Denizli’de Ne Yenir

denizli'de nerede ne yenir
denizli'de nerede ne yenir

Lezzetli ve farklı tadları hepimiz çok seviyoruz. Lezzetli yemekleri keşfederken de heyecan içerisinde oluyoruz. Denizli’den geçerken veya Denizli’ye seyahat ederken bugün ne yesem? nerede ne yesem? Diye düşünüyorsanız, bu yazımız tam da sizlere göre.. Denizli’de ne yenir? Denizli’de nerede ne yenir? Tüm detayları ile birlikte sizler için derlenmiştir.

pideci nihat usta (merkez)
pideci nihat usta (merkez)

Pideci Nihat Usta (Merkez)

Tavas usulü çıtır çıtır ve sıcacık bir porsiyon pideye kimse hayır diyemez. Denizli merkezde yolunuz düşerse, yıllardır tecrübeli olan Nihat Usta’nın pidesini denemeden geçmeyiniz. Tercih edeceğiniz en meşhur lezzetlerden biri de içli-dışlı denilen tahinli pidesidir. Tahinli haricinde kıymalı, kıymalı kaşarlı, kıymalı yumurtalı, yumurtalı peynirli ve kuşbaşı kaşarlı pide ve özel Tavas güveci de diğer seçenekleri arasında yerini almaktadır.

hacı şerif
hacı şerif

Hacı Şerif

Dondurmalı irmik helvasının vazgeçilmezi olan Hacı Şerif, 1938 yıllarından itibaren tam 4 kuşaktır tatlı sektöründe. Tam kıvamında olan irmik helvasının içerisinde yer alan dondurma, hem helvanın yoğunluğu hem de dondurmanın ferahlatıcı lezzetiyle birlikte aynı harika bir aromaya sahiptir. Denizli ile bütünleşmekte olan bu lezzete Denizli dışında İzmir, İstanbul, Eskişehir, Ankara, Muğla, Aydın, Bursa, Manisa, Antalya ve Samsun gibi çeşitli illerden de ulaşım sağlamanız mümkündür. Ya da internet sitesinden de sipariş vermeniz mümkün olabilir.

garson şükrü
garson şükrü

Garson Şükrü

Oldukça samimi ve kaliteli bir hizmet sunan bir aile lokantası olan Garson Şükrü, 34 yıl boyunca bu sektörde tecrübe kazanarak disiplini bir işletme olarak hizmet veriyor. Garson Şükrü’de başlangıç olarak Tatar, ana yemekte Kurban kavurma, nuris kebabı, tatlı olarak ise hasır künefe ve trio bu lokantanın kendisine özgü lezzetleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

kocabaylar kebap salonu
kocabaylar kebap salonu

Kocabaylar Kebap Salonu

Denizli’de ne yenir sorusu ne mükellef cevaplarından biri de şüphesiz tandır kebabıdır. Denizli’de yediğiniz yemekten keyif almak istiyorsanız adresiniz Kocabaylar olmalıdır. Denizli’nin ilk kebap lokantalarından biri olan Kocabaylar’da fiyat biraz yüksek olabilmektedir. 40 yıllık tecrübeyle birlikte hakkını veren bu lezzet buna değeceğiniz düşünüyoruz.

değirmende canlı alabalık
değirmende canlı alabalık

Değirmende Canlı Alabalık

Denizli’de balık nerede yenir? Sorusu oldukça merak edilmektedir. 1957 yılından itibaren 20 yıllık süreç içerisinde un değirmeni olarak kullanımı sağlanan bu mekan daha sonrasında doğal güzelliğiyle birlikte serin ve temiz bir ortam sayesinde restoran işletmesine dönüştürülmüştür. Denizli – Antalya kara yolu üzerinde Kayhan beldesinde yer alan Değirmende Alabalık, açık havada keyifli bir yemek için taze balıkları sunmaktadır. Suyun sesiyle birlikte lezzetli bir balık tabağı, çeşitli mezeleri ve temiz hava eşliğinde sizlere keyifli anlar yaşatacaktır.

kebapçı halil
kebapçı halil

Kebapçı Halil

Denizli’de meşhur kuzu kebabı deneyimi yaşamak istiyorsanız direk Kebapçı Halil’e gidebilirsiniz. Pamuk gibi pişen sulu kuzu etini yerken iyi ki Denizli’deyim diyebilirsiniz. Çatal bırak ile birlikte bu mekanda kart da kullanılmamaktadır. Yani ödemeyi nakit yapmanız gerekecektir.

bağlı kokoreç
bağlı kokoreç

Bağlı Kokoreç

1892 yılı itibariyle 5 kuşaktır bu sektör de yılların tecrübesini lezzetle harmanlayan Bağlı Kokoreç, Denizli’nin Tavas ilçesinde hizmet sağlamaktadır. Izgara kokoreç deneyimiyle birlikte daha önce yenilen kokoreçleri unutturabilir. Kokoreç sevmeyenlerin birlikte sevmesini sağlayacan ideal bir mekandır.

gazezoğlu pide
gazezoğlu pide

Gazezoğlu Pide

Denizli seyahatinizde veya Denizli’den geçerken canınız pide çekerse, Gazezoğlu Pide’yi tercih edebilirsiniz. Denizli’nin yerel gazozu Zafer de pidenize eşlik edecektir. Asılık Gazezoğlu Pide, yıllardır kalitesini sürdüren ve uygun fiyatlarıyla birlikte müşterisini memnun etmektedir.

kebapçı enver
kebapçı enver

Kebapçı Enver

1927’den itibaren Denizli kebabı denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri de Kebapçı Enverdir. Tarihi dekoruyla birlikte lezzetli menüsüyle müşterilerini memnun etmektedir. Denizli’deki diğer birçok kebapçı gibi burada da fırın kebabı et elle yenilmektedir. Bakır kaplar içerisinde servise sunulan kebabın yanında en iyi giden kurutulmuş biber ve açık ayran tercihiniz olmalıdır. Yumuşak dokusuyla birlikte kokusuz ve tam kıvamıyla birlikte lezzeti ile Kebapçı Enver’de kebap deneyimine fark yaratacaktır.