Atina’da Gezilecek Yerler

atina'da gezilecek yerler
atina'da gezilecek yerler

Atina’da nerede gezilir? Atina’da gezilecek yerler neresidir? Yunanistan’ın başkenti Atina, tarihe meraklı olan gezginler için Avrupa’da görülmesi gereken yerlerden biri olarak yerini alır. Üstelik şehir, popülaritesini sadece Antik Yunak medeniyetinin tohumlarının atıldığı ve gelişim sağladığı yer olmasına borçlu değildir. Sıcakkanlı halkıyla birlikte tanınmakta olan kent, ayrıca alışveriş ve eğlence fırsatları ile birlikte birbirinden güzel plajlarıyla da gözleri doldurmaktadır.

Atina’da Nerede Gezilir? Atina’da Gezilecek Yerler Listesi

  1. Plaka
  2. Akropolis & Parthenon
  3. National Archaeological Museum
  4. Monastiraki
  5. Syntagma Meydanı
  6. Temple of Olympian Zeus
  7. Panathenaic Stadium
plaka
plaka

Plaka

Atina gezilecek yerler listesinin hazırlanma esnasındayken kentin en eski yerleşim alanlarından biri olan Plaka’yı ilk sırada yer verebilirsiniz. Kısacası Yunanistan’ın başkentindeki en özgün eğlence, yeme-içme ve alışveriş olanaklarıyla doyasıya faydalanmanız mümkündür.

Ayrıca Akropolis’in yer aldığı tepenin eteğine kurulu bölgedeki yolların tamamına yakını motorlu taşıt trafiğine kapalı olmasıyla birlikte çevresinde yer alan kültürel hazineleri güvenli bir şekilde keşfe çıkarmanız mümkündür.

akropolis & parthenon
akropolis & parthenon

Akropolis & Parthenon

Plaka’da keyifli gezi sonrasında rotanızı kentin önemli yerlerinden biri olan Akropolis ve Parthenon’a çevirebilirsiniz. Günümüzden yaklaşık olarak 2400 yıl öncesinde inşa edildiği düşünülmekte olan bu yapı kompleksi, bir dizi tapınak ve kamu binasından oluşum sağlamaktadır. Atina manzarasının tüm güzelliğiyle birlikte gözler önüne serilmekte olan tarihi yerleşim için bu kentin en yüksek noktasının seçilmesiyle birlikte tanrılara yakınlık isteğinde oldukça büyük bir payı bulunmaktadır.

Akropolis’in oldukça yoğun ilgi gören bölümlerinden biri ise M.Ö. 438 yılında Panathenaic Festival için Iktinos ve Kallicrates gözetimiyle inşa edilmekte olan Parthenon oluşmaktadır. Çağın en büyük tapınaklarından biri olan bu yapının inşasında, kenti 17 kilometre uzaklığındaki ocaklardan çıkarılmasıyla birlikte 22 bin ton mermer kullanılmaktadır. Athena’ya adanmakta olan bu tapınak, her biri 13 parçayla oluşum sağlayarak 58 sütun ile çevrelenmiştir.

national archaeological museum
national archaeological museum

National Archaeological Museum

Syntagma Meydanı’na yaklaşık olarak 45 dakika mesafedeki National Archaeological Museum, dünyada Antik Yunan sanatına odaklı en büyük kültürel tesislerinden biridir. Arkeoloji müzesi, Yunanistan’ın ilk başkentinde, yani Aegina Adası’nda 1829 yılında kurulmuştur. Faaliyete geçmesi ise 5 yıl sonrasında kültürel tesis Atina’ya taşınmıştır. 1866 yıllarında Neo-Klasik tarzdaki şık binasına kavuşmakta olan müze, 1889 yılında kapılarını ilk defa ziyarete açmıştır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek Neolitik Çağ’dan Klasik Dönem’e kadarki zaman içerisinde üretilen sanat eserleri yakından incelenmesiyle birlikte ayrıcalık oluşturabilirsiniz. Müzede aynı zamanda Mısır’da kurulmuş Helen krallığı Ptolemaios’tan günümüze kadar ulaşan heykelleri, mücevherleri, freskleri ve çömlekleri görmeniz mümkündür Ayrıca kültürel tesiste dünya standartlarına süreli bir şekilde sergilerle de karşılaşmanız mümkündür.

monastiraki
monastiraki

Monastiraki

İsminin dilimizdeki karşılığı ise “Küçük Manastır” olarak geçmektedir. Monastiraki, Atina’nın en önemli alışveriş bölgeleri arasında yerini almaktadır. Tarihi dokusu ile birlikte dikkatleri çeken mahalleye zaman ayrılmasıyla birlikte her bütçeye hitap etmekte olan mağaza ve butikleri ile birlikte ziyaret etmenin yanı sıra kentin geçmişiyle ilgili pek çok değerli bilgi edinmeniz de mümkündür.

Çünkü yeni inşa edilmekte olan metro hattıyla birlikte havalimanına hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilecek bölgenin kalbi olan meydan, Osmanlı dönemi yapılarıyla birlikte Antik Yunan’dan kalma arkeolojik alanlarıyla yan yana sıralanmaktadır. Monastiraki söz konusu olmasıyla birlikte genellikle alışveriş ilgisi olanların aklına ilk olarak meşhur bitpazarı gelmektedir. Aynı zamanda Monastraki Flea Market’ın dar sokaklarında gezinilmesiyle birlikte Eminönü ile Kapalıçarşı karışımı bir görüntü karşılanması kısa süreli bir şaşkınlık yaratabilmektedir. Bu bölgedeki mağazaların bir bölümü değerli objelere odaklanılmasıyla büyük bir bölümü daha fazla ilgi gören taklit ürünleriyle müşterilerine sunmaktadır.

syntagma meydanı
syntagma meydanı

Syntagma Meydanı

Yıl içerisinde geniş bir katılımcı sayısıyla gösterilere ve grevlere sahne olmakta olan Syntagma Meydanı, kentin her anlamda kalbi kabul edilmektedir. Ağaçlarla süslen bu alan, 19. yüzyılda inşa edilmekte ve 1934 yılından itibaren Yunan Parlamentosu’nun hizmetinde olan Kraliyet Sarayı’nın hemen önünde yerini almaktadır.

Syntagma meydanı, gerek sosyal yaşamın merkezinde gerekse de ülkenin siyasi tarihi bakımından oldukça önemli olaylara şahit olmasından dolayı gezginlerin Atina gezi rehberi listesinde vazgeçilmez yerlerinden biri olarak yerini almaktadır.

temple of olympian zeus
temple of olympian zeus

Temple of Olympian Zeus

Deneyimli olan gezginlere göre görülmesi gereken önemli Antik Yunan tapınaklarından biridir. Temple of Olympian Zeus, M.Ö. 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Tapınak, görkemli haline ise İmparator Hadrian’ın Roma’ya hükmetmesiyle birlikte M.S. 2. yüzyılda bürünmüştür. 104 sütun ile desteklenmekte olan bu yapı, Zeus’un adına yaraşır biçimde olmasıyla görkemli tasarıma sahiptir.

Büyük boyutlu 104 sütun ile çevrelenmiş tapınağın içerisinde, o dönemlerde bu topraklarda yaratılan en büyük heykeller bulunmaktadır. Plaka gezisi esnasında zaman ayırabileceğiniz Olimposlu Zeus Tapınağı’nın, uzun süreli inşası süresince en parlak dönemi sadece bir asır devam etmiştir.

M.S. 3. yüzyılda gerçekleşmekte olan saldırılar esnasında yağmalanmakta olan tapınak, yüzyıllar boyunca terk edilmiştir. Ayrıca Roma’nın çöküşünden sonra tapınağın çoğunluk parçası, kentin bir farklı yerlerinde inşaatlarda kullanımı sağlanmıştır.

panathenaic stadium
panathenaic stadium

Panathenaic Stadium

Antik çağlarda en büyük festivali kapsamında gerçekleştirilmekte olan kültürel ve sportif etkinliklere yer veren Panathenaic Stadium, M.Ö. 330 yılında yarış pisti olarak inşa edilmiştir. Sonrasında ise çok fonksiyonlu hale getirilmekte olan bu stadyum, tarihindeki en kapsamlı revizyonu M.S. 144’te yaşamıştır. O dönemlerde Roma senatosu tarafından görevlendirilmekte olan Senatör Herodes Atticus gözetiminde gerçekleştirilmekte olan çalışmalar esnasında beyaz mermer kullanımı neredeyse en baştan yaratılmıştır.

Asırlar boyunca bütünlüğünü koruyamayan Panathenaic Stadyum, 1896 yıllarında düzenlenmekte olan tarihin ilk modern olimpiyatları için uygun bir şekilde restore edilmiştir. Arena, o önemlerden itibaren şehirdeki sportif etkinliklere ev sahipliğini sürdürmektedir. Ayrıca gün boyunca yerel halkın ve gezginlerin kullanımına sunulmaktadır. İlginizi çekmesiyle birlikte tarihi atmosferi soluyarak sabah koşularınızı keyifle yapabilirsiniz.