Yeşil Çay Zayıflatır Mı, Kaç Kalori

yeşil çay zayıflatır mı
yeşil çay zayıflatır mı

Binlerce yıldan beri insan vücudunun şifa kaynaklarından olan yeşil çay, günlük yaşam içerisinde çok sık tükettiğimiz siyah çayın işlenmemiş ham yapraklarından üretilen doğal bir çaydır.

Kandaki kolesterol seviyesini düşüren yeşil çay, tansiyonu da dengelemektedir. Sağlığa daha birçok faydası olan yeşil çayın evlerden eksik edilmemesi gerekmektedir.

‘Yeşil çay zayıflatır mı ve kaç kalori?’ sorusunun yanıtı ise çok sık araştırılmaktadır. Bu konu ile ilgili öncelikle şunu belirtmek gerekir ki zayıflamak için diyet yapanlar, yeşil çayı diyet listelerine gönül rahatlığıyla ekleyebilirler.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çayın içeriğindeki kalori değeri yok denecek kadar azdır. Bunun en büyük ispatı ise bir su bardağı yeşil çayın sadece 2 kalori içermesidir. İçerdiği kalori değerlerinin az olmasının yanı sıra içeriğindeki bileşenler ile de yeşil çay, formunu korumak isteyenlerin favori çayları arasındadır.

‘Yeşil çay zayıflatır mı?’ sorusunun yanıtında insan metabolizmasını hızlandıran kafein ve kateşin adındaki maddeler ile termojenik etkisi dikkat çekmektedir. Bu iki maddenin zayıflamada önemli bir yardımcı olduğu söylenebilir. Yeşil çayın içeriğindeki güçlü antioksidanlar ve polifenolik bileşenler ise vücuttaki yağları çok hızlı bir şekilde yakmaktadır. Yeşil çayın zayıflamadaki en büyük etkilerinden biride uzun süre tokluk hissi vererek geç saatlerde alışkanlık haline gelen atıştırmalıkların, abur cubur tüketiminin ve tatlı krizlerinin önüne geçmesidir.

Vücudun kilo almasını da yavaşlatır. Günlük 1-2 fincan içilmesi bel bölgesini aylık 2-3 santim inceltir. Yani bel çevresindeki yağlanmaya karşı etkilidir. Ayrıca karın bölgesindeki yağları da çıra gibi yakar. Fazla kilolar verilerek zayıfladıktan sonra adipoz dokusunun gelişimini engelleyerek obeziteye karşı ciddi koruma sağlar.

Yeşil çayın zayıflamaya olan etkisinden yüksek derecede istifade edebilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye çok dikkat edilmeli ve yeşil çay düzenli olarak içilmelidir.

Zayıflatan Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Zayıflatan yeşil çayın etkisini göstermesi için doğru zamanda içilmesi çok önemlidir. Yeşil çayın yemeklerin ardından 20 dakika sonra içilmesinin en doğru zaman olduğu uzmanlar tarafından da ifade ediliyor. Yeşil çayın içeriğinde bağımlılık yapan maddeler bulunduğu ve vücudun bu maddelere karşı bağımlılık kazanmaması için 15 gün içildikten sonra 1 hafta ara verilmesi daha sağlıklıdır. Ayrıca yeşil çay etkili bir idrar söktürücü olduğu için böbrek ve tansiyon rahatsızlığı olanların ve gebelerin hekimlerine danışarak yeşil çay içmeleri gerekmektedir.

yeşil çay tarifi nasıl yapılır
yeşil çay tarifi nasıl yapılır

Peki, ‘Zayıflatan yeşil çay nasıl yapılır?’ İşte zayıflatan yeşil çay yapmak için gereksiniminiz olan malzemeler ve zayıflatan yeşil çayın yapılışı;

Zayıflatan yeşil çay yapmak için gerekli malzemeler ve miktarları;

 • Yeşil çay – 1 çorba kaşığı
 • Toz zencefil – 1 çay kaşığı
 • Taze limon suyu – 8 damla
 • Çubuk tarçın – 1 tane
 • Bal – 1 çay kaşığı
 • İçme suyu – 1 su bardağı

Zayıflatan yeşil çay tarifi

Isınmaya bırakılan su kaynamaya başlayınca yeşil çay ilave edilir. Daha sonra yeşil çayın demlenmesi beklenir ve bir süzgeçle fincanın içerisine süzülür. Zencefil ve tarçında ilave edilerek tekrar demlenmesi beklenir. İçine bal ve limon suyu katıldıktan sonra iyice karıştırılarak afiyetle içilir. Zayıflatan yeşil çay günlük 2 defadan fazla içilmemelidir.

Metabolizmayı Hızlandıran Yeşil Çay Tarifi

Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay tarifi için gereksinim duyulan malzemeler ve miktarları şöyle;

 • Yeşil Çay – 1 tatlı kaşığı
 • Biberiye – 1 tatlı kaşığı
 • Dağ kekiği – 1 tatlı kaşığı
 • Funda yaprağı – 1 tatlı kaşığı
 • Mate çayı – 1 tatlı kaşığı

Bu yeşil çayı yapmak için yarım litre sıcak suyun içerisine bütün malzemeler katılarak demlendikten sonra yarım litre soğuk su eklenir. Metabolizmayı hızlandıran çayınıza limon ve elma dilimleri karıştırarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Yağ Yaktıran Yeşil Çay Tarifi

Yağ yaktıran yeşil çay tarifi için gereksinim duyulan malzemeler ve miktarları şöyle;

 • Demlenmiş yeşil çay – 1 su bardağı
 • Kabuk tarçın – 1 rulo
 • Limon – 2 tane
 • Taze nane – Birkaç dal
 • Su – 3 su bardağı ya da 750 ml

Bu yeşil çayı yapmak için geniş bir sürahinin içerisine 1 su bardağı demlenmiş yeşil çay dökülür. Üstüne birkaç dal taze nane yaprağı, 2 tane limon ve 1 rulo kabuk tarçın katıldıktan sonra 750 ml su eklenerek iyice karıştırılır. Yağ yakan yeşil çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Tarihin çok eski zamanlarından günümüze kadar tüketilerek gelen, sağlığa olan faydalarıyla dillerden düşmeyen ve hiçbir çağda önemini kaybetmeyen yeşil çayın sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir;

Metabolizmayı hızlı çalıştırır. İçeriğindeki antioksidanlar ise vücuttaki yağların yakılmasında oldukça etkilidir.

Yeşil çayın içeriğindeki en etkili antioksidanlardan olan kateşin adlı antioksidan beyin hücrelerini korumasının yanı sıra Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları engeller. Günlük tüketilen 1 fincan yeşil çay, beyin kaynaklı rahatsızlıklara karşı ciddi bir koruma sağlar.

Kan şekerini düşüren yeşil çay, Tip 2 Diyabet rahatsızlığına karşı ciddi koruma sağlar.

Günümüzde damar tıkanıklıkları, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve inme gibi birçok rahatsızlığın nedeni kolesteroldür. Yeşil çay, kolesterol seviyesini dengeleyerek bu rahatsızlıklara karşı ciddi koruma sağlar.

Kanserle karşı ciddi koruma sağlar.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kahvaltıdan yarım saat önce içilen yeşil çay uyurken vücutta oluşan toksinleri dışarı atar. Ayrıca içeriğindeki kafein gün boyu dinç ve zinde kalınmasını sağlar.

Sindirim problemi olanlar, yeşil çay içerek sindirim sistemlerini rahatlatabilirler.

Mide kanserine ve özefagus hastalığına karşı korur.

yeşil çay kaç kalori
yeşil çay kaç kalori

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Yeşil çay, içeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde birçok hastalıkla mücadele etmektedir. ‘Yeşil çay kaç kalori?’sorusunu merak edenlere 1 fincan ya da 1 su bardağı yeşil çayın 2 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Yeşil çay, bu kadar düşük kalorisiyle de zayıflamak isteyenlerin gözdesidir.

Ayrıca evde zayıflama çayları başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Evde En Etkili Zayıflama Çayları Nasıl Yapılır