Sarımsağın İnanılmaz Faydaları

sarımsağın faydaları nelerdir
sarımsağın faydaları nelerdir

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücuttaki enfeksiyonlara karşı çok ciddi bir mücadele veren sarımsak, aynı zamanda çok kuvvetli bir antibiyotiktir.

Sarımsağın faydaları ile ilgili diğer yazımıza da göz atmanızı mutlaka tavsiye ederiz. O kadar çok faydası var ki bir kısmını bu yazımıza ayırdık:

Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Hücreleri kansere karşı koruyan en önemli antioksidanlar olan C ve E vitaminleri ile selenyum minerali bakımından sarımsak çok zengin bir besindir. Ancak C vitamini metalle temas ettiği zaman etkisini yitirdiği için sarımsağın kesilmesi esnasında metal bıçağın kesinlikle kullanılmaması gerekir. Sarımsak düzenli olarak tüketildiği takdirde mide kanserine, özofagus kanserine, kolon kanserine, tiroid kanserine, cilt kanserine, prostat kanserine ve beyin tümörlerine yakalanma riski çok düşer. Kanser rahatsızlığına yakalanan hastalarda ise yüksek antioksidan içeriği sayesinde tedavinin başarı şansını artırdığı gibi sağlıklı hücrelerinde tedavi esnasında en az hasar görmesini sağlar. Bu nedenle sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi sağlıklı yaşam için çok önemlidir.

Sarımsağın vücuttaki kan dolaşımını hızlandırdığı için kalp krizi riskini düşürdüğü ve felç gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilecek damarlardaki tıkanmayı engellediği bilinmektedir. Kalp adalelerini kuvvetlendirmesinin yanı sıra kalbi besin kaynağı olan kroner damarları da genişletmektedir. Bu özellikleriyle sarımsağın tam bir kalp dostu olduğu söylenebilir.

Kan şekerini düşüren sarımsağı diyabet hastaları düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemelidir.

İleriki yaşlarda görülen Alzheimer rahatsızlığına çok iyi geldiği için genç yaşta tüketilmesi önemlidir. Ayrıca Alzheimer hastaları da düzenli olarak sarımsak tüketmeye özen göstermelidir.

Kolesterol hastaları kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü için, yüksek tansiyon hastaları da yüksek tansiyonu düşürdüğü için sarımsağı mutlaka tüketmelidir.

Atardamarda meydana gelebilecek kireçlenmeyi engellemektedir.

Hayati organlarımız arasında yer alan akciğer, safra kesesi, karaciğer ve kalp gibi organlarımızın kuvvetlenmesinde etkilidir.

Bağırsaklardaki kurtların yanı sıra vücuttaki parazitleri öldürür.

İdrarı söktürdüğü gibi kabızlığı da engellemektedir.

Özellikle gece diş ağrısı tutanlar, diş ağrısına çok iyi gelen sarımsağa derhal müracaat etmelidir.

Yazın başımızın belası olan sivrisinek ve haşerelerden korunmak için sarımsak en iyi çarelerden biridir.

Saç tedavisinde oldukça etkili olan sarımsağı saçı dökülenlerde düzenli olarak tüketirse saç köklerini kuvvetlendireceğinden saç dökülmeleri yavaşlayacaktır. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Sarımsağın içeriğindeki sülfür, E vitamini, selenyum, kalsiyum, B grubu vitaminleri ile C vitamini saçlardaki nem dengesini korur, saçı kuvvetlendirerek koparak dökülmeleri engeller, kepek gibi önemli saç derisi problemlerini azaltır.

Mantar rahatsızlığının tedavisine çok önemli katkıları olan sarımsak, ateşi de düşürür.

Kulağında iltihaplanma problemi olanlar bu iltihaplanmayı gideren sarımsağı tüketmelidir.

Kilo almak isteyenler iştah açıcı özelliği olan sarımsağı düzenli yemelidir.

Mide ve bağırsak enfeksiyonlarını öldürerek buralarda çok ciddi bir temizlik yapar.

İdrar yolları ile böbreklerde taş oluşmasını engeller.

Sarımsağın balgamı, safrayı ve gazı söktürdüğünü unutmamak gerekiyor.

Vücuttaki yara ve çıbanlara çok iyi gelir.

Safradaki salgının salınımını artırıcı etkisi vardır.

Bronşitin yanı sıra diğer nefes borusu hastalıklarına da şifadır.