Strese İyi Gelen Sakinleştirici Bitki Çayları

strese iyi gelen çaylar
strese iyi gelen çaylar

Sinir ve Strese İyi Gelen Sakinleştirici Bitki Çayları Hangileridir

Bitkisel tedavi yöntemleri yüzyıllardan bu tarafa alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bedensel hastalıkların yanı sıra psikolojik problemlerin giderilmesine de yardımcı olan bitki çayları, bilinçli tüketildiği zaman sağlığa faydalı olmaktadır. Bazı bitki çayları ise sakinleştirici özelliğiyle çağımızın hastalığı olarak adlandırılan strese çok iyi gelmektedir. Bu tür bitkilerin, sıcak bir fincan suyun içerisinde demlenerek içilmesi stresi ortadan kaldırarak birçok hastalıktan korumaktadır.

Sinirleri sakinleştirerek stresi kısa süre içerisinde yok eden bitki çaylarına halk arasında sakinleştirici çaylar da denilmektedir. Sinirleri sakinleştiren bitki çaylarının strese etkili bir şekilde çözüm olduğunu öğrenen herkes, mutfağından bitki çaylarını eksik etmemektedir. Bugüne kadar belki de adı sanı duyulmamış bitkilerden demlenen çayların bir kaşığı dahi stresten uzak kalmaya yetmektedir. Özellikle hareketli, yoğun ve gergin bir gün geçirenlerin strese iyi gelen bitki çaylarından birini içerek sinirlerini sakinleştirmeleri ve gevşemeleri tavsiye edilmektedir.

Ayrıca bitki çayları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sinir ve strese iyi gelen sakinleştirici bitki çayları hangileridir? Sinir sistemine etki ederek vücudu ve zihni gevşeten bitki çaylarıyla yaşamlarında strese yer vermek istemeyenler, sakinleştirici bitki çayları hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bu yazımıza davetlidir.

sakinleştirici çaylar
sakinleştirici çaylar

Papatya Çayı

Papatya çayı sakinleştirici çaylar arasında başı çekmektedir. Öyle ki sinirleri sakinleştiren papatya çayı, bu özelliğinden dolayı çok eski tarihlerden bu tarafa içilmektedir. Papatya çayının diğer bir faydası ise kaslardaki gerginliği ortadan kaldırmasıdır. Papatya çayını, özellikle uyku düzensizliğinden şikâyet eden kişilerin içmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Çünkü papatya çayı, uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gibi uyku kalitesini de artırmaktadır. İnsana sakinlik vererek stresi gidermektedir. Yoğun ve tempolu geçen bir günün ardından günün yorgunluğunu ve gerginliğini atmak için papatya çayının içilmesi ihmal edilmemelidir. Regl dönemlerinde çoğu bayan psikolojik açıdan gergin olmaktadır. Bu psikolojik gerginliğin atılmasında papatya çayı oldukça etkilidir. Sakin bir sinir sistemiyle zihnini dinlendirmek isteyenlere de papatya çayı tavsiye edilmektedir.

rahatlatıcı çaylar nelerdir
rahatlatıcı çaylar nelerdir

Biberiye Çayı

Stresli dönemlerde hissedilen şiddetli baş ağrısının dinmesinde en etkili yöntemlerden biri de biberiye çayının demlenerek içilmesidir. Baş ağrısını dindiren biberiye çayı, vücut yorgunluğunun atılmasında da oldukça etkilidir. Her akşam içilecek 1 fincan biberiye çayı ile o günün yorgunluğu ve stresi atılarak hem zihin hem de beden dinlendirilebilir. Damarlardaki kan dolaşımını hızlandıran biberiye çayı, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Böylelikle insan, kendisini daha rahat hissetmektedir. Bedeni ve ruhu stres ve gerginlik esir almışsa bundan kurtulmanın en az ilaç kadar etkili yönteminin biberiye çayı olduğu bilinmelidir. Biberiye çayının bu özelliği depresyonu da engellemektedir.

Adaçayı

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen adaçayı, strese de çok iyi gelmektedir. İnsanlar, yaşamlarındaki değişimlere çok hızlı bir şekilde adapte olamazlar ya da iş yerinde bazı problemlerle mücadele etmek zorunda kalabilirler. Bunlarda insanların zihnini meşgul ederek strese neden olabilmektedir. Bu stresin atılmasında en etkili bitki çayları arasında adaçayı da yer almaktadır. Halsiz, yorgun ve moralsiz hissedilen günlerde bir fincan adaçayı demlenerek içilirse, sinir ve stresten eser kalmayacaktır.

Melisa Çayı

Son zamanlarda kendilerinde depresyon belirtileri olduğunu fark edenler, morallerini yükseltmek ve huzur bulmak için melisa çayı demleyerek içmelidir. Melisa çayı sabah, öğlen ve akşam vakitlerinde birer fincan içilebilir. Zihinde strese neden olan karmaşık duygulardan kısa sürede kurtulmak ve sinirleri yatıştırmak için melisa çayının içilmesi ihmal edilmemelidir. Vücuda yerleşen mikroplarla da etkili şekilde savaşmaktadır. Gergin psikolojiden, endişe ve kaygılardan kurtulmaya yardımcı olan melisa çayı, uykusuzluğun yanı sıra bebeklerdeki gaz sancısına da çok iyi gelmektedir.

Sarı Kantaron Çayı

Baş ağrısından çok sık şikâyet edenlere alternatif tedavi yöntemi olarak sarı kantaron çayı tavsiye edilmektedir. Dünyaya yeniden gelmiş gibi his veren sarı kantaron çayı, uyku sorununa ve strese son verdiği gibi zihnide rahatlatmaktadır. Sarı kantaron çayını demlemek için bir fincan sıcak suyun içerisine bir tutam kuru sarı kantaron atılması ve demlenmesi için bir süre beklenmesi yeterlidir.

Tarhun Otu Çayı

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan tarhun otu çayı, bu sayede vücudun genel sağlığını korumaktadır. İç organların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olan tarhun otu çayı, sinir ve stresin ne olduğunu insana unutturarak ruhsal sağlığın korunmasında da oldukça etkilidir. Daha sakin ve keyifli bir yaşam için her akşam bir fincan tarhun otu çayının içilmesi ihmal edilmemelidir. Ayrıca gün içerisinde enerjileri tükendiği için kendilerini yorgun hissedenler ve iş yaşamındaki stresten şikâyet edenler, tarhun otu çayını sabahları içerlerse gün boyu sakin ve enerjik kalacaklardır.

Kedi Otu Kökü Çayı

İnsan, günlük yaşam içerisinde canını sıkan birçok olayla karşılaşabilmektedir. Bu tür olaylarla karşılaşıldığı zaman sessiz ve sakin bir odaya çekilerek bir fincan kedi otu kökü çayı içilmesi moralin tavan yapması için yeterli olacaktır.

Sinir ve stresle girdiği savaşı her zaman zaferle sonuçlandıran kedi otu kökü çayı, kısa süre içerisinde uyku getirdiğinden uyku problemi olanların gece yatmadan evvel bu çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. İnsanın yaşayabileceği her türlü psikolojik sorunla mücadele eden kedi otu kökü çayı, vücudun genel sağlığının korunmasında da etkilidir.

strese iyi gelen bitki çayları
strese iyi gelen bitki çayları

Yeşil Çay

Neredeyse her derdin şifası olan yeşil çay, zayıflamaya yardım eden en etkili bitki çayları arasında yer almaktadır. Gece yatmadan yarım saat evvel yeşil çay içilirse, uyku ilacı kadar etkili bir şekilde uykuya dalmaya yardımcı olmaktadır. Aşırı stresli ve kaygılı olunan dönemlerde de antidepresan ilaçları kullanarak vücudu ve zihni uyuşturmak yerine yeşil çay içilmelidir. Bazen günlük koşuşturmacası insanı yormaktadır. Böyle bir yorgunluk hissedildiğinde yeşil çay içilmesi zihni ve bedeni dinlendirmektedir. Yeşil çayın içeriğindeki antioksidan maddeler, zararlı maddeleri hızla vücuttan uzaklaştırarak bedeni rahatlatmaktadır. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olduğu için stresi atılmasında etkisi yadsınamaz.

Ginseng Çayı

Depresyon tedavisine olan ciddi katkısından dolayı ginseng çayının depresyona girenler tarafından içilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Sinir sistemini yatıştırarak stresten uzak bir yaşam vadeden ginseng çayının beyni uyarıcı etkisinin olduğu bilinmektedir. Ayrıca vücuda enerji verdiği için yorgunluk hissini engellemekte ve insana kendisini daha iyi hissettirmektedir. Özellikle aşırı stresli geçen günlerde sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı toz ginseng atıldıktan sonra 10 dakika kadar demlenmesi için beklenmeli ve daha sonra hazır olan ginseng çayı taze olarak içilmelidir. Ancak ginseng çayının etkisini en iyi şekilde hissedebilmek için taze olarak içmeye çok dikkat edilmelidir. Çünkü bekletildikten sonra içilen ginseng çayının içeriğindeki besin değerleri kaybolduğundan strese karşı herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Nane Çayı

Kokusuyla dahi insanı rahatlatan nane çayının içeriğindeki antioksidan maddeler, ruhun yorgun düşmesine neden olan tüm faktörleri ortadan kaldırmaktadır. Sinirlerin yatışmasında ve kasların rahatlamasında oldukça etkilidir. Strese son veren nane çayı, regl dönemindeki kasılmalara da çok iyi gelmektedir. Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında rahatlamak içinde buz gibi nane çayı içilmelidir. Ruhta ve bedende stresten eser bırakmayan nane çayının içerisine dilimler halinde limon ve çilekte atılabilir.

Melek Otu Çayı

Duygu geçişlerini çok sık yaşayanların imdadına yetişen melek otu çayı, depresyonun insan psikolojisindeki etkilerini kısa süre içerisinde silmektedir. Stresli dönemlerde insanlar genellikle iştah kaybı yaşamaktadır. Bu iştah kaybını engellemek ve mide sağlığını korumak için melek otu çayı içilmelidir. Psikolojik gerginliklere, öfke nöbetlerine ve uyku düzenindeki bozukluklara son noktayı koyan melek otu çayını sadece yetişkinler içmelidir. Sinirleri yatıştırdığı için insana keyif veren bir çaydır.

Karanfil Çayı

Karanfilin keskin ama hoş kokusu insanı rahatlatmaktadır. Stresli günlerin geride kalmasına yardımcı olan karanfil çayı, antioksidan etkisiyle toksinleri vücuttan hızla uzaklaştırmaktadır. Yaşamdaki bütün olumsuz duyguları silen karanfil çayı, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin de imdadına yetişmektedir.