Tansiyonu Yükselten Yiyecekler Hangileridir?

tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir
tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir

Kan basıncının aniden yükselmesi sonucunda damarlarda oluşan basınca yüksek basınç denilmektedir. Ülkemizde oldukça yaygın olan yüksek tansiyon rahatsızlığı hipertansiyon olarak da adlandırılmaktadır. Öyle ki her 3 insandan biri yüksek tansiyon rahatsızlığı yaşamaktadır. Ancak hipertansiyon hastalarının bir çoğu yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmezler. Çünkü hipertansiyon hastalığı fark edilmeyecek kadar sinsi bir hastalıktır. Genel olarak baş ağrısı ( baş ağrısına ne iyi gelir ) ve burun kanaması ile kendisini belli etmektedir.

Günümüzde birçok insanın sağlığını riske sokan sağlık problemleri arasında yer alan yüksek tansiyon uzun süreli devam ederse böbreklerin iflasına, felce, beyin hasarına kalp krizine ve göz hastalıklarına neden olabilir.

Peki, ‘Tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir?’ Yüksek tansiyon rahatsızlığının sağlığa olan olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için bu rahatsızlığı tetikleyen besinleri bu yazımızda bulabilirsiniz.  

Tansiyonu Hangi Besinler Yükseltir?

Kan basıncının aniden yükselmesine bir takım rahatsızlıkların yanı sıra gün içerisinde tüketilen çeşitli besinlerde neden olabilmektedir. Nörolojik rahatsızlıklar, hormonal bozukluklar, kalp-damar rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, stres, hamilelik ve panik atak yüksek tansiyona neden olan rahatsızlıklar arasında başı çekmektedir. Yine sağlıksız ve dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, alkol ve sigara içilmesi de tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. 

Yüksek tansiyon rahatsızlığının ön plana çıkan belirtileri arasında gün içerisinde halsizlik ve yorgunluk hissi, baş ağrısının ense bölgesinde hissedilmesi, tuvalete çok sık çıkılması, aşırı terleme, bulanık görme, burunda kanama, özellikle ayaklarda ödem oluşması, solunumda zorlanma, baş dönmesi ve kalp çarpıntısı yer almaktadır. Kan basıncının dönem dönem yükselmesi halinde bunun altında yatan nedenin bulunması ve gerekli tedavinin yapılması için kesinlikle hekim kontrolünden geçilmelidir.

Yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek rahatsızlığı olanlar tarafından ‘Tansiyonu hangi besinler yükseltir?’ sorusunun yanıtı araştırılarak bu besinlerden uzak durmaya çalışılmaktadır. Tansiyonu düşük olanlar, tansiyonlarını yükseltmek için bu besinlere yönelse de tansiyonu yüksek olanların bu besinlerden uzak durması gerekmektedir. Tansiyonu yükselten besinlerin listesi bu yazıda bulunabilir.

Kafein İçeren İçecekler

Kola, siyah çay, yeşil çay ve çikolata gibi besinler kafein içeren besinler arasında ön palana çıkmaktadır. Bu tür besinlerin tüketilmesinin ardından hızlanan kan dolaşımı tansiyonu yükseltmektedir. 

Ülkemizde siyah çay çok fazla sevildiği için fazla tüketilmektedir. Sabah kahvaltısında başlayan siyah çay tüketimi gün içerisinde devam etmekte ve genellikle akşam yemeğinden sonra içilen çayla sonlanmaktadır. Bu nedenle de siyah çayın tansiyonu yükseltip yükseltmediği özellikle yüksek tansiyon hastaları tarafından çok sık sorgulanmaktadır. Bu konuda şunu belirtmek gerekir ki siyah çay tüketiminde aşırıya kaçırılırsa siyah çay tansiyonu yükseltmektedir. Bu nedenle de özellikle yüksek tansiyon hastaları kafeini ölçülü almaya çok dikkat ederek özellikle de kahve ve çay tüketiminde ölçüyü kaçırmamalı, çayı da demli içmek yerine açık içmelidir.

Tuzlu Ayran

Tansiyonu düşen insanlara uzmanlar tarafından tuzlu ayran içmeleri tavsiye edilmektedir. Hatta halk arasında tansiyonu düşen insanlara hemen tuzlu ayran içirilmesi neredeyse bir gelenek haline gelmiştir. Tuz kan dolaşımını kısa süre içerisinde düzenlediğinden dolayı düşen tansiyonu da kısa süre içerisinde yükseltmektedir. Yine tuzlu ayran, vücudun sıvı gereksinimini de karşılamaktadır. Ancak yüksek tansiyonu olanlar, tuzlu ayran içmekten kesinlikle kaçınmalıdır.

Zeytin

İçeriğinde bol tuz barındıran zeytin kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı tansiyonu yükseltmektedir. Düşük tansiyon problemi olanlarsa günlük 4-5 tane zeytin tüketerek baş dönmesine, göz kararmasına ve halsizliğe karşı tedbir alabilirler. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlara ise uzmanalr, tuzsuz zeytin tüketmeyi önermektedir. 

Turşu ve Turşu Suyu

Bağırsak sağlığı bakımından çok önemli bir besin olan turşuyu ne yazık ki içeriğinde bol miktarda tuz barındırdığı için yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi sakıncalıdır. Yüksek tansiyon hastaları turşu ve turşu suyundan kesinlikle kaçınmalıdır.

Bal

Düşük tansiyonun dengelenmesinde oldukça etkili olan balın insan sağlığına olan faydaları yüzyıllardan beri bilindiği için her toplum tarafından bol tüketilmektedir. Göz kararması, baş dönmesi gibi düşük tansiyon belirtileri olduğu zamanlarda bir tatlı kaşığı bal tüketilmesi tansiyonun dengelenmesinde oldukça etkili olacaktır. Bu noktada unutulmaması gereken bir husus var ki o da balın şekeri yükselttiğidir. Bu nedenle de diyabet hastaları tansiyonları düşse dahi bal tüketmekten kaçınmalıdır. Çünkü diyabet hastalarının bal tüketmesi farklı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. 

Biberiye

Biberiye sürekli yeşil kalabilen bitkiler sınıfında yer almaktadır. Biberiyenin ince yaprakları ise iğneyi andırmaktadır. Biberiye evlerde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Ancak kan dolaşımını hızlandırdığı için tüketilmesi halinde tansiyonu yükseltmektedir. Düşük tansiyonu olanlar ise biberiye bitkisini baharat olarak yemeklerine ekleyebilir ya da çayını demledikten sonra içebilirler.

Ispanak

Ispanak, içeriğinde bol miktarda demir ve magnezyum barındırmaktadır. İnsan sağlığı için oldukça faydalı bir besin olan ıspanak, düşük tansiyona uzun vadede çok iyi gelmektedir. Bu kadar sağlıklı bir besin olan ıspanak, yüksek tansiyonu ise tetiklemektedir. Bu nedenle de hipertansiyonu olanların ıspanağı ölçülü tüketmesi gerekmektedir. 

Kuru Üzüm

Kuru üzümde tansiyonu yükselten besinler sınıfında yer almaktadır. Ayrıca kuru üzüm, kan şekerini yükselten bir besin olduğundan dolayı diyabet hastalarının tüketirken ölçüyü kesinlikle kaçırmaması gerekmektedir. 

Margarin ve Bitkisel Yağlar

Hipertansiyon rahatsızlığı olanların iç yağı, tereyağı, kuyruk yağı, margarin vb. hayvansal yağlardan kaçınmaları özellikle önerilmektedir. Bu tür yağlardansa zeytinyağının tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Vücuttaki kolesterol seviyesini yükselten hayvansal yağlar, yüksek tansiyona yakalanma riskini artırmaktadır. 

Alkol ve Sigara

Alkol ve sigara tüketilmesi, tansiyonu düşüren ilaçlara karşı çok ciddi direnç oluşturmaktadır. Ayrıca sağlığa çok ciddi zararlar veren alkol ve sigara, hücrelere de hasar veren maddelerin oluşma sürecini hızlandırmaktadır. Kan basıncını da yükselterek yüksek tansiyon rahatsızlığını tetikleyen alkol ve sigaranın sağlığa olan bütün zararlarının engellenmesi için tüketilmemesi gerekmektedir.

Paketli Gıdalar ve Fast-Food Besinler

Sağlıksız besinler arasında paketli gıdaların yanı sıra fast-food besinlerde yer almaktadır. Bu ürünlerin içeriğindeki katkı maddeleri, şeker, tuz ve glikoz-fruktoz şurubu, kan dolaşımını yükselttiğinden dolayı yüksek tansiyon rahatsızlığına neden olmaktadır. Paketli ve işlenmiş gıdaların, fast-food tarzı besinlerin aşırı tüketilmesi yüksek tansiyonla birlikte birçok sağlık problemini de tetiklemektedir. Bu tür ürünlerin tüketilmesi alışkanlık haline gelmişse ve aşırı miktarda tüketiliyorsa, bu alışkanlığın en kısa sürede sağlık için terk edilmesi gerekmektedir.

Tatlılar

Hipertansiyonu olanların merak ettiği diğer bir soruda şekerin tansiyonu yükseltip yükseltmediğidir. Un, tuz gibi gıdalar hipertansiyonu nasıl tetikliyorsa, şekerde vücutta kan basıncının yükselmesine neden olarak hipertansiyonu öyle tetiklemektedir. Bu nedenle de hipertansiyonu olanların tatlı ve şeker türü gıdaları tüketirken kesinlikle ölçüyü kaçırmaması gerekir. 

Şarküteri Ürünleri

Şarküteri de satılan sakatat türü gıdalardan hipertansiyon hastalarının kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Yine işlem gören jambon, sucuk, sosis, pastırma, kavurma gibi gıdalar tüketilirken ölçü kesinlikle kaçırılmamalıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki bu tür gıdalar sadece yüksek tansiyonu değil, birçok sağlık problemini tetiklemektedir. 

Ceviz Kan Basıncını Yükseltir mi?

Toplum tarafından cevizin kan basıncını yükselterek yüksek tansiyonu tetiklediği bilinse de cevizin tansiyonu yükselten herhangi bir etkisi yoktur. Badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, içeriğinde bol miktarda magnezyum barındırdığı için tam aksine bu yağlı tohumlar, hipertansiyon tedavisine çok ciddi katkı sağlamaktadır. Hipertansiyon hastalarının kuruyemiş yerken, tuzsuz kuruyemişleri tercih etmeleri sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır. 

Zerdeçal Kan Basıncını Yükseltir mi? 

İnsan sağlığı için mucizevi etkileri olan zerdeçalın içeriğinde barındırdığı kurkumin olarak adlandırılan madde kalp hastalıklarına yakalanma riskini en asgariye düşürmektedir. Ayrıca bu maddenin, kan basıncını düzenleyici ve tansiyonu düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Tansiyonun yükselmesine ise neden olmaz. Hipertansiyon rahatsızlığı olanlar, hekim görüşü aldıktan sonra zerdeçal tableti uygun dozda alabilirler. 

Zencefil Kan Basıncını Yükseltir mi?

Zencefilin de zerdeçal gibi kan basıncını dolayısıyla da tansiyonu yükseltici herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Zencefilin içeriğinde barındırdığı bileşenler, kan basıncını düzenlediği gibi tansiyonu da düşürmektedir. 

Ihlamur Kan Basıncını Yükseltir mi?

Kış mevsiminin soğuk günleri geldiği zaman enfeksiyon hastalıklarından korunmak için ıhlamur çok fazla tüketilmektedir. Ihlamurun sağlığa en önemli faydalarından biride kan basıncını düşürmesidir. Bu nedenle de hipertansiyon hastaları ıhlamuru düzenli olarak tüketmelidir. Ihlamurun tansiyonu yükselttiği halk arasında yaygın olarak bilinse de ıhlamur, tansiyonu düşürmektedir.