Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir

düşük tansiyona ne iyi gelir
düşük tansiyona ne iyi gelir

Kalbin pompaladığı kanın damarlarda yarattığı basınca tansiyon adı verilmektedir. Damarlardaki basıncın şiddetli olduğu zamanlarda tansiyon yükselirken, hafif olduğu zamanlarda ise tansiyon düşmektedir. Bundaki en etkili faktörler ise gün içerisinde tüketilen besinler ile kişinin o günkü psikolojik durumudur. Tansiyonun değişmesine daha fazla korku, telaş, heyecan ve stres neden olmaktadır.

Tansiyonda bir değişiklik hissedildiği zaman tansiyon ölçen cihazlarla tansiyon ölçülmelidir. Tansiyon sürekli yüksek ya da düşük çıkıyorsa, bu durum vücutta başka bir rahatsızlığa işaret edebilir.

Peki, ‘Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?’ Bu yazıda, kişinin sosyal yaşamına olumsuz etki eden tansiyon düşüklüğünün belirtileri, nedenleri ve tansiyon düşüklüğüne bitkisel çözüm önerileri ele alınmıştır.

Bu konumuz ile ilgili diğer yazılarımız:

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü belirtilerini kendisinde hissedenler, bir hekim muayenesinden geçmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir. Çünkü tansiyon düşüklüğü tedavisine geç kalındığı zaman kronik hale gelir ki bu da sağlığı olumsuz etkiler. Peki, ‘Tansiyon düşüklüğü belirtileri nelerdir?’ Tansiyon düşüklüğünün en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • Tansiyon düştüğü zaman bundan en fazla beyin etkilenmektedir. Tansiyon düşüklüğü ağrı ve baş dönmesi ile kendisini belli etmektedir. Baş ağrısı tansiyon düşüklüğünden kaynaklanıyorsa, sessiz bir odaya geçilerek dinlenilmelidir.
  • Tansiyon düşükse oturma ya da kalkma esnasında göz kararması olmaktadır. Bu göz kararması düşme ile de sonuçlanabilmektedir.
  • Ani hareket anında, kalkarken, eğilirken ve tempolu yürüyüş yaparken, vücut dengesini bozacak kadar şiddetli baş dönmesi yaşanması.
  • Gözlerin karıncalanması, dikkatin dağılması ve mide bulantısı, tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasında yer almaktadır.
  • El ve ayaklara atardamarlar tarafından götürülen kanın kısıtlaması sonucunda el ve ayakların morarması ya da soğuması da düşük tansiyonun yaygın görülen belirtilerindendir.
  • Kalbe yeterli kan pompalanmadığından çekilen nefes darlığı da düşük tansiyonun belirtilerindendir. Bu durum, göğüs boşluğunda ağrı hissedilmesine de neden olmaktadır.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşüklüğü rahatsızlığı yaşayanların araştırdığı soruların başını ‘Tansiyon neden düşer?’ sorusu çekmektedir. Tansiyon iç ve dış faktörlerden kaynaklanan etkilerden dolayı düşmektedir. Tansiyon düşüklüğünün nedenleri arasında ilaç kullanımı ön plana çıkmaktadır. İlaç kullanımının tansiyon düşüklüğüne neden olmasının en büyük nedeni kalp kaslarının zayıf olmasıdır. Ayrıca kalp rahatsızlıkları da tansiyon düşüklüğünün nedenleri arasında yer almaktadır. Böbrek üstü bezlerinin az çalışması da tuz kaybına neden olduğundan tansiyonu düşürmektedir.

Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olan hastalarda da tansiyon düşüklüğüne yaygın olarak rastlanmaktadır. Kusma ve ishal hastalıklarında da vücut fazla sıvı kaybettiğinden bu rahatsızlıklarda tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Bazı faktörler insanda otonom sistemini zayıflatmaktadır. İnsanda otonom sistemini zayıflatan sağlık problemlerinin başında mide operasyonu, hareketsiz yaşam tarzı ve uzun süre yatakta kalmak gelmektedir. Tansiyon düşüklüğüne karşı uzmanlar en büyük tedbirin hareketli yaşam tarzı olduğunu söylemektedir.

Baş kısmının yaralanması ya da bu kısmın hasar alması, tansiyona direkt etki ederek düşürmektedir. Bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da tansiyon düşebilmektedir. Tansiyon düşüklüğüne neden olan ilaçların başında ise idrar söktürücü ilaçlar gelmektedir.

Tansiyon Düşüklüğü ve Baş Ağrısı

Tansiyon düştüğü zaman vücut çok az kan pompaladığından dolayı tansiyon düşüklüğü ve baş ağrısı arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Çünkü tansiyon düştüğü zaman baş bölgesine yeterli kan pompalanmadığından baş ağrısı şikayetine tansiyonu düşenlerde çok sık rastlanmaktadır. Tansiyon normal seviyeye ulaşana kadar tansiyon düşüklüğü olan insanlarda baş ağrısı şikayeti devam eder.

Düşük Tansiyonun Sağlığa Zararları

Tansiyon düştüğü zaman en fazla etkilenen organlardan biri beyin olduğu için şok ve felç geçirme gibi ciddi sağlık problemlerinin gelişme riskinin yüksek olduğu söylenmelidir.

Tansiyon düşüklüğünün sağlığa zararları arasında bayılmada yer almaktadır. bayılma esnasında başın darbe alması ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Ayrıca tansiyon düşüklüğü yaşamı derinden etkilemektedir.

Tansiyon düştüğü zamanlarda kalp tarafından vücuda yeterli kan pompalanmamaktadır. Bu da vücuttaki diğer organların yeterli seviyede beslenmesini engellemektedir. Tansiyon düşüklüğünden bütün vücut olumsuz etkilendiğinden dolayı özellikle yaşlı insanlarda ciddi sağlık problemleri gelişebilmektedir.

Tansiyon Düşüklüğüne Bitkisel Çözümler

tansiyon düşüklüğüne bitkisel tedavi
tansiyon düşüklüğüne bitkisel tedavi

Tansiyon düşüklüğü hissedildiği zaman öncelikle bir tansiyon aletiyle tansiyon ölçülmeli ve tansiyonun düşük olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer tansiyon düşükse tansiyon düşüklüğüne bitkisel çözümler ile tansiyonun normal değerlere gelmesi için evde müdahale edilmelidir. Ancak tansiyon düşüklüğü sürekli yaşanan bir sağlık problemi haline gelmişse bir hekime muayene olmak ihmal edilmemelidir. Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen bitkisel çözümler ise şöyle sıralanabilir;

Havuç Suyu

Tansiyon düşüklüğünün önüne geçebilmenin en etkili yöntemi sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Uzun süreden bu tarafa tansiyon düşüklüğü yaşayanlar için en etkili yöntemin havuç suyu olduğu söylenebilir. Sabahları havuç suyu içilmesi gün boyu tansiyonun dengede kalmasını sağlamaktadır. Havuç suyunun içerisine bir tatlı kaşığı bal katılması da tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

Kahve

Tansiyonun dengede kalmasının etkili yöntemleri arasında kahvede yer almaktadır. Kahvenin içeriğindeki kafein kan basıncını artırmaktadır. Bu sayede düşük seviyede seyreden tansiyon ideal seviyeye geldiğinden hasta, kendisini daha sağlıklı hissetmektedir.

Tuzlu Ayran

Tuzlu ayran, asırlardan beri düşük tansiyonun tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Tuzlu ayran vücuda enerji verdiği gibi düşük tansiyonu da dengelemektedir. Gün içerisinde yorgunluk hissedildiği zaman bir bardak tuzlu ayran içilmesi ihmal edilmemelidir.

Bal

Sabah kahvaltılarının lezzetli besinleri arasında yer alan bal, tansiyon düşüklüğüne çok iyi gelmektedir. Bu nedenle sürekli tansiyon düşüklüğü yaşayanlar, her sabah bir kaşık bal kesinlikle tüketmelidir. Bal, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu hastalıklara karşı da korumaktadır.

Zeytin

Tansiyonun gün boyu dengede kalması için her sabah kahvaltısında 3-4 tane zeytin tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Tansiyon aniden düştüğü zamanlarda da 3 tane zeytin tüketilmesi tansiyonun ideal seviyeye ulaşma sürecini hızlandıracaktır. Çünkü zeytin, düşen tansiyonu hızla dengelemektedir.

Kuru Üzüm

Tansiyon düşüklüğüne kuru üzümde şifa olmaktadır. Kuru üzüm aynı zamanda vücutta kan yapan maddeler içermektedir. Bu da damarlarda dolaşan kanın normal seviyeye gelmesine yardımcı olmaktadır. Tansiyon düştüğü zaman bir avuç kuru üzüm tüketilmelidir.

Bol Sıvı

Gün içerisinde bol sıvı tüketilerek vücudun sıvı gereksiniminin karşılanması kişinin kendisini daha sağlıklı ve enerjik hissetmesini sağlamaktadır. Bu nedenle gün içerisinde sıvı tüketimine çok önem verilerek en az 10 bardak su içmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca ara öğünlerde içilen taze meyve suyu da tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

Biberiye

Biberiye bitkisi vücuttaki kan dolaşımını artırmaktadır. Ayrıca merkezi sinir sistemini hareketlendiren biberiye bitkisi, vücudun gereksinim duyduğu kanın pompalanmasına yardımcı olmaktadır.

Ginseng

Damarlardaki kan basıncını düzenleyen ginseng bitkisinin Çin tıbbında ayrı bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Tansiyon düştüğü zamanlarda akla gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Ginseng bitkisinin kökünden hazırlanan çay, gün boyu tansiyonun dengede kalmasına ciddi katkı sağlamaktadır.

Meyan Otu Çayı

Meyan kökünün içeriğinde barındırdığı sodyum, düşük kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de tansiyon düştüğü zamanlarda içilebilecek bitki çayları arasında yer almaktadır. Ölçülü tüketilirse düşük tansiyona çok iyi gelmektedir. Aşırı tüketildiği takdirde vücudun ödem toplama riski bulunmaktadır.

Tansiyon düştüğü zamanlarda limon tüketilip tüketilemeyeceği en fazla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Limon, kanı sulandırdığı için damarlardaki kan basıncını düşürmektedir. Bu nedenle de tansiyon düştüğü zamanlarda limon kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü düşük olan tansiyonu daha da düşürerek bayılma gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.