Strese İyi Gelen Besinler Nelerdir

strese iyi gelen besinler nelerdir
strese iyi gelen besinler nelerdir

Stresi kişinin beden ve ruh sağlığının tehlikeye girmiş olduğunda ve sınırların zorlanması durumunda ortaya çıkan fizyolojik bir tepkidir. Beden, tehditler ve zorlanmalara karşı kendini koruyabilmek için bir dizi tepkiler geliştirmeye başlamaktadır. Bir tehdit ile karşı karşıya kalınması durumunda bu durumla baş edeceğine inanan kişi olduğu yerde kalmakta ve onunla savaşmaktadır. Baş edilemeyecek durumlarda ise bu durumdan uzak durma eğilimi göstermekte ve kaçarak tepki vermeye başlamaktadır. Her iki durumda da yeni koşullara uyum bu şekilde gerçekleşmektedir.

Bireyler kaygılarının yönetebilmek açısından çeşitli yaşam tarzı değişimleri yapmaktadır. Sebze, meyve, baklagiller, kepekli tahıllar ve yağsız protein açısından zengin besinlerin bir diyet programıyla birlikte izlenmesi yardımcı olacaktır. Aşağıda strese iyi gelen besinlerin listesi derlenmiştir. Ayrıca strese iyi gelen sakinleştirici bitki çayları yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  • Siyah Fasulye: Strese iyi gelen yiyecekler arasında yer alan besinlerden biri de siyah fasulyedir. Bazı sebze ve meyveler vücutta oluşan sıkıntının azalmasını ve vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Siyah fasulye vücudun stresini azaltmasıyla birlikte vücuda direnç ve enerji vermektedir. Siyah fasulye içeriğindeki magnezyum sayesiyle merkezi sinir sistemini desteklemekte olan siyah fasulye, vücudda rahatlama hissiyatı yaratmaktadır. Böylece salatalara ilave edebilir veya et yemeklerine ilave edilebilmektedir.
  • Kefir: Düzenli olarak kefir tüketiminin kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda stres seviyelerinin düşmesini sağlamaktadır. Böylece stresle ilişkili olan rahatsızlıkların riski de minimum seviyeye düşer. Aynı zamanda kefirin kolesterol seviyeleri üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Bitter Çikolata: Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bitter çikolata ya da kakaonun ruh halinin iyileştirebileceği tespit edilmiştir. Bitter çikolata zengin bir polifenol, özellikle de flavonid kaynaklara sahiptir. Bu özelliği sayesinde beyindeki nöroinflamasyonu ve hücre ölümünü azaltarak ve aynı zamanda kan akışının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Çikolata, vücudun ruh halini iyileştirebilmek açısından kullanmış olduğu yüksek bir triptofan içermektedir. Bitter çikolata ayrıca iyi bir magnezyum kaynağına sahiptir. Yeterli miktarda magnezyum içeriğine sahip bir diyet tüketimi ya da takviye alarak depresyon belirtilerinin azaltmaya yaramaktadır. Bitter çikolata seçiminde kakao oranı yüzde 70 ya da daha fazla olanları tüketmeye özen gösteriniz. Bitter çikolata ilave şeker ve yağ içeriğine sahip olmasından dolayı çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir.
  • Yaban Mersini: Yaban mersini, yüksek oranda C vitamini içeriği ve antioksidanlar sayesiyle birlikte stres hormonu tarafından hasar görmekte olan hücrelerin onarılmasını ve korunmasını sağlayarak kortizol seviyelerindeki ani yükselmelerin düzenlenmesi ve önlenmesine yardımcı olur. Bu durum sonucunda da kaygı gibi sinir bozukluklarının giderilmesine katkı sağlar.