Balın Faydaları Nelerdir

balın faydaları nelerdir
balın faydaları nelerdir

Tatlı ve faydalı besinler arasında yer alan bal, arıların uzun süreli emekleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Balın güzel kokusuyla birlikte çiceklerin aromalı yağlarından kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Sabahları güne bal tüketerek başlamanız durumunda enerjinizin yüksek olduğunu hissetmeniz mümkün olacaktır.

Oldukça fazla yarara sahip besinlerden biri olan bal mümkün olduğunca daha fazla sık tüketimi gerekmektedir. B vitamini açısından zengin olan besin vücudun bu açından ihtiyacının giderilmesini sağlamaktadır. Peki, balın faydaları nelerdir? Bu yazımıza göz atarak faydalı bilgiler edinmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda diyette bal yenir mi konulu yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

balın içeriği nedir
balın içeriği nedir

İçerik Başlıkları

Balın İçeriği Nedir

Balın içeriğinin düşünülmesi durumunda ilk olarak akıllara gelen madde tatlılık katan şeker özütleridir. Söz konusu olan özütlerin içeriğinde meyve şekeri yoğunluğunun olması durumunda yüksek miktarda da üzüm şekeri yer almaktadır. Aynı zamanda az miktarda sakroz yer almaktadır. Balın bir diğer önemli kısmını ise su oluşturmaktadır. %7’lik bir diğer kısmı ise düşük bir oran gibi gözükse de balın kalitesinin belirlenebilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu bölümde ise protein, polen, demir ve diğer kimyasal maddeler yer almaktadır.

Çicek balı, bal arılarının çiceklerden toplanan özlerin kendi vücutlarındaki salgılarda bir araya gelmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Balın aromasıyla birlikte çiceklerin aromasını da hissetmek mümkün olacaktır. Salgı balı, orman ağaçlarındaki böcek salgılarını arılan toplanması durumunda meydana gelmektedir. Ayrıca salgı balı çeşidi yüksek miktarda şeker ve protein içeriğine sahiptir.

balın çeşitleri nelerdir
balın çeşitleri nelerdir

Balın Çeşitleri Nelerdir

Oldukça bereket kaynağı olan bal, dünyada pek çok farklı türe sahiptir. Balın özelliklerinin düşünülmesi durumunda çeşitlerine göre farklılıklar göstermektedir. Başta bazı türleri kolay bulunması ve popülerlikleri ön adıma çıkarmıştır. Bunlardan biri olan çam balı ağaçlardan elde edilmesiyle birlikte farklılık yaratmaktadır. Akdeniz, Ege bölgelerinde sık sık karşılaşılmaktadır. En iyi bal türü nedir? Diye sorulması durumunda genel olarak Anzer balı olduğu belirtilir. Rize bölgesinde çiceklerin polenlerinden üretimi sağlanan bal, tadıyla birlikte dikkatleri de çekmektedir. Aynı zamanda bal, pek çok tedavi yönteminde de tercih edilmektedir. Vitamin açısından bol miktarda kestane balı da önemli çeşitlerden biridir. Meyvelerin C vitaminin bünyesinde yer alan narenciye balı meyvemsi bir tadla birlikte dikkatleri yine çekmektedir. Balın tüm çeşitleri oldukça faydalıdır. Fakat en çok da kekik balı, sindirim sistemi açısından olumlu etkiler yaratmaktadır. Yaylı çiceği balı ise sık sık görülmekte olan ve günlük yaşantıda da oldukça fazla tüketimi bal çeşitleridir. Sinir sisteminin de güçlenmesini sağlamaktadır.

Balın Faydaları Nelerdir

  • Cilt üzerinde oluşan lekelere bal sürülmesi durumunda 1 hafta içerisinde büyük bir farklılık görebilmeniz mümkün olacaktır. Bu süre içerisinde cildin daha parlak bir görünümle birlikte aynı zamanda da temiz bir görünüme kavuşması mümkündür. Aynı zamanda cildin nem oranının artmasını da sağlamaktadır.
  • Balın faydaları cilt üzerinde pozitif etkiler de bırakmaktadır. Haftanın bir günü cilde yüz maskesiyle birlikte uygulanmasıyla gözle görülür miktarda fark sağlanmaktadır. 1 tatlı kaşığı bal, şeker ve limon suyu karışımının elde edilerek maske uygulaması da yapmanız mümkündür. Elde etmiş olduğunuz karışımı cildinize sürerek 20 dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise ılık bir su ile temizlenmelidir.
  • Balın saç açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Yapısında yer alan nemlendirici özelliğinden dolayı saçın daha sağlıklı görünmesini ve kırılmalara karşı önleyici olmasını da sağlamaktadır. Ayrıca kepeklenme gibi durumların önüne geçerek saç hacminin de artış gözükmesini sağlamaktadır.
  • Saç dökülmelerinin önüne geçmesiyle birlikte daha hızlı uzamasını da sağlamaktadır. Banyo sonrasında hafif su ile birlikte saça uygulanması ve sonrasında da güzel bir şekilde durulanmasıyla da olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
  • Haftada bir kez uygulanan saç bakım maskesiyle birlikte saç görünümü önem taşır. Yumurta sarısını çırptıktan sonra 2 çorba kaşığı kadar zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı miktarında organik bal ilave ederek oluşan karışımı saç üzerinde yaklaşık olarak 30 dakika boyunca bekletmenin sonucunda da güzel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
  • Bal tüketimi bedende güç ve enerji vermesinden dolayı cinsel yaşantıda performansın da olumlu şekilde etkilenmesi söz konusudur. Cinsel birlikteliklerin daha uzun süre devamlılık göstermesinde fayda sağlar. Saf balın afrodizyak etkisi bulunmamaktadır. Fakat Malezya balı olarak adlandırılan özel çeşitli bu bal etki göstermektedir.
  • Bal tüketimi beyin açısından da faydaları yer almaktadır. Balın içeriğindeki kalsiyumdan dolayı beynin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlamakta ve hafızanın güçlenmesine destek olmaktadır.
  • Bal mide açısından da olumlu etkilere sahip olmasından dolayı sindirim sisteminin de düzenli çalışmasını sağlar.
  • Her gün tarçın ve bal karışımının tüketimiyle diyet döneminde olan kişiler açısından pratik ve sağlıklı seçeneklerden biridir. Elde edilen karışım sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve şeker isteğinin azalmasına destek olmaktadır. Ayrıca antibiyotik yerine tercih edilen karışım sayesinde bağışıklık sisteminin de düzenlenmesini sağlamaktadır.

Balın İyisi Nasıl Anlaşılır

Günümüzde pek çok farklı çeşitlerde bal bulunmaktadır. Geçek petek bal veya kaliteli markaya sahip olan balların tercih edilmesi doğru bir tercih olacaktır. Bu kaliteli balların tercih edilmesi durumunda daha fazla fayda sağlanmaktadır. Aynı zamanda tat olarak da daha lezzetlidir. Peki, balın iyisi nasıl anlaşılır? Ürünün iyi olduğunu tespit edebilmek açısından bazı yollar bulunmaktadır. Soğuk mevsimlerde donma görülmemesi durumunda balın sahte olduğu tespit edilmektedir. Gerçek balda kavanozda donma görülmesi gerekmektedir. Ayrıca balın renginden de gerçek olup olmadığı konusunda da bilgi edinmek mümkündür. Gerçek olan balın sahte bala göre daha fazla koyu renge sahiptir. Bununla birlikte gerçek bal kaşık ile birlikte alınmasıyla birlikte kesintisiz ve akışkan bir şekilde gelmesi gerekmektedir. Doğal balın faydaları tabiki de katkı maddeleri yer alan veya doğal olmayan yollarla birlikte üretimi sağlananlara göre daha fazladır.

balın yan etkileri nelerdir
balın yan etkileri nelerdir

Balın Yan Etkileri Nelerdir

Tatlı olmasıyla birlikte cezbeden balın şeker miktarı yüksek olmasından dolayı şeker hastalarının açısından zararlı olabilmektedir. Aynı zamanda kalori açısından da yüksek değere sahip olmasından dolayı kilo almak istemeyen ya da diyette olan kişilerin fazla tüketimini sağlamamaları gerekmektedir. Bal, sindirim sistemine karışmadan kana karışmasından dolayı mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemeleri önerilmektedir.