Nane Çayı Faydaları Nelerdir

nane çayı faydaları nelerdir
nane çayı faydaları nelerdir

Aromasıyla Türk mutfağının vazgeçilmez bitkileri arasında yer alan nane, salata ve çorbalara kattığı lezzetle iştah açtığı gibi çayıyla da kış mevsiminin gribal virüs hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa şifa olmaktadır. Sindirim sistemini rahatlatan nanenin anavatanı Anadolu ve Akdeniz coğrafyası olmakla birlikte balkonda saksının içerisinde yetiştirilerek sağlığa olan faydalarından istifade edilebilmektedir.

Nane, misafirperverliği de temsil eden bir bitki olarak birçok kültürde kendisine ayrı bir yer edinmiştir. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde nane çayı özel davetlerin vazgeçilmez ikramları arasında yer almaktadır.

Peki, ‘Nane çayı faydaları nelerdir?’ Nane çayının sağlığa faydaları ve nane çayı hakkında merak edilenler bu yazıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Nane Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığından mide sağlığına kadar sağlığa birçok faydası olan nane çayı, vücudun enerjisini hızlı bir şekilde yükselterek insanın kendisini daha dinç hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini artıran nane çayı, insanlar farkında olmasa da birçok hastalığa karşı vücudu etkili bir şekilde korumaktadır. Peki, özellikle kış mevsiminin soğuk günlerinde soğuktan ve hastalıktan korunmak ya da gribal enfeksiyonların iyileşme sürecini hızlandırmak için en fazla içilen çaylar arasında yer alan nane çayının sağlığa faydaları nelerdir? Nane çayının sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir;

Mideyi Korur

Nane çayının içeriğindeki mineraller mide asitlerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi mide sağlığını koruyarak da mide sorunlarını engellemektedir.

nane çayı mideyi korur
nane çayı mideyi korur

Ayrıca toplumda çok sık görülen sağlık problemleri arasında yer alan mide spazmına karşıda nane çayı oldukça etkilidir.

Antibakteriyel etkisiyle mideyi rahatlatan nane çayı mide ağrılarına ve hazımsızlığa çok iyi gelmektedir.

Mide bulantısı hissine hızla son verdiğinden özellikle uzun yolculuğa çıkanların ve hamile bayanların nane çayı içmesi tavsiye edilmektedir.

Sindirim sistemi problemlerine iyi gelerek sindirim sistemini rahatlatan nane çayı bu özelliğiyle de mideye fayda sağlamaktadır.

Daha Huzurlu Regl Dönemi

Bayanlar için regl dönemi çok sıkıntılı ve huzursuz geçmektedir. Nane çayı ise regl dönemlerinin daha huzurlu geçmesine ve bayanların bu zor döneminde daha özgür hareket etmesine destek olmaktadır.

regl ağrısına iyi gelen nane çayı
regl ağrısına iyi gelen nane çayı

En etkili adet söktürücü bitkiler arasında yer alan nanenin çayının demlenerek içilmesi sancısız ve ağrısız bir adet dönemi geçirmenin sırrıdır.

Bayanlar adet dönemlerinde nane çayını düzenli tüketerek, adet dönemini evde geçirmek yerine günlük yaşamlarına rahatlıkla devam edebilirler.

Vücudu rahatlatan nane çayı, huzurlu bir adet dönemi geçirmenin püf noktasıdır.

Doğal Ağrı Kesici

İş temposunun yoğunluğundan dolayı günleri yorucu geçenlerin ve sporcuların en fazla yakındıkları sağlık problemleri arasında kas ve kemik ağrıları yer almaktadır. Doğal ve etkili bir ağrı kesici olan nane çayı ise kas ve kemik ağrılarına son vermektedir. Hatta nane çayı kas ve kemik ağrılarının dinmesinde o kadar etkilidir ki hiçbir ağrı kesici ilaca gereksinim kalmadan bu ağrıları dindirmektedir.

Etkili bir kas gevşetici olan nane çayı, bu özelliğiyle de eklem ağrılarını hızla kesmektedir.

Stressiz Yaşam Tarzı

Nane çayının içerdiği mentol sinir sistemini sakinleştirmektedir. Bu da sinir sisteminin kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda nane çayının içeriğindeki mentol zihni uyarmaktadır.

Stres ve gerginliğin azalmasında çok etkili olan nane çayı psikolojiyi rahatlatmaktadır. Bu nedenle stresli bir yaşam tarzı olanların nane çayı içmesi tavsiye edilmektedir. Nane çayının sinir sistemini sakinleştirici etkisinin yanı sıra insana verdiği ferahlık hissi de stres ve gerginliğin neden olduğu psikolojik rahatsızlıkları engellemektedir.

Uykuyu düzene sokan nane çayını uyku düzensizliğinden ve bunun neden olduğu yorgunluktan şikâyet edenlerin nane çayı içmesi önerilmektedir.

İnsana keyif veren nane çayı günlük bir fincan içilirse, insan kendisini daha huzurlu ve mutlu hissetmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Özellikle A ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan nane çayı, yaş halinin yanı sıra kurutulmuş haliyle de güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemi için kuru ya da yaş naneden demlenen nane çayının düzenli olarak içilmesi ihmal edilmemelidir.

Enfeksiyon rahatsızlıklarına yakalanmayı engelleyen ya da enfeksiyon hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıran nane çayı, nezle, grip ve soğuk algınlığı semptomlarına karşı vücut direncini artırarak çok iyi gelmektedir. Vücut direncinin düştüğü zamanlarda nane çayının demlenerek içilmesi ihmal edilmemelidir.

Nane çayı enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra iltihap ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı etkili şekilde korumaktadır. Nane çayı ayak enfeksiyonlarına da çok iyi gelmektedir. Yine burun tıkanıklığının giderilmesinde de nane çayının etkilerinden faydalanılmalıdır.

sinüzit için nane çayı
sinüzit için nane çayı

Sinüzite Son Verir

Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlara yakalananların ilk başvurduğu doğal çözümlerden olan nane-limon çayı, yüksek miktarda içerdiği C vitamini sayesinde sinüs yollarını açarak rahatlatmaktadır.

Ayrıca mentol etkisi sayesinde nefes alıp vermeyi rahatlattığı gibi sesin açılmasına da yardımcı olmaktadır.

Cildi Besler

Dış dünyayla sürekli temas halinde olan cilde birçok toksin madde zarar vermektedir. Bu toksin maddelerin ciltten hızla uzaklaştırılmasında nane çayının içerdiği antioksidan maddeler oldukça etkilidir.

nane çayı cildi besler
nane çayı cildi besler

Ciltteki yağlanma ve bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak ciltte oluşan sivilce ve akneler, günümüzde çok fazla dile getirilen cilt problemleri arasında yer almaktadır. Nane çayının düzenli tüketilmesi bu tür cilt problemlerine son vermektedir.

Cildin nem dengesinin korunmasında da nane çayı oldukça etkilidir. Aynı zamanda nane çayı her türlü cildi korumakta ve beslemektedir.

Sağlıklı, canlı, pürüzsüz ve güzel görünen bir cilt için nane çayı içilmesi ihmal edilmemelidir.

Soğuyan nane çayının içerisine pamuk batırıldıktan sonra yüze sürülmesi birçok cilt problemine çözüm olmaktadır. Nane çayının bu şekilde kullanımı ciltte tonik etki yaratmaktadır.

Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde de nane çayının hem tüketimi, hem de göz çevresine bir pamuk yardımıyla sürülmesi etkili olmaktadır.

Saçlardaki kepek problemine de son veren nane çayı, saç sağlığını korumaktadır. Nane çayının saça verdiği mentol ferahlığı saçları rahatlatmakta ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Nane Çayı Nasıl Demlenir?

Aktarlardan oldukça uygun bir ücret karşılığı alınabilen nane çayı, toz nane çayı, poşet çay ve aromalı nane çayı şeklinde demlenerek içilebilmektedir.

Peki, ‘Nane çayı nasıl demlenir?’ Nane çayı demlenirken dikkat edilmesi gereken birçok detay olduğu unutulmamalıdır. Örneğin nane çayı nezle, grip ve soğuk algınlığının hızlı geçmesi ve bu hastalıkların semptomlarını hafifletmek için içilecekse, nane çayı kuru naneden demlenerek içerisine 1 dilim limon atılmalıdır.

Taze nane yaprakları fincana konulduktan sonra üzerine sıcak su dökerek demlenmesi için kısa bir müddet beklenmesi yeterlidir. Ancak nane çayının sağlığa olan faydalarından en iyi şekilde istifade edebilmek için her seferinde taze demleyerek içmeye ve ölçüyü kaçırmamaya çok dikkat edilmelidir.

Kuru nane ile demlenen nane çayının demlenme süresi de taze nane yapraklarıyla demlenen nane çayının demlenme süresi gibi kısa olması gerekmektedir.

Nane Çayı Kilo Verdirir mi?

Sağlıksız ve dengesiz beslenme tarzı obeziteyi günümüzün en yaygın sağlık problemlerinden biri hali getirmiştir. Obezite ise sağlığa çok ciddi zararlar verdiğinden insanlar fazla kilolarından kurtulmak için çok sayıda yola başvurmaktadır. Naneden demlenen bitkisel çayında zayıflatıcı etkisinin olup olmadığı çok fazla araştırılmaktadır.

Nane çayı kilo verdirir mi? İşte bu sorunun yanıtı;

Antioksidan maddeler bakımından çok zengin olan nanenin çayı demlenerek içildiği zaman vücuttaki fazla su dışarı atıldığından vücutta ödem oluşumu da engellenmektedir.

Bağırsakları temizleyici etkisi yüksek olan nane çayı, vücudu fazla yağların yakılması içinde uyarmaktadır. Bu nedenle vücutlarındaki fazla yağları yakmak isteyenler, nane çatını düzenli olarak içmelidir.

Midede yaşanan sağlık problemlerine çok iyi gelen nane çayı, metabolizmayı aktif şekilde çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Nane çayının içeriğindeki yüksek miktarda C vitamini vücudun kilo vermesini kolaylaştırdığından ara öğünlerde nane çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında nane çayına buz katılarak soğuk halde içilmesi müthiş derecede ferahlık hissi vermektedir.

Zayıflatan Bitkiler ve Bitki Çayları

Strese İyi Gelen Sakinleştirici Bitki Çayları