Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir

türk kahvesinin faydaları nelerdir
türk kahvesinin faydaları nelerdir

Türk kahvesini çekilmesi, pişirilmesi, servis edilmesi oldukça keyiflidir. Türk mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan Türk kahvesi, ocakta, közde ve kumda olarak pişirilmektedir. Oldukça ilgi gören Türk kahvesi lokum çikolata ile birlikte de servisi yapılmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketimi sağlanması durumunda sağlık açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Peki, Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Sade Türk kahvesi ne zaman içilmeli? Gibi Türk kahvesiyle ilgili merak ettikleriniz sorularınızın cevabı aşağıda yer almaktadır. Ayrıca Türk kahvesi kaç kalori? Yazımıza da göz atarak kalori değeriyle ilgili detaylı bilgilere de sahip olmanız mümkün olacaktır.

Sade Türk Kahvesi Ne İşe Yarar

Sade Türk kahvesinin tüketilmesi durumunda mide ve kilo gibi problemlere iyi gelmektedir. Türk kahvesi, düşünme gücününde olumlu bir şekilde etkilenmesini sağlar. Uyarıcı bir özelliği olmasından dolayı, beyni sinyallere karşı daha fazla açık olmasını sağlar. Kolesterolün düşmesini ve dengede kalmasını sağlayarak kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir

 • Düzenli bir şekilde kahve tüketimi kalın bağırsak ve kolon kanserinin oluşma riskinin önüne geçmede oldukça etkilidir.
 • Vücuda enerji vermesiyle birlikte uyanık kalmayıda sağlamaktadır.
 • Yemek sonrasında içilen Türk kahvesi ise sindirimin rahatlamasını da sağlamaktadır.
 • Şekersiz kahve tüketiminde mide ve kilo sorunlarına da fayda sağlamaktadır.
 • Türk kahvesi, düşünme gücünün de olumlu şekilde etkilenmesine neden olur.
 • Uyarıcı özelliği olmasından dolayı beyni sinyallere karşı daha açık olmasını sağlar.
 • Kolesterolün düşmesini sağlayarak kalp ve damar rahatsızlığının korunmasını sağlar.
 • Meme kanseri riskinin oluşmasında önüne geçer.
 • Ağrı kesici etkiye sahiptir.
 • Nefes alıp vermeyi daha kolay bir şekilde olmasını sağlar.
 • Depresyon riskinin önüne geçmesini sağlar ve stresin önüne geçer.
 • Hafızanın güçlenmesini sağlar.
 • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımınında desteklenmesine katkı sağlar.
türk kahvesinin zararları nelerdir
türk kahvesinin zararları nelerdir

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir

 • Tansiyonun Yükselmesine Neden Olur: Türk kahvesi, oldukça severek tüketilen kahvelerden biridir. Gün içerisinde oldukça fazla tüketimi sağlanan Türk kahvesi, tansiyonun yükselmesine neden olmasıyla birlikte kronik bir hal alabilmektedir. Hipertansiyon riskinin uzaklaşabilmesi açısından kahve miktarının da az miktarda olması önerilmektedir. Kafein, kalp atışının yükselmesini sağlayan bir maddedir. Kısa zaman içerisinde sürekli olarak Türk kahvesi tüketiyorsanız, porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi önerilir.
 • Kalp Hastalıklarına Neden Olur: Türk kahvesinde içeren kafeinden kaynaklı kalpte ritim değişimleri olabilmektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 5 fincan kadar Türk kahvesinin tüketimi durumunda kalp krizi geçirme oranı oldukça yüksektir. Kahve aynı zamanda tansiyonun dengelenmesini sağlar. Ancak aşırı miktarda tüketimi sağlanan kahve, tansiyonun zarar görmesine neden olacağından dolayı kalp rahatsızlıklarına da neden olacaktır. Kalp çarpıntısı yaşamamak için Türk kahvesinin sınırlı bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.
 • Şeker Hastalığına Neden Olabilir: Türk kültüründe yemek sonrasında Türk kahvesinin tüketimi oldukça tercih edilmektedir. Tercih edilen kahveler yemek sonrasında içilmesiyle birlikte bir de bol miktarda şekerli olarak tüketilerek kan şekerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Yükselmiş olan kan şekerinin de zaman içerisinde şeker hastalığına da neden olabilmektedir. Şeker hastalığıyla karşı karşıya kalmamak için kahvenizi yemek sonrasında 30 dakika sonrasında tüketmenizi ve şekersiz olarak tercih etmenizi öneriyoruz.
 • Ülser ve Gastrit Tehlikesi Yaşanabilir: Aşırı miktarda Türk kahvesinin tüketilmesi durumunda zararlarını midenizde hissetmenize neden olabilmektedir. Mide asitlerinin daha fazla salgılanmasına sebep olan kafein, ülserin ortaya çıkması ve beraberinde bağırsak hastalıklarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Ülser teşhisi yapılan kişilerin günlük olarak 1 fincandan fazla kahve tüketmemeleri önerilmektedir.
 • Beyin Sağlığını Tehdit Etmekte: Türk kahvesini oldukça fazla tüketen kişilerin beyindeki kan hücreleri, risk oluşturmaktadır. Aşırı miktarda Türk kahvesinin tüketilmesi durumunda migren ve baş ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir. Herhangi bir beyinde rahatsızlık yaşamamak için yine kahve tüketirken miktara dikkat etmekte fayda vardır.
 • Fazla Kahve Tüketimi Su Kaybına Neden Olur: Aşırı miktarda Türk kahvesi tüketmek, vücuttaki su kaybının yaşanmasına neden olmaktadır. Eğer su kaybının telafisi olmaması durumunda, dehidrasyon riskiyle karşı karşıya gelebilmeniz mümkün olacaktır. Uzman kişiler Türk kahvesinin tüketiminde ölçülü olunması gerektiğini belirtmektedir. Aynı zamanda kahveyle birlikte su tüketimininde yapılması oldukça önem taşır.
 • Uyku Problemlerine Neden Olabilir: Kafein kişinin enerjisinin artmasını sağlamasıyla birlikte daha dinç hissetmesinide sağlar. Aşırı miktarda tüketimi sağlanan Türk kahvesi uykunun kaçmasına neden olabilmektedir. Sabahtan akşama kadar yoğun bir şekilde Türk kahvesinin tüketimi durumunda uyku düzeninde değişimler olabilmektedir.

Her Gün Türk Kahvesi İçmek Faydalı Mı

Her gün Türk kahvesi içmek faydalı mı? Düzenli olarak Türk kahvesinin tüketimi vücuda enerji vermesiyle birlikte daha zinde kalmayı sağlamaktadır. Antioksidan özelliğine sahip olmasıyla birlikte hücreleri toksinlerden arınmasına neden olarak hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır. Her gün düzenli ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek Türk kahvesinin tüketilmesi durumunda pek çok faydası bulunmaktadır.

Türk Kahvesi Kaç Kalori

 • 70 gram değerindeki Türk kahvesi yaklaşık olarak 7 kalori değerine sahiptir.
sade türk kahvesi ne zaman içilmeli
sade türk kahvesi ne zaman içilmeli

Sade Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli

Kahvenin ne zaman içilmesi gerektiğiyle ilgili merak eden kişiler için özetlememiz durumunda, sabahları 10 ila 12 saatleri aralığında ya da öğleden sonra 2 ila 5 aralığında kahve tüketimi ve kafein alımı açısından en ideal zaman dilimlerindendir. Bu saat dilimleri vücudun kahveye oldukça fazla ihtiyaç duyulan zaman dilimlerindendir.