Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer
Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Spordan sonra ağrıların meydana gelmesi herkes tarafından oldukça yaşamış olduğu ağrılar olarak bilinmektedir. Uzun bir süreden sonra ara verilmesinden sonra spora tekrar başlanmaktadır. Örneğin kardiyo antrenmanlarıyla birlikte kasların zorlanmasıyla birlikte vücudun pek çok yerinde ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer? Kas ağrısına ne iyi gelir? Merak ettiğiniz sorularınızın cevabı detaylarıyla birlikte aşağıda yer almaktadır.

Kas Ağrısı Neden Olur

Kas yapısı aslında küçülmeye başlamaktadır. Bu nedenle savunma mekanizmasını aktive eder. Bu durum sonucunda kastaki liflerin gelişmesini sağlar. Ayrıca kas üzerinde bulunan mikroskobik yırtılmalar meydana gelmektedir. Ağrının temel sebeplerinden biride bu durumdur. Bu durumla birlikte başka nedenlerde ortaya çıkabilmektedir. Peki, kasta yırtılamalar meydana gelmekte ve neden spor yaparak kas gelişimi sağlanır? Bu sorunun sebebini açıklamamız durumunda; kasların kendi kendini tamir etmesinden dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Kaslar mikroskobik yırtılmaları ya da yıpranmaları tamir etmesiyle birlikte eski halinden daha güçlü bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle kas gelişmeye başlamaktadır. Fakat kasların kendi haline bırakılarak gelişmesi tek başına yeterli olmayabilir. Düzenli olarak beslenmek ve uyku düzenimi de kas gelişimi açısından büyük önem taşır.

Hamlık Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Antrenman programında değişiklik yapmak,
 • Beslenme listesinde düzenli ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek protein alımı,
 • Masaj uygulaması,
 • Haftada bir kaç gün dinlenme konulmalı,
 • Hafif egzersizler yap,
 • Gün içerisinde bol su tüket,
 • C vitamini içeriği yüksek besinleri tüket

Hamlık Ağrısı Varken Spor Yapılır Mı

Hamlık ağrısı varken spor yapılır mı? Sorusu özellikle spora yeni başlayanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Hamlık ağrısı aslında kasların doğru bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Kısacası kas gelişimi için dokuların gerekli olan travmanın inşa edilmesini göstermektedir. Düzenli olarak yapılan antrenmanlar sonucunda bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Spordan sonra ağrıların geçmesi için mutlaka dinlenmeniz gerekmektedir. Dinlenme sürenizin çok fazla olmamasına özen gösterin. Bol miktarda su tüketimine de dikkat etmelisiniz. Antrenmandan sonra kaslarda yüksek oranda laktik asit birikmektedir. Bu durum sonucunda da vücutta ağrılar oluşmaktadır. Hem antrenman yaparken hem de antrenmandan sonra su tüketimine dikkat etmelisiniz. Böylece vücuttaki ağrılarınızın azalmasına ya da giderilmesini sağlarsınız. Ağrı olan bölgeleri hareketlendirmeye özen gösterin. Örneğin ağrı olan bölgeleri esneterek veya o bölgelere terapi uygulaması yaparak o bölgedeki kan akışının daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kan akışının hızlanmasıyla birlikte bölgede onarılma işlemi oldukça hızlı gerçekleşmektedir.

Spor Yaptıktan Sonra Ağrı Ne Zaman Geçer

Spor yaptıktan sonra ağrı ne zaman geçer? Sorusunu kısa bir şekilde açıklamamız durumunda; kas ağrılarının 72 saat sürmesi ve maksimum 7 gün süreceğini belirtebiliriz.

Kas Ağrısına Ne İyi Gelir
Kas Ağrısına Ne İyi Gelir

Kas Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Ağrı olan bölgeye masaj yapmak,
 • Ağrı olan bölgeye buz koymak,
 • Protein açısından zengin besinleri tüketmek,
 • Dinlenmek,
 • Sıvı tüketiminin arttırılması,