Sirkeli Su İçmek Zayıflatır Mı

sirkeli su içmek zayıflatır mı
sirkeli su içmek zayıflatır mı

Neredeyse her mutfakta yerini alan ve uzun yıllar boyunca tedavi amaclı kullanımı sağlanan sirke, zayıflamak için yardımcıdır. Zayıflamak ve ideal kiloya kavuşmak isteyen kişilerin ilk tercihi aç karnına sirkeli su tüketimidir. Peki, sirkeli su içmek zayıflatır mı? Sirkeli su içmenin zararları nelerdir?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan sirke, eksi çağlar itibariyle çeşitli hastalıkların tedavisine yönelik kullanımı sağlanmaktadır. Hem cilt hem de beden sağlığı açısından oldukça faydalı olan sirke elma, üzüm ve ardıç gibi çeşitli ürünlerden yapılmaktadır. İçeriğinde pek çok vitamin ve mineral içeren sirke ile ilgili yeterli miktarda bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Yakın zamanda pek çok ünlü ismin de detoks amacıyla aç karnına sirkeli su tükettiğine de şahit olduk. Peki, antioksidan bakımından zengin olan sirkeli su kilo verdirir mi? Sirkeli su faydaları nelerdir?

İçerik Başlıkları

Sirkeli Su İçmek Zayıflatır Mı

 • Kilo sorunu olan kişiler, günlük diyetine ilave olarak sirkeli su tüketiminde daha hızlı bir şekilde zayıflayabilmektedir.
 • Sirkeli su tüketimi metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengin değerlere sahip olan sirke, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.
 • Sirkeli su enerji verir ve spor esnasında performansı arttırır.
 • Sirkeli su sindirim sistemini düzenler.

Sirkeli Su Ne Zaman İçilmeli

Sirkeli su metabolizma ve yağ yakımının hızlanması açısından sabahları aç karnına tüketimi veya yemeklerden sonra sindirimin kolaylaşması bakımından tüketimi sağlanabilir. Fakat gün içerisinde 1 kez tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Aksi taktirde sindirim problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Mümkün olduğunca sirke sade bir şekilde tüketilmelidir. 4 ölçek su için 1 ölçek sirke olacak şekilde sirkeli su tüketebilirsiniz.

Sirkeli Suyun Zararları Nelerdir

Kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin veya düzenli ilaç kullananların, sirkeli suyu doktor tavsiyesiyle tüketmeleri önerilir. Mide problemleri, ülser gibi sorunların yaşanması kişilerin sirkeli su tüketirken oldukça dikkatli olmaları önerilir.

sirkeli suyun faydaları nelerdir
sirkeli suyun faydaları nelerdir

Sirkeli Suyun Faydaları Nelerdir

 • Sirkeli su vitamin ve mineral bakımından zengin bir karışımdır. Bu özelliğiyle birlikte tüketimi sağlanan besinler daha kola bir şekilde sindirilmektedir.
 • Sirkeli su ağrı kesici özelliğine sahiptir. Elma sirkesiyle birlikte bir miktar su karıştırılmasıyla tüketildiğinde kramp problemlerini giderir. Aynı zamanda baş ve kemik ağrısı için de etkilidir.
 • Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan sirkeli su, özellikle de kış mevsiminde birçok kişinin sağlığını korumaktadır. Solunum yolu rahatsızlıkları gibi durumlarda tüketimi tavsiye edilir. Öksürük ve balgam gibi problemlerin önüne geçer.
 • Elma sirkesi, mikrop önleyici bir maddedir. Bu özelliğiyle birlikte enfeksiyon gibi durumların giderilmesine yardımcı olur.
 • Sirke metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Sirkeli su tüketimi diyet döneminde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kanser hastalıklarının önüne geçer.
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Ani tansiyon düşüklüğünü engeller.