Yeterince Hareket Etmediğinizi Gösteren Durumlar

Yeterince Hareket Etmediğinizi Gösteren Durumlar
Yeterince Hareket Etmediğinizi Gösteren Durumlar

Dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte birçok işimizi teknoloji üzerinden gerçekleştiriyoruz. Çalışma hayatında vermiş olduğu yoğunlukla birlikte neredeyse gün içerisinde hareket etmiyoruz. Hareketsizlik sonucu ile kalp, tansiyon, diyabet ve obezite başta olmak üzere birçok hastalığı tetiklemektedir. Bu nedenle uzmanlar en azından her gün 30 dakika kadar yürüyüş yapılmasını önermektedir. Çünkü sağlıklı bir yaşam için hareket etmek oldukça önem taşımaktadır. Yeteri kadar hareket etmediğinizde vücudunuz da buna tepki göstermektedir.

Egzersiz yapmanın önemi olduğu kadar egzersiz öncesi ısınma hareketleri de büyük önem taşımaktadır. Egzersiz öncesi ısınma hareketlerini yapmak, oluşabilecek ciddi sakatlıkların önüne geçmeyi sağlayacaktır. Sizler için daha öncesinde düzenlemiş olduğumuz “Spordan Önce Yapılması Gereken Isınma Hareketleri” konu başlıklı yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.  https://sporvebeslenme.com/spordan-once-yapilmasi-gereken-isinma-hareketleri/

Gözlerin Şişmesi
Gözlerin Şişmesi

İçerik Başlıkları

Gözlerin Şişmesi

Hareketsiz bir yaşam tarzı, vücudunuzda ödem oluşmasına neden olabilmektedir. Yeterli miktarda gün içerisinde hareket etmediğinizde vücudunuzda su birikir. Bu durumda da gözlerinizin şişmesine neden olmaktadır. Gözlerdeki şişliklerin oluşumunu engellemek için haftanın belli günlerinde pilates yapmanızı önerebiliriz. Vücudunuzun esneklik düzeyinin artmasını sağlayan yoga aynı zamanda kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.

Sindirim Problemi
Sindirim Problemi

Sindirim Problemi

Bağırsaklarınızın düzenli şekilde çalışabilmesi için düzenli egzersiz oldukça önem taşımaktadır. Gün içerisinde zamanın bir çoğunu oturarak geçirirseniz, yiyeceklerin kalın bağırsağınızdan geçmesi daha fazla zaman almaktadır. Kısacası çok fazla hareketsiz kalmak, kabızlık gibi problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Düzenli olarak yapacağınız fiziksel aktiviteler, sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışmasını sağlar ve sindirim problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Günde yapacağınız 10 – 15 dakikalık basit esneme hareketleri bile kabızlık durumunu ortadan kaldırabilir.

Unutkanlık
Unutkanlık

Unutkanlık

Sürekli olarak unutkanlık yaşıyorsanız, biraz hareket etmeyi düşünebilirsiniz. Yapılan birçok çalışma sonucunda hareketsiz yaşam tarzına sahip bireylerin beyninde medial temporal lob alanında yapısal değişimler görüldüğü tespit edilmiştir. Bu lob, bir şeyleri ezberleme yeteneğimizden sorumludur. Fiziksel egzersizler hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır.

Dizlerde Ağrı
Dizlerde Ağrı

Dizlerde Ağrı

Düzenli olarak hareket ettiğimizde eklemlerin açılmasını ve kasların gevşemesini sağlamaktadır. Egzersiz, artrit ve osteoartrit semptomlarını hafifletmektedir. Kronik olarak diz ağrısı problemi yaşayan kişilerin bir egzersiz programına başlamaları ağrıları hafifletebilmektedir. Yine de öncesinde bir uzman doktora başvurmakta faydası olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak kaslarınızın güçlenmesiyle birlikte esnekliğinizi de arttıracaktır.

Aşırı Tatlı Tüketimi
Aşırı Tatlı Tüketimi

Aşırı Tatlı Tüketimi

Fiziksel aktivite, vücudunuzun şeker isteğiyle inanılmaz bir şekilde mücadele etmektedir. Egzersiz, enerjimizi arttırmakla birlikte genel mutluluğu teşvik eden endorfin salgılamaktadır. Mutluluk hormonları da şeker isteğinin önemli miktarda azalmasını sağlamaktadır. Gün içerisinde yeterli miktarda hareket etmek depresyon gibi durumların oluşmasını engeller.