Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

yüksek tansiyona ne iyi gelir
yüksek tansiyona ne iyi gelir

Tıpta hipertansiyon olarak adlandırılan yüksek tansiyon birçok faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Kalp tarafından pompalanan kanın damarlara uyguladığı basınca tansiyon denilmektedir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığına gerektiği gibi müdahale edilmezse, vücutta çok ciddi sağlık problemlerinin gelişme riski oldukça yüksektir. Yüksek tansiyon kalpte çarpıntı, yorgunluk ve halsizlik, baş ağrısı, kulaklarda uğultu ve çınlama, aşırı terleme gibi semptomlarla kendisini belli etmektedir. Ayrıca yüksek tansiyonun belirtileri kişiden kişiye farlılık gösterebilmektedir.

Bu yazımıza geçmeden önce 👉 Tansiyonu Yükselten Yiyecekler Nelerdir konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Peki, insanların yaşam kalitesini çok ciddi manada düşüren ‘Yüksek tansiyona ne iyi gelir?’ Çağımızın hastalığı stres, yorgunluk, üzüntü, genetik etkenler, hareketsiz yaşam tarzı, susuzluk ve açlık gibi birçok faktöre bağlı olarak gelişebilen yüksek tansiyon rahatsızlığının belirtileri, yüksek tansiyonun evde doğal yöntemlerle nasıl düşürüleceği bu yazımızda ele alınmıştır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyon rahatsızlığının belirtileri dikkate alınmaz ve tedavisi ihmal edilirse beyindeki kılcal damarlarda çatlama, boyunda kireçlenme gibi çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı çok sinsi bir hastalık olduğu için kendisini fark ettirmeden ilerleyebilir. Hatta yüksek tansiyon, başka bir rahatsızlıktan dolayı hekime başvurulduğu zaman fark edilen ve tanısı konan rahatsızlıklar arasında başı çekmektedir. Bu nedenle kendisinde yüksek tansiyon rahatsızlığı olduğundan şüphelenenler ve aşağıda gösterilen belirtileri kendisinde gözlemleyenler, bir hekime müracaat etmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir. Yüksek tansiyon belirtileri arasında ön plana çıkanlar şöyle sıralanabilir;  

  • Göğüste ağrı hissedilmesi ve bu ağrıyla birlikte seyreden hassasiyet
  • Kalp atışlarının düzensiz olması
  • Görmede bozukluk
  • İdrara çok sık çıkılması
  • Ani bir şekilde görülen ve insana oldukça rahatsızlık veren çok şiddetli baş ağrısı
  • Herhangi bir fiziksel nedene dayanmayan halsizlik ve yorgunluk hissi
  • Baş dönmesi
  • Burnun durduk yere kanaması
  • Nefes darlığı

Yüksek Tansiyon Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Düşürülür?

Hipertansiyon rahatsızlığı olanlar, ‘Yüksek tansiyon evde doğal yöntemlerle nasıl düşürülür?’ sorusunun yanıtını çok sık araştırarak tansiyonlarını kontrol altında tutmaya çalışıyorlar. Yüksek tansiyonunu bitkisel tedavi ile kontrol altında tutmak isteyenler için farklı bitkisel tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir;   

Tuzsuz Beslenme

Hipertansiyon rahatsızlığı olanların tuzsuz beslenmeye çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü vücutta ödem oluşturarak şişkinliğe yol açan tuz, aynı zamanda damarlardaki kan basıncını da yükseltmektedir. Yemeğin içine katılan salçanın içerdiği tuz oranı yemek için kafi gelmektedir. Bunun haricinde yemeğe katılan tuz ise tüm insanlar için yüksek tansiyon riskini artırmaktadır. Sadece yüksek tansiyon hastaları değil, tuzsuz beslenen her insan, kendisini daha sağlıklı ve zinde hissedecektir.

Limon

İçeriğinde antioksidan içeren limon, toplumda en fazla tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Tam bir lezzet sırrı olan limon, yemeklerin, salataların ve içeceklerin lezzetini daha da artırmaktadır. Limon içeriğindeki C vitamini ile de insanlığa şifa olmaktadır. Limonun sağlığa en önemli faydalarından birisi de yüksek kan basıncını önlemesidir. Hipertansiyon hastaları gün içerisinde limonlu su ya da içecekler içmeyi ihmal etmezlerse daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.

Sağlıklı Beslenme

Yüksek tansiyon hastaları, diyetisyen tarafından hazırlanacak beslenme programı ile beslenirlerse tansiyonlarının yükselme riski daha da düşecektir. Ayrıca vücudun gereksinim duyduğu lif, potasyum ve mineraller gün içerisindeki öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. bu sayede damarlarda oluşabilecek yüksek basınç engellenmiş olacaktır. Sebze yemeklerinin sağlıklı yağlardan hazırlanması gerekmektedir. Yine içeriğinde yüksek miktarda tuz barındıran işlenmiş gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Muz

Bir tane muzun içeriğinde neredeyse 270 mg potasyum vardır. Potasyum ise kan basıncını dengeleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle de yüksek tansiyon hastaları gün içerisinde 1 tane muzu tüketmeyi ihmal etmemelidir. Böylelikle tansiyonu dengede tutmak için etkili bir adım atılmış olur. 

Nar

Damarlardaki kan dolaşımını kolaylaştıran ve vücutta antioksidan etkisi olan nar birçok derde şifa olmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları, tansiyonları yükseldiği zaman bir bardak nar suyu içerlerse tansiyonları normal seviyeye gerileyecektir.

Nane 

Taze nane, salatada tüketilebileceği gibi sıcak suyla bir bardak çayı hazırlanarak da içilebilir. Taze nane, vücuttaki toksinleri hızla vücuttan uzaklaştırarak damarlarda ciddi rahatlama sağlamaktadır. Hipertansiyon hastalarında ise yükselen kan basıncını ideal seviyeye getirmektedir. Hipertansiyon hastaları gün içerisinde nane tükettiği zaman kendilerini daha sağlıklı hissetiklerini ifade etmektedir. 

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, içeriğinde allicin isimli bir madde barındırmaktadır. Bu madde yükselen tansiyonu dengeleyerek kan basıncını düşürmektedir. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği sarımsak kürü birçok hipertansiyon hastasına şifa olmuştur. Sarımsak, maydanoz, limon ve su ile hazırlanan karışım gün içerisinde tüketilirse, hipertansiyon hastalarının şikayetleri son bulacaktır.

Soğan ve Soğan Suyu

İçeriğinde antioksidan maddeler barındıran soğan, sağlığa zararlı tüm maddeleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Hipertansiyon hastalarının tansiyonları yükseldiği zaman orta boy soğanı ya da soğanın suyunu tüketirlerse, damarlardaki kan basıncı düşerek tansiyon dengeye gelecektir. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının soğanı akıllarının bir köşesinde bulundurması gerekmektedir.

Keklik Otu

Keklik otundan hazırlanacak bitki çayı, yükselen tansiyonun düşmesinde oldukça etkilidir. Bu çay, tansiyonun yanı sıra kalp atış hızını da dengelemektedir. Damar genişletici etkisinden dolayı da tansiyon hastalarına uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Kaya Tuzu

Yüksek tansiyon hastaları rafine tuzları kesinlikle tüketmemelidir. Yüksek tansiyonla mücadelede kaya tuzu ise Canan Karatay tarafından tavsiye edilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarına yasaklanan rafine tuz yerine kaya tuzu tüketilmesinin tansiyona olumsuz bir etkisinin olmayacağı Canan Karatay tarafından tavsiye edilmektedir. İçeriğinde 84 mineral barındıran kaya tuzunun vücuttaki hücrelerin sağlıklı çalışmasında etkisinin büyük olduğu da Cana Karatay tarafından ifade edilen bir diğer husustur.

Kırkkilit Otu 

Hipertansiyon hastalarının şikayetçi olduğu hususların başında ödem problemi de gelmektedir. Ulak otundan hazırlanacak bitki çayı kan basıncını düzenleyeceği gibi vücutta biriken ödemin de rahatlıkla atılmasına yardımcı olmaktadır. 

Hamilelikte Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının yaşayabileceği ciddi sağlık problemleri arasında yüksek tansiyon rahatsızlığı da yer almaktadır. Bu nedenle de ‘Hamilelik sürecinde yüksek tansiyona ne iyi gelir?’ sorusunun yanıtı hamile bayanlar tarafından iyi araştırılmalıdır. Hamilelik sürecinde tansiyona iyi gelen ve anne adaylarının endişelerini gideren doğal yöntemler şöyle sıralanabilir; 

Hamilelik sürecinde genetik etkenler haricinde yüksek tansiyon rahatsızlığı riskini en aza indirmenin en etkili yolu anne adayının, kendisini huzurlu ve mutlu hissetmesidir. Stres ve heyecandan anne adayları kesinlikle kaçınmalıdır. 

Tansiyonun dengede kalabilmesi için taze meyve suyu içilmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir. 

Hamilelik sürecinde bolca sebze tüketilmelidir. Çünkü sebzelerin içeriğinde yüksek antioksidan anne adayının sağlığına çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Hamilelik süreci vücudu aşırı yoran bir süreç olduğundan dolayı yemeklere tuz katılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Vücutta biriken ödem tansiyonun yükselmesine neden olacağı için anne adayının, kendisini iyi hissetmemesine yol açacaktır. Yine vücudun susuz kalmamasına çok dikkat edilmelidir.