En İyi Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı

en iyi fondöten seçimi nasıl olmalı
en iyi fondöten seçimi nasıl olmalı

Fondöten, makyajın belki de en önemli parçalarından biri olarak yerini almaktadır. Cilt tonunun eşsizliği, cilt lekeleri, siyah noktalar ve sivilceleri kapatmasından dolayı makyajın daha kusursuz görünmesine yardımcı olur. Bu sebeple de doğru makyaj fondöteni seçmek oldukça önem taşımaktadır. Peki, en iyi fondöten seçimi nasıl olmalı?, doğru fondöten seçimiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Doğru Fondöten Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak fondötenin rengine dikkat edilmesi gerekir.
  • Kullanımı sağlanacak cilde uygun renk tercihi yapılması gerekir, ne bir ton koyu ne de bir tok açık fondöten seçilmelidir.
  • Fondöten alırken renk denemesi el veya çenede değil, boyun bölgesinde yapılması önerilir. Fondöten yüze sürüldüğünde maska gibi görünmemesi için boyun rengiyle aynı olması gerekir.
  • Cilt alt tipine uygun olan fondöten seçilmesi gerekir. Böylece doğal görünümle ve kusursuz bir makyajın yapılması mümkün olacaktır.
  • Mevsim değişikliğine göre cilt üzerinde değişimler ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple de yıl boyunca aynı fondöteni kullanmak yerine mevsim şartlarına bağlı seçim yapılması önerilir. Böylece cildin ihtiyaç duymuş olduğu fondöteni seçerek daha iyi bir makyaj yapılması sağlanır.
  • Bir fondötenden ne beklendiği belirlenmesi gerekir. Yalnızca cilt kusurlarını kapatması veya tüm cilt tonu eşitsizliğini gidermesi beklenebilmektedir. Bu durumda da tercih edilmesi gereken fondöten farklı olmaktadır.

Cilt Alt Tonuna Uygun Fondöten Seçimi

Fondöten seçiminde en önemli özelliklerinden biri de cilt alt tonuna uygun fondöteni tercih edilmesidir. İlk duyulduğunda kulağa oldukça zor gelmiş olsa da cilt alt tonunu belirlemek için uygulanan yöntemler oldukça kolaydır. Cilt alt tonunu belirleyebilmek için damarlar kullanılmaktadır. Elin üzerindeki damarlar mavi ise soğuk, yeşil ve mavi arası ise nötr, yeşil ise sıcak alt tonların kullanılması önerilir. Kısacası; soğuk cilt alt tonuna sahipseniz pembe alt tonlu fondötenlerin kullanımını tercih edebilirler. Nötr cilt alt tonuna sahipseniz sarı ve pembe karışık alt tonuna sahip fondöten tercihinde bulunabilirsiniz. Sıcak cilt alt tonu olanlar ise sarı alt tonlu fondöten kullanımını tercih edebilir.

Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi

Fondöten seçiminde sadece cilt rengi ve alt tonu değildir. Bir fondötenden maksimum verim almak için cilt tipine uygun seçim yapmak oldukça önem taşır. Cilt tipine uygun olan fondöten seçimi ise aşağıdaki gibi olması gerekir;

  • Yağlı cilt yapısına sahip kişiler; pudra içeriğine ve mat bitişe sahip olması gerekir. Gün içerisinde cildin parlamasını kontrol edebilmek ve gözenek görünümünün azalmasını sağlar.
  • Kuru cilt yapısına sahip kişiler; aydınlık bitişli ve nemlendirici etkisine sahip fondötenleri tercih etmesi önerilir. Mümkün olduğunda likit formüllü fondötenlerin kullanımı tercih edilmelidir.
  • Karma cilt yapısına sahip kişiler ise; normal ciltlere uygun olan fondötenlerdir. Doğal mat bitişli fondötenler, karma cilt tiplerinin daha dengeli görünmesi sağlanır. Aynı zamanda T bölgesinin parlamasının önüne geçebilmek için transparan pudraların kullanımı önerilir.