En İyi 5 Film Önerisi

en iyi 5 film önerisi
en iyi 5 film önerisi

Sinema tarihinde, üstünden yıllarda geçmiş olsa eskimemekte, hatta yılların geçmesiyle birlikte daha da değerli hale gelen filmleri sizler için derledik. Çeşitli bilim kurgu, fantastik, korku, dram türündeki filmlerin bulunduğu bu listedeki eserlerin artık kült haline gelmiş olduğunu da belirtebiliriz. Eleştirmen notlarını da dikkate alarak titizlik ile hazırlamış olduğumuz bu yazı, zaman aralığını olabildiğince geniş tutarak tüm zamanların en iyi filmlerini bir araya derlemeye özen gösterdik. Aralarında izlemediğiniz filmler varsa, kısa zaman içerisinde izlemenizi tavsiye ederiz. Peki, en iyi 5 film önerisi nelerdir? En iyi filmler hangileridir?

Matrix (1999) – IMDb 8.7

Post-apokaliptik bir evrende geçen Matrix, ana karakterlerden Neo’nun ‘gerçeğe uyanması’ ile başlamıştır. Daha sonrasında derin bir felsefi temel içermekte olan bu film, Jean Baudrillard’ın simülasyon teorisinden izler taşımaktadır. Bununla birlikte, kültleşmiş bir hikaye olan Alice Harikalar Diyarında’nın beyaz tavşanına da yer verilmektedir. Alice’nin beyaz tavşanı takip ederek kendisini farklı bir dünyada bulmasına benzer olmasıyla Neo’da kendisini gerçeğe götürecek olanın peşinden sürüklenmektedir.

Inception / Başlangıç (2010) – IMDb 8.8

Christoper Nolan’ın yönetmeliğini yapmış olduğu Inception, bilim kurgu çeşidindeki en iyi filmlerden biri olarak yer almaktadır. Rüya kontrolünü konu almakta olan bu film ana karakterimiz Copp yetenekli bir casustur ve uzmanlık alanı ise insanların zihinlerine girmesiyle birlikte onlardan bilgi toplamaktadır. İnsanın en savunmasız olduğu uyku anlarında ise, onların rüyalarına girmesiyle birlikte Copp, kendisini koruyabilmek için farklı savunma yöntemlerini geliştirmektedir. Rüya ile birlikte gerçekliğin birbirine karıştırmış olduğu bu filmde, zaman zaman üzülebilir, zaman zaman da heyecanlanmanız mümkün olacaktır.

The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994) – IMDb 9.3

Oldukça derin bir alt metine sahip olan bu film, masum bir adam olan Andy’nin karısını ve karısının sevgilisini öldürmesiyle birlikte suçlanmasını konu almaktadır. Dayak, tecavüz, işkence gibi her çeşit durumun yaşamakta olan Shawsank Hapishane’sinde yaklaşık olarak 20 yılını geçiren Andy, tüm bunlara rağmen umutlu bir karakter olarak yerini almaktadır. Hapishane arkadaşlarını, parmakların ardından da olsa özgür bir yaklaşımı sürdürebilmek için ikna etmeye de çalışır. Andy’nin bu çabasına bir arkadaşı daha ortak olmaktadır.

Forrest Gump (1994) – IMDB 8.8

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yapmış olduğu ve başrolünde Tom Hanks’ın yer almış olduğu Forrest Gump, düşük IQ’ya sahip olan genç bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Forrest Gump karakteri, şans eseri Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da aralarında yer almış tarihe adını yazdırmış bazı kişilikler ile tanışmaktadır. Olaylar 50’lerden 70’lere kadar devam ettirmekte olan bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmektedir. Unutulmaz filmler listesinin başlarında yerini alan bu filmi de mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Interstellar / Yıldızlarası (1994) – IMDb 8.6

Yönetmen koltuğunda yine Christopler Nolan’ın yer aldığı Interstellar, bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olarak yerini almaktadır. Bir grup astronotun solucan deliğinden geçmesiyle insanların yaşayabileceği bir yer arama çabasını konu edinmekte olan bu filmde, zaman uzam düzlemi ters yüz edilmektedir. Film oldukça kaliteli bir teorik altyapıya sahiptir. Son derece dokunaklı bir filmdir. İzleyen kişilerin de tekrardan izlemek isteyeceği filmlerden biridir.