Cunda’da Ne Yenir

cunda'da ne yenir
cunda'da ne yenir

Cunda büyüleyici atmosferiyle birlikte birbirinden lezzetli yemeklerini sunmakta olan birçok restoran bulunmaktadır. Ayrıca Cunda restoranları denildiğinde akıllara ilk olarak taze deniz mahsulleri, organik ürünlerden hazırlanan kahvaltı masaları, parmaklarınızı yedirecek dondurma tezgahları gibi birçok sevimli işletme yer almaktadır. Restoranların çoğunluğu Rumlardan kalan eski taş evlerden çevrilmiştir. Restoranlar özellikle de deniz mahsulleriyle birlikte Balıkesir’i ün salmıştır.

Ayvalık ve Sarımsaklı’da tatil yapmak isteyenler, Cunda restoranlarında keyifli bir akşam yemeği için adayı ziyaret etmektedir. Adanın meşhur lezzetlerinde balık çeşitleri, deniz mahsulleri, sakızlı kurabiye, sakızlı Türk kahvesi, şerbetli lokma tatlısı, sakızlı dondurma ve şaraplar yer almaktadır. Peki, Cunda’da Ne Yenir?

cook point cunda
cook point cunda

İçerik Başlıkları

Cook Point Cunda

Cunda’nın kahvaltı olarak popüler mekanlardan biri olan, Cook Point Cunda. Eskiyle birlikte yeninin muhteşem uyumunu görmekte olan kafe dekorasyonuyla birlikte sizleri tarihte bir yolculuğa çıkarmakta olan eşyalarla birlikte oldukça modern bir ortam sunmaktadır. Kahvaltısı ise organik ürünlerden hazırlanmaktadır.

Çeşitli ve lezzetli ürünleriyle birlikte Cunda’da keyifli bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Kafei, Cunda sahil üzerinde tekne turlanın düzenlenmiş olduğu bölgede, Cunda Mavi Otel’in 50 metre kadar ilerisinde bulunmaktadır.

cunda mavi
cunda mavi

Cunda Mavi

Adanın en keyifli pansiyonlarından biri olan Cunda Mavi, ilk kez gidenlerin ise vazgeçilmezi olan bir aile işletmesidir. Özellikle de işletme sahibi hoşgörü ve yardımseverliğiyle birlikte tüm beğenileri toplamakta olan pansiyonun, konaklama haricinde lezzetli yemekleriyle birlikte Cook Point Cunda ile yarış halindedir.

Oldukça organik ürünleriyle birlikte hazırlanmakta olan kahvaltılıklar Ege’nin muhteşem zeytinyağıyla birlikte lezzetlenmesiyle birlikte keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Ayrıca kahvaltının yanında gelen çıtır simit ve pişi de oldukça lezzetlidir. Burada konaklamayı tercih ettiyseniz mutlaka otelin kafesine kahvaltı için uğramanızı tavsiye ederiz.

hacıoğlu aşkın tost evi
hacıoğlu aşkın tost evi

Hacıoğlu Aşkın Tost Evi

Cunda’da hızlı ve lezzetli bir kahvaltı yeri arıyorsanız, mutlaka Hacıoğlu Aşkın Tost Evi’ne uğramanızı tavsiye ederiz. Ayvalık tostu, bölgenin popüleri haline gelen bir lezzettir. Cunda’da bu tostun en lezzetlisini Aşkın Tost Evi’nde yemeniz mümkün olacaktır. Kaliteli ürünlerle hazırlanmakta olan tostlar arasında gelen müşterilerin favorisi tulum peynirli ayvalık tostudur.

karadeniz pastanesi
karadeniz pastanesi

Karadeniz Pastanesi

Adada keyifli bir kahve keyfi için tercihiniz olacak Karadeniz Pastanesi, uzun yıllar boyunca hizmet sunan oldukça şirin bir dizayn edilen bir taş evde hizmet sağlamaktadır. Pastanenin en popüler lezzetlerinden biri de damla sakızlı kurabiye, ev yapımı limonata ve bademli keşkül yer almaktadır. Bu ürünlerden herhangi birini denemenizi tavsiye ediyoruz.

orman coffe & cocktail
orman coffe & cocktail

Orman Coffe & Cocktail

Taş duvarlar arasında müthiş lezzetleri denemek için ziyaret edebileceğiniz Orman Coffe & Cocktail, zengin menüsüne sahip bir kafedir. Orman’ın en popüler içecekleri tabi ki birçok malzeme ile birlikte hazırlanmakta olan kokteylleridir. Mevsimsel meyveler ile birlikte hazırlanmakta olan ve taze baharatlarla birlikte karıştırılmakta olan çeşitli kokteyl ve kahve menüsü mekanın en önemli zenginliği arasında yerini almaktadır.

taş kahve
taş kahve

Taş Kahve

Cunda’nın sahil kenarında yer alan Taş Kahve, adanın popüler mekanlarından biridir. Kafenin olduğu bina, yüksek tavanlar ve taş duvarlarıyla birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir. Yaz, kış hizmet sunan kafenin en popüler içecekleri ise dibek kahvesi, damla sakızlı Türk kahvesi ve ev yapımı limonatası olarak yerini almaktadır. Bir diğer yandan ise Taş Kahve’nin tost ve dondurması da oldukça övülmektedir.

panorama kafe
panorama kafe

Panorama Kafe

Adanın en tepesinde bulunan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın sevimli bir parçası olan Panorama Kafe, siz için harika bir manzara eşliğinde lezzetli atıştırmalıklar sunmaktadır. Agios Yannis Kilisesi’ni gezmenizden sonra soluklanabileceğiniz kafede, Cunda’nın nostaljik dar sokaklarını ve eski Rum evlerini seyir imkanı bulmanız mümkündür. Kafenin en popüleri de ev yapımı limonata ve tost yer almaktadır.

bay nihat
bay nihat

Bay Nihat

Bay Nihat, adanın en popüler ve fiyat olarak yüksek restoranlarından biri olarak yer almaktadır. 1978 yılı itibaren hizmet sağlayan bu işletme, her yıl Cunda’yı ziyaret etmekte olan ünlülerin yemek için mutlaka tercih etmiş olduğu restoranlar arasında yerini almaktadır. Fiyat olarak ise biraz yüksektir.

Fakat Cunda’ya ziyaret ederek bir akşam Bay Nihat’ın lezzetli menüsünü denemenizi tavsiye ederiz. Restoran, Namık Kemal sokağında tarihi bir binada yer almaktadır. Otantik bir atmosfere sahiptir. Bay Nihat’ın mutlaka denemeniz gereken lezzetleri arasında; girit mezesi, levrek sarma, fener balığı, soslu dil balığı, kabak çiçeği dolması ve ahtapot beğendi gibi birçok lezzeti yer almaktadır.

son vapur restoran
son vapur restoran

Son Vapur Restoran

Mavi beyaz konseptiyle birlikte şirin bir görüntüye sahip olan Son Vapur Restoran, lezzetli mezeleriyle birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir. Birbirinden oldukça lezzetli mezeleri ve muhteşem personel kadrosu ile birlikte kendinizi evinizin bahçesinde gibi hissetmeniz mümkündür. Mutlaka denemeniz gereken lezzetler ise; ot kızartma, girit ezme, girit kabağı, şevketi bostan ve balık simidi yer almaktadır.

lal girit mutfağı
lal girit mutfağı

Lal Girit Mutfağı

Diğer balık restoranlarıyla kıyaslanmasıyla birlikte fiyat olarak daha uygun olması sizleri korkutmasın. Lal Girit Mutfağı’nda fiyat ve lezzetler arasında ters bir orantı bulunmaktadır. Fiyatların düşük olmasıyla birlikte mezeleri, vazgeçilmezdir.