Emzirmek Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi?

emzirmek zayıflatır mı
emzirmek zayıflatır mı

Emziren anneler hamilelik sürecinde aldıkları kilolardan bir an evvel kurtulmak için zayıflama diyeti yapmalarına gerek olup olmadığını çok sık araştırırlar. Bu konu ile ilgili açıklamalar yaparak emziren anneleri uyaran uzmanlar ise bebeğini emziren annelerin günlük ortalama 500 kalori fazladan harcadıklarını ve zayıflama diyeti yapmalarına gerek olmadığını vurguluyorlar.

emziren anne günde 500 kalori yakar

‘Emzirmek zayıflatır mı?’ sorusunun yanıtı ise tam da emziren annelerin beslenme tarzıyla alakalıdır.

Anneler, sütüm artsın diye aşırı beslenmek yerine sağlıklı ve dengeli beslenirlerse emzirmek zayıflamada önemli bir yardımcı olacaktır.

Normal Kiloya Ne Zaman Dönülür?

Bebeğini emziren bir annenin vücudunun salgıladığı sütün miktarını bebeğin ayı, beslenme tarzı, annenin moral ve motivasyonu etkiler. Her şey yolundaysa bir annenin vücudu günlük 600 ila 900 ml aralığında süt salgılar. Emziren annelerin zayıflama diyeti yapmaları salgılanan bu süt miktarını düşürebilir. Bu nedenle emziren anneler, zayıflama diyeti yapmaktansa şekerli, yağlı ve unlu yiyecekleri aşırı tüketmemeye özen göstermelidir. Yani yağlı yemeklerden, şekerli kompostolardan, pasta ve börek gibi hamur işlerinden kaçınmak gerekiyor.

emziren anne kaç kalori yakar
emziren anne kaç kalori yakar

Emziren Anne Kaç Kalori Yakar

Peki, ‘Emziren anne normal kiloya ne zaman döner?’ Emzirme esnasında vücut her gün 400-500 kalori fazla yakar. Bu da uzun vadede hamilelik sürecinde alınan fazla kilolardan kurtularak ideal kiloya dönülmesi demektir. Bebeklerini düzenli emziren ve sağlıklı beslenen anneler, 6 ayda ideal kilolarına kavuşurlar. İlk 6 ay içerisinde ideal kiloya gelinemediği takdirde zayıflama diyeti uygulanabilir. Hamilelik sürecinde tahmin edilenden daha fazla kilo alan annelerin her ay 2 kilo vermesini uzmanlar normal kabul ederler.

Emziren anne diyet yapabilir mi ve yaparsa nasıl yapmalıdır konusu ile ilgili diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Emziren Anne Diyet Yapabilir mi?

Emziren Anneler Kilo Vermeye Ne Zaman Başlar?

Doğumun hemen ardından bebeğini emzirmeye başlayan annelerin ilk aydan sonra kilo vermeye başlamaları uzmanlar tarafından normal kabul edilir. Annenin vücudunun süt üretmeye başlamasıyla birlikte metabolizması daha hızlı çalışmaya başlar. Aynı zamanda yemek yeme gereksinimi de artar. Anne bu aşamada kalori değerleri yüksek besinler tüketirse metabolizma hızlı çalışsa dahi kilo almaya başlar ki bu hiçbir annenin istemeyeceği bir durumdur. Anne emzirme sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenirse hızlı çalışan metabolizmasının da desteğiyle ayda 4 kilo verebilir.

Şunun da bilinmesi gerekir ki anne bebeğini emzirdiği süreçte hamilelik sürecinden önceki kilosunun altına düşecek kadar zayıfladıysa bu annenin yetersiz beslendiğinin bir sonucudur. Bu da annede kemik erimesi ve depresyon gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

‘Emziren anneler kilo vermeye ne zaman başlar?’ sorusuna net bir yanıt verecek olursak sağlıklı ve dengeli beslenmek koşuluyla kilo verme süreci doğumdan sonraki ilk ayla birlikte başlar. Ancak anne sütüm artsın diye aşırı kalori içeren besinleri tüketirse de tam aksine ilk ayın ardından kilo almaya başlar.

Fazla Kilolu Anneler Ne Yapmalı?

Hamilelik sürecine ideal kilosunda giren birçok anne hamilelik süreci sonlandıktan sonra aldığı kilolardan yakınmaktadır. Hatta bu fazla kilolardan bir an evvel kurtulmak için zayıflama diyetine girmeyi dahi düşünmektedirler. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Hamilelik sürecinden sonra bebeğini emziren annenin vücudunun günlük ortalama 500 kalori fazla yaktığını belirtmiştik. Bunun yanı sıra bebeğinin bakımıyla ilgilenen annenin günlük yaşamı da hareketli geçmektedir. Tüm bu etkenler annenin zamanla kilo vermesini ve ideal kilosuna dönmesini sağlayacaktır.

‘Fazla kilolu anneler ne yapmalı?’ sorusuna yanıt olarak öncelikle anneler kilo vermede acele etmemeli ve sabırlı olmalı yanıtını verebiliriz. Ayrıca beslenme tarzlarına da çok dikkat etmeliler. Emzirme sürecinde doğru beslenme ideal kiloya kavuşmada en önemli etkenlerden biridir. Zayıflama diyeti ise kesinlikle uygulanmamalı. Bu diyet annenin vücudunun daha az süt salgılamasına ve bebeğin yetersiz beslenmesine neden olabilir.

Anneler Günlük Ne Kadar Kalori Almalı?

Annenin vücudunun yeterli süt üretebilmesi için günlük en az 3 litre su içmesi olmazsa olmazdır. Ayrıca bebeğini emziren annelerin günlük en az 1800 ila 2000 aralığında kalori alması gerekir. Annelerin aldığı kalori miktarı bu değerlerin altına düşerse vücudun süt üretiminin bozulma riski çok yüksektir. Bebeğini emziren annelerin kafalarını kurcalayan bir başka konu ise günlük ne kadar fazla kalori almaları gerektiğidir. Bebeğini emziren annelerin günlük 500 kalori fazla alması idealdir. ‘Anneler günlük ne kadar kalori almalı?’ sorusunun yanıtı ise almaları gereken ek kaloride hesaba katıldığında ortalama 2500 kaloridir.

Tatlılar Sütü Artırır mı?

Toplumumuzda yaygın olan kanılardan biride tatlıların anne sütünü artırdığıdır. Peki, ‘Tatlılar anne sütünü artırır mı?’ Bebeğini emziren annelerin bolca tükettiği şekerli tatlıların süt üretimine hiçbir desteği olmaz. Tam aksine yüksek kalorili bu tatlılar kilo alımını destekler. Bu nedenle bu tür bilinçsiz beslenme tarzlarından uzak durulmalı ve anne sütünü artıran besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için, Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir konulu yazımıza da göz atman isteyebilirsiniz:

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir

Emziren Anneler Nelerden Uzak Durmalı?

Bebeğini emziren annelerin sütüyle bebeğini yeterli düzeyde besleyebilmesi için uzak durması gereken şeylerde vardır. Peki, ‘Bebeğini emziren anneler nelerden uzak durmalı?’ Emziren annelerin uzak durması gerekenler şöyle sıralanabilir;

  • Sigara ve alkol tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Vücudun demir emilimini önleyen çay sınırlı tüketilmelidir.
  • Şarküteri ürünleri kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü bu ürünler sağlığa zarar veren nitrat bileşenlerini barındırırlar.
  • Tuz tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır. Ayrıca iyotlu tuz kullanımı bebek sağlığı açısından çok önemlidir.
  • Kalori değerleri çok yüksek olan tatlılar, börek, çörek, ekmek gibi hamur işleri, pilav ve makarna gibi besinlerin tüketimi sınırlandırılarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Böyle bir beslenme tarzı kilo vermeye de ciddi katkı sağlayacaktır.
  • Kızartma ve kavurma gibi yiyeceklerin tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bunların yerine ızgara, haşlama ve fırınlanmış yiyecekler tüketilmelidir.