Diyette Bal Yenir Mi

diyette bal yenir mi
diyette bal yenir mi

Vazgeçilmez besinlerden biri olan bal, arılar tarafından üretilen tatlı bir sıvıdır. Rengine göre farklılıklar göstermektedir. Elde edilmesiyle birlikte çicek çeşidine göre aromasında da değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle balın faydalarıda benzemektedir ve insan sağlığı açısından oldukça değerli besinlerden biridir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliğinden dolayı enfeksiyon ve yaraların tedavisinde oldukça kullanımı sağlanmıştır. Tıptaki tarihi 5000 yıl öncesine kadar uzanmakta olan bal, şekere doğal bir alternatif olmasıyla birlikte tariflere de ilave edilmektedir.Bal ile ilgili bilinmesi gerekenlerden önemli konulardan biri de, 12 aylıktan küçük olan bebeklere tüketimi sağlanmaması gerekmektedir. Aksi taktirde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Toros Dağlarının yüksek yaylalarında, geleneksel arıcılık yöntemleri ile üretilen harika Limon
Çiçeği Balına hemen göz atın: https://www.torosdagibal.com/urun/suzme-limon-bali-400-gr

Faydalarını saymakla bitmeyen balın, kilo kontrolünde, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, cildin nemlenmesi, hafızanın güçlenmesinde, öksürüğün giderilmesinde, saçtaki kepeğin önlenmesinde, yaraların iyileşmesinde, sinüslere, diş eti hastalıklarına, uykuya geçişi kolaylaştırmada ve egzama gibi çeşitli durumlara iyi gelmesini sağlamaktadır. Balın faydalarına göz atmadan öncesinde şeker miktarının yüksek bir besin olmasıyla birlikte genel besin tablosuna da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Peki, diyette bal yenir mi? Diyette ne kadar bal tüketilmeli? Balın faydaları nelerdir? Bal ile ilgili merak edilen tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda sizler için derlendi. Aynı zamanda bal kaç kalori yazımıza da bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Diyette Ne Kadar Bal Tüketilmeli

Bal, sağlık açısından oldukça faydalı olmasıyla birlikte yetişkinlerin günlük olarak 3 ila 5 yemek kaşığı veya 6 ila 10 tatlı kaşığı kadar bal tüketiminin sağlaması önerilmektedir. Bu miktardaki bal tüketimi ortalama olarak 50 ila 80 gram miktarındadır. Çocuklarda bal tüketimi ise kilo başına ortama olarak 1 gram miktarında doğal bal tüketimi önerilmektedir.

Diyette Bal Yenir Mi

Diyette bal yenir mi? 1 yemek kaşığı bal ortalama olarak 62 kalori değerindedir. Aynı zamanda 17 gram şeker içeriğine sahiptir. Balın diğer tatlandırıcalardan farklı olmasının nedenlerinden biri de çeşitli sağlık faydaları sağlamasıyla birlikte metabolizmanın da hızlanmasını sağlayarak kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple, porsiyon kontrolüne dikkat ederek diyette bal yenilebilir.

bal yağ yakar mı
bal yağ yakar mı

Bal Yağ Yakar Mı

Bal yağ yakar mı? Sorusu oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ise bal kilo vermeye yönelik etkili olduğu tespit edilmiştir. Bal, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak, şeker isteğinin önüne geçmesiyle birlikte uyku esnasındayken bile yağ yakımına devam ettiği tespit edilmiştir. Tabi ki düzenli olarak spor yapıyor olmakta yağ yakımı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Sabahları Aç Karnına Bal Yemek Kilo Aldırır Mı

Sabah uyandıktan sonra yemek öncesinde aç karına bir bardak bal ve limon tüketimi sonucunda metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır. Enerjinizin yüksek olmasıyla birlikte uzun süreli tok kalmanızı da sağlayacaktır. Böylece kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yağlanma gibi durumlarında önüne geçmede bal oldukça etki sağlamaktadır.

balın faydaları nelerdir
balın faydaları nelerdir

Balın Faydaları Nelerdir

  • Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar: Bakteriler, virüsler ve mantarlardan kaynaklı oluşabilecek enfeksiyonlarla mücadele edebilmek açısından oldukça fayda sağlayan bal, gün içerisinde tüketilmesi durumunda uzun sürede bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilmektedir. Kahvaltıda her gün bal tüketimini sağlamak, gün içerisindeki enerji seviyesinin yüksek tutulması açısından fayda sağlayacaktır.
  • Cildin Nemlenmesini Sağlar: Besleyici ve nemlendirici özelliğinden dolayı bal, binlerce yıl boyunca cilt sağlığı açısından oldukça kullanılmaktadır. Özellikle de kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin çok iyi bir doğal nemlendirici seçeneği olan balın uygulanması da oldukça kolaydır. Gözeneklerin açılmasını sağlayarak temizlenmektedir. Böylece kuru olan cilt yapısının nemlenmesini sağlamaktadır. Bal, antibakteriyel özelliğinden kaynaklı sivilce ve diğer cilt sorunlarının önüne geçmede de fayda sağlar.
  • Hafızanın Güçlenmesini Sağlar: Zihinsel sağlığın yaşlılıkta da korunabilmesi ve güçlendirebilmek adına yardımcı olan besinlerin tüketimini sağlamak da önem taşımaktadır. Lezzetli olan bal, konsantrasyonun artmasını sağlayarak hafızanın da güçlenmesini sağlamaktadır. Hafızanın ve beynin gücünün artması açısından metabolik stresin önüne geçmede de oldukça etkilidir.
  • Öksürük İçin Doğal Bir İlaç Özelliğine Sahip: Bal, boğaz ağrısı ve öksürük gibi sorunların önüne geçebilmek açısından oldukça etkili yöntemlerden biridir. Balı ılık suyla ya da sütle birlikte tüketimini sağlayarak, boğazda oluşan tahriş problemlerin önüne geçmede etkilidir. Öksürüğün hafiflemesini sağlayarak uykuya daha kolay bir şekilde geçilmesini sağlamaktadır. Özellikle de çocuklarda doğal tedavi yöntemleri arasında tercih edilmektedir.
  • Kepek Önleyici: Balın saç sağlığı ve yumuşaklığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Bal, aynı zamanda kepeklerin giderilmesi açısından en etkili doğal yöntemlerden biridir. Kuru saçların bakım yapılması haricinde saç dökülmelerine yönelikte etki gösteren seçeneklerden biridir.
  • Uykuya Geçişin Kolaylaşmasını Sağlar: Uykuyla birlikte problemlerinizin olması durumunda yatağa yatmadan kısa bir süre öncesinde hazırlanan ballı süt, daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. İsteğinize göre balı papatya ya da rezene çayına ilave ederek de tercih edebilirsiniz.

Bal Kilo Aldırır Mı

1 küçük yemek kaşığı bal yaklaşık olarak 30 kalori değerindedir. Diğer besinlerle karşılaştırılması durumunda az miktarda kalori değerine sahiptir. Yine de her ne kadar kalori değeri düşük olsada bal tüketiminin abartılması durumunda kilo almaya neden olabilmektedir. Tabi ki şeker yerine bal tüketimi doğru bir seçenektir.

baldaki şeker kilo aldırır mı
baldaki şeker kilo aldırır mı

Baldaki Şeker Kilo Aldırır Mı

Bal aynı zamanda sindirim sisteminin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu durum sonucunda da kilo vermede oldukça etki göstermektedir. Balın içeriğinde yüksek oranda şeker olmasına rağmen kan şekerinin de dengede kalmasını sağlayarak yağ olarak depolanmakta olan şeker oranının azalmasını sağlar. Bal, şeker ile birlikte karşılaştırılması durumunda zayıflamak açısından daha uygun bir besin olmaktadır. Fakat porsiyon kontrolüne dikkat etmekte fayda vardır.