Sade Türk Kahvesi Zayıflatır Mı

sade türk kahvesi zayıflatır mı
sade türk kahvesi zayıflatır mı

Kahve tüketimi özellikle de toplumda bir gelenek haline gelmesiyle birlikte günlük yaşantımızda alışkanlıklarımızdan biri olarak yer almıştır. Sabah kahvesi, akşam dostlar ile birlikte keyifli sohbette kahve, keyif kahvesi gibi birçok bahane ile birlikte kahveyi gün içerisinde tüketimini sağlarız. Peki, sade türk kahvesi zayıflatır mı? Kahve içmenin faydaları ve zararları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim. Aynı zamanda filtre kahve kaç kalori konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sade Türk Kahvesi Zayıflatır Mı

Sade Türk kahvesi yaklaşık olarak 2 kalori değerindedir. Sade kahve tüketimi olmasıdan dolayı metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ancak, şekerli Türk kahvesi tüketilmesi durumunda kilo vermek yerine kilo almaya neden olacaktır. Türk kahvesinin zayıflama etkisinden yararlanmak için şekersiz tüketilmesi önerilmektedir.

Kahve Zayıflatır Mı

Siyah kahvenin (türk kahvesi ya da filtre kahve, ekspresso) metabolizmanın, kalp atışının hızlanmasından dolayı yağ ve şeker yakımını desteklemekte ve kilo aldırmak yerine kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Fakat kilo verdirir diye sürekli olarak kahve tüketimi yanlış olacaktır. Kısacası metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için özellikle de Türk kahvesi zayıflatabilir, ancak sadece kahve ile birlikte zayıflamak mümkün olmayacaktır. Kahve sadece kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Sabah Aç Karnına Kahve İçmek Zayıflatır Mı

Türk kahvesini eğer şekersiz olarak tüketimini sağlıyorsanız, düşük kalorisinden dolayı kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Ancak şekerli kahve tercihinde bulunanlar biraz daha dikkat etmelerini öneririz. Kilo vermeye çalışırken tam tersi kilo almanız söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de Türk kahvesinin kilo vermeye yönelik etkisinden faydalanmak isteyenler, sabahları aç karnına ve şekersiz tüketimini sağlayabilirsiniz. Tabi öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanızda da fayda olacaktır.

kahve içmenin faydaları nelerdir
kahve içmenin faydaları nelerdir

Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir

  • Kahve beyni uyandırır: Kahvenin içeriğindeki etkin maddeler, beyinde bir çeşit uyarıcı görevi görmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse vücut uyanık kalmasıyla birlikte beyinde adenozin olarak adlandırılan bir madde birikmeye başlamaktadır. Bu madde ne kadar fazla birikim sağlarsa vücutta kendini o kadar yorgun hissetmeye başlamaktadır. Kahvenin içeriğindeki kafein ise dolaşım sistemiyle birlikte beyne ulaşım sağlıyor. Kafein karşısında adenozin etkisini göstermemesinden dolayı kişi kendini daha fazla enerjik ve uyanık hissetmektedir.
  • Hafızanın güçlenmesini sağlar:  Son dönemde Alzheimer ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kahvenin hafızayla derin bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Burada yaş gibi bazı farklılıklar kahvenin hafızaya yönelik olan etki oranında değişim göstermektedir. Örnek vermek gerekirse çocukluk döneminde tüketimi sağlanan kahve beyin hücrelerineki sayıda azalmaya neden olmasıyla birlikte olumsuz bir tabloya neden olarak, yetişkinlik çağında tüketimi sağlanan kahve hafızanın gelişimi açısından olumlu sonuçlar elde etmektedir.
  • Hafızanın güçlenmesini sağlar: Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kahvenin içeriğinde yer alan kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikiminde azalma ve böylece Alzheimer gelişiminin önünde güçlü bir engel yaratmaktadır. Bu nedenle de düzenli olarak alınan kafein, hafıza açısından önemli bir belirleyici olarak yerini almaktadır. Fakat her uyarıcı madde gibi zaman içerisinde kafeine karşı da vücut, direnç kazanabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına her gün 1 bardak kahve tüketimi hem hafıza hem de vücut açısından ideal olanıdır.
kahve içmenin zararları nelerdir
kahve içmenin zararları nelerdir

Kahve İçmenin Zararları Nelerdir

Kahve bilinen faydaları ile birlikte, bağımlılık yaptığı kanıtlanan ve belirli zararları da olan bir içecek olarak yer almaktadır. Bu durumda kahvenin bazı kişiler tarafından dikkat edilerek tüketimi sağlanması gerekmektedir. Kahvenin fazla tüketilmesi kalp ritmi üzerinde zararlı etkiler yaratmaktadır. Kahvenin içeriğindeki kafeinden dolayı kalp ritminde düzensizlikler meydana gelmektedir. Kahve, kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin kahve tüketimini sınırlamaları sağlıklı olacaktır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kişinin aşırı miktarda kahve tüketmesi kandaki basıncın artış göstermesi, tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir.

Kahve, ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklara sebep olmamaktadır. Fakat bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerde hastalığın ilerlemesi ve kötüleşmesine yol açabilmektedir. Bunun nedeni ise mide, kahveden almış olduğu uyarılarla asit salgılamaktadır. Kahvenin içeriğinde yer alan bileşenler beyinde bulunan hücrelerin etkilenmesini ve bu nedenle de migren ağrılarının ortaya çıkmasını ya da artış gösterebilmektedir.