Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir

anne sütünü artıran yiyecekler
anne sütünü artıran yiyecekler

Dünyaya her gelen bebeğin temel besin maddesi anne sütüdür. Anne sütünün besin değerleri, vitamin ve mineraller açısından o kadar zengindir ki bebeğin ilk 6 ayındaki gelişimini tek başına karşılar.

100 gram anne sütü 69 kaloridir

Besin değerleri ise 7 gram karbonhidrat, 4,5 gram yağ ve 1 gram proteindir. İçeriğinde kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum minerallerinin yanı sıra A, C, D ve B12 vitaminlerini bol miktarda barındırır.

Bebeğin organ ve sinir hücrelerinin gelişiminde anne sütünün tek başına yeterli olması zorunlu olduğundan ‘Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir?’ sorusunun önemi daha da artmaktadır. Bu besinlerin doğru bir şekilde öğrenilerek bebeklerini emziren annelerin beslenme programlarına eklenmesi bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Mama, damla ve ilaç gibi takviyelerle anne sütü artırılabilse de unutmayın ki her şeyin en doğal olanı en sağlıklı olanıdır.

Emziren anne diyet yapabilir mi sorusu da oldukça merak edilen bir konudur. Bu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Emziren Anne Diyet Yapabilir mi?

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Her anne bebeğini dünyaya getirdikten sonra sütünün bebeğine yetmemesinden korkar. Aslında böyle bir korkuya hiç gerek yoktur. Çünkü anne sütünü artıran yiyecekler bol tüketilirse vücut daha fazla süt üretecek ve bebekte bu sayede daha iyi beslenecektir.

Anneler vücutlarının daha fazla süt üretmesi için temel içeceğimiz olan suyu bol içmelidirler. Bebeğini emziren annenin vücudunun susuz kalması hem anne sütünün içeriğini zayıflatmakta, hem de vücudun süt üretimini düşürmektedir. Bu nedenle günlük 2-2,5 litre su tüketimi çok önemlidir.

Prolaktin, yulaf, oksitosin gibi kan basıncını ve kolesterolü düzenleyen maddeler anne sütünün artmasını sağlayan hormonları da uyararak bu hormonların daha fazla salgılanmasını sağlamaktadır.

Anne sütünü artıran yiyeceklerin başında humus gelmektedir. Humusun içerisine katılan limon, nohut, tahin, sarımsak ve zeytinyağı gibi besin maddeleri anne sütünün artmasını desteklemektedir.

Yayla çorbası da bebeğini emziren annelerin vücutlarının sıvı gereksinimini önemli ölçüde karşılamaktadır. Ayrıca yayla çorbasının besleyici değeri oldukça yüksektir. Yine içeriğinde et suyu olan çorbalarda anne sütünü artırmaktadır.

Temel malzemeleri fındık, ceviz, süt ve tahin olan tatlı türleri de hem anne sütünü, hem de anne sütünün kalitesini artırmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda Omega-3 yağ asitlerini barındıran somon balığı bol miktarda proteinde içermektedir. Somon balığının içeriğindeki proteinler anne sütünün artmasına çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Anne Sütünü Artıran İçecekler

Anne sütünü artıran etkenler arasında yiyeceklerin yanı sıra içeceklerde yer almaktadır. Anne sütünün artmasını sağlayan içeceklerin tüketimine dikkat edilirse annelerin sütüm bebeğime yetmeyecek korkusu da yok olacaktır.

anne sütünü artıran içecekler çaylar
anne sütünü artıran içecekler çaylar

Anne sütünü en çok artıran içecek; SU.

Kefir, ayran ve süt gibi içeceklerin içeriğinde bol miktarda bulunan protein ve vitaminler anne sütünün artmasını desteklemektedir. Özellikle gece yatmadan evvel sütlü içecekler içilmesi vücudun daha fazla süt üretmesine yardımcı olacaktır.

Ayva, elma ve kuru meyvelerden yapılan kompostolarda vücudun daha fazla süt üretmesini sağlar. Ancak bu kompostoların şeker içermemesine çok dikkat etmek gerekiyor.

Avokado, yeşil yapraklı sebzeler ve ananastan hazırlanan sebze içeceklerinin içerdiği vitaminlerde süt üretimini destekler.

Prolaktin adlı hormonu vücut ne kadar fazla salgılarsa anne sütü o kadar fazla olur. Arpanın içeriğindeki polisakkaritler de prolaktin hormonunun salgılanmasını uyarır. Bundan dolayı arpanın çimlendirilmesiyle üretilen malt içeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Rezene, kekik, tarçın, biberiye, kimyon, zencefil ve zerdeçal gibi besin maddelerinden yapılan detoks içeceklerinde gün içerisinde tüketilmesinin anne sütünü artırıcı etkisi olduğu ispatlanmıştır.

Anne Sütünü Artıran Çaylar

Anne sütünü artıran çaylar hakkında bilgi vermeden önce şunu belirtelim ki bu çayları hazırlarken çayların yapıldığı bitkileri kaynatmadan üzerine sıcak su eklenmelidir.

Anne sütünü artıran lezzetli bir çay ve farklı bir aroma arıyorsanız çemen otu, anason, limon, tarçın ve ısırgan otu tohumundan kendinize enfes bir çay hazırlayabilirsiniz.

Anne sütünün artmasını rezenenin içeriğindeki fitoöstrojen bileşenler desteklemektedir. Kimyon, papatya, anason, ıhlamur ve rezeneden hazırlanan bitki çayı anne sütünü artırdığı gibi bebeğin gaz sorununun giderilmesine ciddi katkı sağlayacaktır.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim bu çayların düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Anneleri sevindirecek bir haber daha verecek olursak, bu çayların düzenli tüketilmesi hamilelik sürecinde alınan kilolardan çok kolay kurtulmanızı sağlayacaktır.

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Meyveyi çok seven ve meyve tüketerek sütünü artırmak isteyen anneler, anne sütünü artıran meyveleri günlük 3-4 porsiyon tüketmelidir. Bu meyveleri tüketirken de çeşitliliğe önem verilmelidir.  

Fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar ile birlikte ara öğünlerde yenilen kuru meyveler süt üretimini desteklediği gibi vücudun enerji gereksinimini karşılamaktadır.

Kuru üzüm, hurma, kuru kayısı ve kuru incirin içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyum anne sütünü artırır.

Mandalina, portakal, çilek, kayısı, elma, ayva, kiraz, taze üzüm, kavun, karpuz, avokado, şeftali gibi içeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran meyvelerde anne sütünü artırır.

Bal kabağının içeriğinde yüksek miktarda beta karoten maddesi bulunmaktadır. Bu madde de anne sütünün üretimini destekler.

Anne Sütünü Artıran Bitkiler

Havuç anne sütünü artıran en etkili bitkidir. Çünkü içeriğinde bol miktarda beta karoten ve fitoöstrojen barındırır. Bebeğini emziren anneler, yemeklerinde, salatalarında ve çorbalarında havuç tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Ispanak, maydanoz, karalahana, marul ve semizotu gibi bitkiler içeriğinde bol miktarda A ve C vitamini barındırmasının yanı sıra kalsiyum, demir minerali ve folik asit barındırır. Bu nedenle bu bitkilerin düzenli olarak tüketilmesi hem anne sütünün üretimini, hem de anne sütünün kalitesini artırır.

Kuru baklagillerin içeriğinde bol miktarda demir minerali bulunur. Bu mineral ise sütün kalitesini artırdığı gibi vücuda daha fazla süt salgılatır. Vejetaryen olduğu için et tüketemeyen anneler haftada 2-3 defa nohut, kuru fasulye, barbunya gibi kuru baklagilleri yemeyi ihmal etmemelidir.

Dereotunun anne sütünü artırmadaki etkisi mucizevidir. Salatalarda her öğün tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Doğal antibiyotik olarak kabul edilen sarımsak ve soğanda çiğ veya pişmiş olarak tüketilirse anne sütünün artmasına katkısı olacaktır.

UYARI: Hamilelik süreci ve kişisel farklılıklar sebebi ile bu yiyecekleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Alerjik veya olumsuz bir durum ile karşılaşılmaması adına kesinlikle doktora danışılmadan uygulanmamalıdır.