıspanak yemeği 76 kalori değerindedir.

Ispanak yemeğine katılan;

 • Sadece 28 gram pirinç 104 kaloriye denktir.
 • 30 gram domates salçası 25 kaloriye denktir.
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı 119 kaloriye denktir.

Kıymalı Ispanak Kaç Kaloridir?

Ispanağın içeriğindeki vitamin ve mineralleri, kıymanın içeriğindeki protein ile birleştirirseniz kendinize oldukça sağlıklı bir öğün hazırlamış olursunuz. Ancak kıymalı ıspanağa eklenen yağ ve kıyma, doğal olarak kalori değerlerini yukarı çekecektir. Bu nedenle özellikle diyet yapanlar ve formunu korumak isteyenler oldukça dikkatli olmalıdır.

220 gram gelen orta porsiyon kıymalı ıspanak yemeği 162 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 47’sini yağ, yüzde 25’ini karbonhidrat ve yüzde 28’ini protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 9,77 gram karbonhidrat, 8,28 gram yağ, 10,82 gram protein, 3,37 gram lif, 18,65 mg kolesterol, 939,81 mg potasyum, 187,37 mg sodyum, 231,34 mg kalsiyum, 58,86 mg C vitamini, 870,92 iu A vitamini ve 5,18 demirdir.

 • 1 çorba kaşığı kıymalı ıspanak yemeği 7 kalori değerindedir.
 • 100 gram kıymalı ıspanak yemeği 73 kalori değerindedir.

Yumurtalı Ispanak Kaç Kaloridir?

Lezzet açısından birbirine iki uyumlu besin denilince akla ilk gelenlerden biri de yumurta ve ıspanaktır. Ayrıca yumurta ıspanağın besin değerine katkı sağlamaktadır. Ancak yumurtalı ıspanağın kalori değerleri bilmeyenleri tedirgin edebilir. Şimdi beraberce yumurtalı ıspanağın kalori değerlerine bir göz atalım.

295 gram gelen orta porsiyon yumurtalı ıspanak yemeği 176 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 64’ünü yağ, yüzde 8’ini karbonhidratlar ve yüzde 27’sini protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 3,54 gram karbonhidrat, 12,31 gram yağ, 12,04 gram protein, 5,98 gram lif, 198,34 mg kolesterol, 1401,42 mg potasyum, 400,58 mg sodyum, 293,61 mg kalsiyum, 109,91 mg C vitamini, 1711,95 iu A vitamini, 9,49 demirdir.

 • 100 gram gelen yumurtalı ıspanak yemeği 60 kalori değerindedir.
 • 1 çorba kaşığı yumurtalı ıspanak yemeği 18 kalori değerindedir.

Ispanak Çorbası Kaç Kaloridir?

Ispanak çorbası K vitamini açısından çok zengin bir yemektir. Öğünlerde 1 kase yenilmesi önerilmektedir. Diyetlerde güvenle tüketilebilecek bir çorbadır.

270 gram gelen orta porsiyon ıspanak çorbası 104 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 66’sını yağ, yüzde 24’ünü karbonhidratlar ve yüzde 11’ini protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 6,31 gram karbonhidratlar, 7,4 gram yağ, 2,62 gram protein, 1,8 gram lif, 38,54 mg kolesterol, 395,7 mg potasyum, 112,36 mg sodyum, 104,6 mg kalsiyum, 29,21 mg C vitamini, 607,28 iu A vitamini ve 2,43 demirdir.

 • 100 gram gelen ıspanak çorbası 38 kalori değerindedir.
 • Orta boy kase ıspanak çorbası 58 kalori değerindedir.

Ispanak Böreği Kaç Kaloridir?

Özellikle diyette olanlar, ıspanak böreğinin kalori değerlerinin çok yüksek olduğunu bilmelidir. Zaten bilenler, ıspanaklı böreğin lafı geçince kaçacak yer aramaktadır. Ispanaklı böreğin kalori değerlerini ıspanağın yanı sıra hazırlanırken kullanılan malzemelerde etkilemektedir. Ispanaklı böreğin, glisemik indeksi oldukça yüksek olan yufka ya da hamurdan yapıldığını ve bunlarında oldukça yüksek artı kalori katacağını hatırda tutmada fayda var.

190 gram gelen orta porsiyon ıspanak yemeği 295 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 17’sini yağ, yüzde 69’unu karbonhidrat ve yüzde 14’ünü protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 54,18 gram karbonhidrat, 5,96 gram yağ, 10,87 gram protein, 1,7 gram lif, 43,5 mg kolesterol, 404,16 mg potasyum, 140,26 mg sodyum, 145,19 mg kalsiyum, 28,22 mg C vitamini, 431,93 iu A vitamini ve 6,88 demirdir.

100 gram gelen ıspanak böreği 155 kalori değerindedir.

Yoğurtlu Ispanak Kaç Kaloridir?

100 gramı 115 kalori değerinde olan yoğurtlu ıspanağın kalori değerlerinin yüzde 71’ini yağ, yüzde 20’sini karbonhidratlar ve yüzde 9’unu protein oluşturmaktadır. Besin değerleri ise 9,61 gram yağ, 6,09 gram karbonhidratlar ve 2,75 gram proteindir.

Ispanağın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Ispanağın en fazla antioksidan etkisi ön plana çıkmaktadır. Bu özelliğiyle de hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı etkisi vardır.

 • İçeriğinde bol miktarda demir barındırdığı için kansızlığa çok iyi gelmektedir.
 • A vitamini bakımından çok zengin olduğu için gözlere oldukça faydalı bir kış sebzesidir.
 • Sindirim sistemini ve mideyi düzenli çalıştırır.
 • Protein deposu olduğu için vücudun sağlıklı olmasına çok ciddi katkı sağlar.
 • Sinir sistemine çok yararlıdır. Özellikle de strese ve depresyona bire birdir.
 • Ispanağı maske yaparak cildinize sürdüğünüzde cildinizin canlı görünmesini sağlar.
 • Vegan bireyler, lif, protein ve vitamin deposu olan ıspanağı mutlaka tüketmelidir.
 • Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığı için kilo verdirir.
 • K vitamini açısından çok zengin olduğu için çocukların kemik gelişiminde çok önemli bir besindir.