Çam Balının Faydaları Nelerdir? Çam Balı mı Çiçek Balı mı?

çam balı faydaları nelerdir
çam balı faydaları nelerdir

Çam Balı Nedir?

Kalitesini yıllarca koruyabilen “Çam balı nedir?” Ülkemizde yoğun olarak Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetiştirilen çam balı, basura böceğinin salgılarını çam ağaçlarına bırakmasının ardından bal arıları bu salgıları kovanlara taşıyarak çam balını yapmaktadır. Çam balını arılar, basura böceğinin salgılarını işleyerek yaptığı için salgı balı özelliği taşıdığından dolayı diğer bal türlerine kıyasla mineral, vitamin ve aminoasit bakımından çok zengindir. İçeriğinde basura böceğinin salgılarının yanı sıra çam ağacının özleri de yer almaktadır. Yine diğer bal çeşitleriyle kıyaslandığı zaman früktoz ve glikoz oranları çok daha düşüktür. Bu da sağlığa olan faydalarını artırmaktadır.

Çam balının en önemli özelliği şekerlenme ve donma yapmamasıdır. Bu sayede çam balı uzun yıllar bozulmadan saklanabilir. Hakiki çam balı kesinlikle donma yapmayacağı için çam balının donma yapıp yapmayacağı ile ilgili gereksiz bire endişeye kapılmamak gerekir.

Salgı balı da denilen çam balı, çiçek balından çok farklı özellikler taşımaktadır. Bu özelliklerin en önemlileri arasında içerdiği glikoz ve früktoz oranının çiçek balına kıyasla çok düşük olması yer almaktadır. Besin değeri de oldukça yüksektir. Çam ağaçları Akdeniz ikliminde yetiştiği için dünyanın çam balı gereksiniminin önemli bir kısmını Türkiye ve Yunanistan birlikte karşılamaktadır. Bu iki ülkede üretilen çam balları dünyaya ihraç edilmektedir.

Çam Balı Sağlığa Faydaları

Yapılış bakımından diğer ballardan çok farklı olan çam balı, en sağlıklı ballardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de çam balının sağlığa olan faydaları çok fazla araştırılmaktadır. Çam balının içeriğindeki mineraller bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili olup, sağlığa olan diğer faydalarıyla da dikkatleri çekmektedir.

Çam balının günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun protein, sodyum, potasyum ve demir gereksiniminin yanı sıra su gereksiniminin de bir kısmı karşılanır. Ayrıca çam balının içeriğinde önemli antioksidan maddelerden olan galagin, chrisin ve pinocembrin bulunmaktadır. Bu antioksidan maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren çam balı, vücudu da temizlemektedir. Yine çam balının insan sağlığına olan faydaları, alternatif tıbbın önemli isimlerinden Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da çok sık gündeme getirilmektedir.

Peki, ‘Çam balının faydaları nelerdir?’ İşte çam balının sağlığa olan faydaları;

 • Cilde en faydalı besinler arasında çam balı da yer almaktadır. Nem tutucu etkisiyle cildin nemli kalmasını sağlayan çam balı, hücreleri de yenilemektedir.
 • Vücudun pH dengesini koruduğu için cilt yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bu nedenle ciltte yara, iltihap oluşumu gibi problemle karşılaşıldığı zaman çam balının düzenli tüketilmesi halinde çam balının içerdiği mineraller bu problemlerden hızlıca kurtulmaya yardımcı olmaktadır.
 • Ciltte sivilce çıktığı zaman bu sivilcelerin üstüne çok az miktarda çam balı sürülmesi halinde sivilceler kısa süre içerisinde kaybolmaktadır.
 • Cildin nem gereksinimi düzenli çam balı tüketilerek karşılanabilir.
 • Saç tellerini güçlendirici etkisi olan çam balı, kuruyan, zayıflayan ve dökülen saçlara da çözüm olmaktadır. Bunun için çam balından hazırlanan maskelerin denenmesi yeterlidir. Saç maskesine katılan çam balı, saç köklerine canlılık kazandırmaktadır. Çam balıyla hazırlanan saç maskesinin her hafta saçlara düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Çam balının düzenli tüketilmesi de kurumadan ve dökülmeden kaynaklı saç problemlerine çok iyi gelmektedir. Ayrıca saçları nemlendirici etkisiyle saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Tansiyon hastaları çam balını ölçülü tükettiği takdirde tansiyonu dengeleyici etkisi vardır. Böylelikle günlerini daha huzurlu geçiren ve kendilerini daha iyi hisseden tansiyon hastalarının yaşam kalitesi yükselmektedir.
 • Kırmızı kan hücrelerinin gelişimini destekleyici etkisi olan çam balı, bu özelliği sayesinde kansızlığa çok iyi gelmektedir. Çam balının düzenli olarak tüketilmesi halinde kan değerlerini sağlıklı değerlere ulaştırıcı etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Kansızlığa şifa olduğu için kansızlıktan kaynaklı hastalıkları engellemektedir. Kansızlığın en önemli belirtileri arasında yorgunluk hissi ve saç dökülmesi yer almaktadır. Çam balı, kansızlığın bu belirtilerine son vermede oldukça etkilidir.
 • Çam balının içeriğindeki asitler, mide asitlerini dengelemektedir.
 • Bağırsakların duraklaması ve yavaş çalışması problemine çok sık rastlanmaktadır. Çam balının ölçülü ve düzenli tüketilmesi ise bağırsakları temizleyerek sindirim faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Her sabah tüketilen çam balı, bağırsak sağlığının yanı sıra vücudun genel sağlığını da desteklemektedir.
 • Balın her çeşidi vücuda yüksek miktarda enerji vermektedir. Çam balı da gün içerisinde vücudun gereksinim duyduğu enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Sabah kahvaltısında tüketilecek çam balı, vücuda verdiği enerjiyle günün daha aktif geçmesine yardımcı olduğu gibi vücut direncini de yükseltmektedir. Aynı zamanda yorgunluk hissine son verdiği için yorgunluğun neden olduğu stres ve keyifsizlik problemlerine de çözüm olmaktadır. Yoğun ve tempolu geçecek bir günde yüksek miktarda enerjiye gereksinimi olanlara, sabahları 1 bardak içme suyunun içerisine 1 bardak çam balı katmaları tavsiye edilmektedir.
 • Vücut, mevsim geçişlerinden çabuk etkilendiği için özellikle mevsim geçişlerinde vücutta iltihaplanma problemine çok sık rastlanır. Vücuttaki iltihaplanma probleminin doğal ilacı olan çam balı ise sağlığa zararlı iltihapları temizleyerek vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Çam balı bağırsaklardaki parazitleri de hızlı bir şekilde temizlemektedir. Yine kronik bağırsak problemleriyle çam balı tüketerek mücadele edilebilir. İshal problemine son veren çam balı, bağırsakları hareketlendirerek de kabızlığa doğal ilaç olmaktadır.
 • Çam balı düzenli tüketildiği takdirde kalp ve damar sağlığını desteklemektedir. Özellikle damar tıkanıklığını engellemek için çam balının tüketilmesi ihmal edilmemelidir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok iyi geldiği için bronşit, astım gibi sağlık problemi olanların çam balı tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlarla etkili bir şekilde mücadele edebilmek için çam balından faydalanılmalıdır.
 • Vücuttaki ağrıların hafiflemesinde ve kesilmesinde oldukça etkilidir.

Balın Faydaları Nelerdir

Çam Balı Nasıl Tüketilir?

 • Mide sorununun yaşandığı günlerde çam balının ılık suyun içerisine katılarak bu suyun içilmesi mide sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Güne dinç ve enerjik başlamak isteyenler, düzenli ve ölçülü olarak kahvaltı sofralarında çam balı tüketmelidir.
 • Çam balı sadece kahvaltı sofralarında değil, diğer öğünlerde de tüketilebilmektedir.

Çam Balı Nasıl Yapılır?

Arıların çiçeklerden topladığı polenden elde edilmeyen çam balının arılar tarafından yapılması için Akdeniz iklim koşullarında yetişen özel çam ağaçlarına gereksinim vardır. Çam balının yapımında esas ustalığı kızılçam gibi çam ağaçlarında yaşamlarını sürdüren çam böcekleri üstlenmektedir. Bu böceklere basura böceği veya balsıra böceği denilir. Basura böcekleri yaşamlarını sürdürebilmek için çamın özsuyunu emmektedirler. Artan özsuyu da basura böcekleri tarafından süreç tamamlandığında dışkılanır. Bu dışkılama işlemi ise arıların bal üretmesine benzemektedir. Çam balının hasadı ise temmuz ve ekim aylarında yapılmaktadır.

Çam Balı mı Çiçek Balı mı Tercih Edilmeli?

İnsanlar genellikle çiçek balını almayı tercih etse de çam balının sağlığa faydalarını araştıran insanlar, ‘Çam balı mı çiçek balı mı daha faydalı?’ sorusunu kendilerine sormadan yapamazlar. İki bal arasında bir türlü karar veremeyenler ise iki bal arasındaki farkları ve bu farkların sağladığı avantajları incelemelidir.

çam balı mı çiçek balı mı
çam balı mı çiçek balı mı

İşte iki bal arasındaki farklar;

 • Çam balının saklanma süresi çiçek balına kıyasla çok daha uzundur. Hatta çam balında şekerlenme ve donma problemi olmadığı için çam balı uzun yıllar bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Çiçek balının ise tüketme süresi kısıtlıdır.
 • Çam balının içeriğindeki doğal früktoz ile çiçek balının içerdiği doğal früktoz kıyaslandığı zaman çam balının içeriğindeki doğal früktozun daha az olduğu görülür.
 • Yine çam balının içeriğindeki besin değeri çiçek balına göre yüksektir. Bu nedenle çam balı sağlığa daha faydalıdır.
 • Çam balı tüketildiği zaman damakta rahatsız edici bir tat oluşmaz. Ayrıca çam balı, çiçek balına kıyasla daha hafif bir tada sahiptir.
 • Hem çam balı, hem de çiçek balı sağlığa faydalı besinler arasında yer almaktadır. Ancak çam balının faydaları daha fazladır.

Bal ve Karbonat Karışımı Neye İyi Gelir

Ballı Süt Kilo Aldırır Mı