Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir

mide ekşimesine ne iyi gelir
mide ekşimesine ne iyi gelir

Gastrik asitin mideden yemek borusuna doğru çıkmasıyla göğüste ve göğüs kafesinin arka bölgesinde yanma hissine benzer ağrıya ya da keskin bir hassasiyet hissi oluşmasına mide ekşimesi denilmektedir.

Mide ekşimesinin neden olduğu ağrılar, göğüs bölgesinde hissedildiği için çoğu zaman kalp ağrılarıyla karıştırılmaktadır. İnsanın, kendisini rahatsız hissetmesine neden olan mide ekşimesi yemek yenilmesinin hemen ardından, uyurken ya da günün herhangi bir vaktinde kendisini gösterebilir.

Toplum içerisinde yaygın görülen bir rahatsızlık olduğu için gün içerisinde midesinin ekşidiğinden şikayet eden insanlarla sık karşılaşırız. Mide ekşimesi günlük yaşama olumsuz etki ederek yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bu ağrıların dinmesinde mide koruyucular oldukça etkili olmaktadır. Mide ekşimesi çok sık karşılaşılan bir hal aldıysa ve bu rahatsızlıktan dolayı sürekli ilaç kullanılıyorsa altta yatan bir mide hastalığından kaynaklanma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle mide ekşimesi sizi sürekli rahatsız etmeye başladıysa bu problemin neden kaynaklandığının tanısının konması ve gerekli tedavinin uygulanabilmesi için kesinlikle bir hekime müracaat edilmesi gerekir.

Mide Ekşimesi Neden Olur?

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen mide ekşimesi üst sindirim sistemindeki herhangi bir problemden kaynaklanabilir. Mide ekşimesine neden olan en yaygın rahatsızlığın reflü olduğu bilinmektedir. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçarak –bu olaya tıpta özofagus adı verilir – içeriğindeki sindirim enzimlerinin yemek borusuna hasar vermesi olayına reflü denilmektedir. Mide ekşimesine yönelik olguların gelişmesinde reflü oldukça etkilidir.

Reflüye iyi gelen yiyecekler konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıksız beslenmede mide ekşimesinin en önemli nedenleri arasındadır. Ağır yağlı besinler ile abur cubur olarak adlandırılan paket gıdaların fazla tüketilmesi de mide ekşimesine ve buna bağlı ağrıların gelişmesine neden olmaktadır. Çünkü bu tür gıdalar midede çok uzun süre kaldığından zamanla sindirim sistemini bozmaktadır. Özellikle zararlı gıdalar tüketildikten sonra ani şekilde eğilme, uzanma ve kalkma gibi hareketlerde bulunulması mide ekşimesini tetiklemektedir. Çünkü bu tür ani hareketler esnasında besinlerin yemek borusuna kaçmasını engelleyen ve tıpta sfinkter olarak adlandırılan kas çok rahat gevşer.

‘Mide ekşimesi neden olur?’ sorusunun yanıtını tetikleyici ve bu rahatsızlığı ağırlaştıran risk faktörlerinde aramak gerekir. Bu risk faktörleri ise şöyle sıralanabilir;

Acı ve baharat içeren besinlerin aşırı tüketilmesi. Bu noktada özellikle nanenin aşırı tüketiminden kaçınmak gerekiyor.

Sağlığa sayısız faydaları olan soğan ve sarımsak gibi gıdalarda mide ekşimesine yol açan risk faktörleri arasında sayılabilir.

Aşırı yağ içeren besinlerin, yüksek asidite oranına sahip domates, ketçap vb. gıdaların, çikolatanın, çok sıcak ya da çok soğuk besinlerin tüketilmesi de mide ekşimesine neden olan risk faktörlerindendir.

Büyük hacimli besinler içeren bir öğünün ardından mide ekşimesi ile karşılaşılma ihtimali çok yüksektir.

Mide ekşimesine neden olabilecek en ciddi risk faktörleri arasında alkol, gaz, kafein ve asit içeren içeceklerde sayılabilir.

‘Mide ekşimesi neden olur?’ sorusunun ön plana çıkan cevaplarından biride hamileliktir. Çünkü anne karnında büyüyen bebek özellikle ikinci trimester dönemiyle birlikte mideye baskı yaptığından dolayı mide ekşimesine ve reflü rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Mide ekşimesine stres, öfke ve depresyon gibi rahatsızlıklarda yol açabilmektedir.

Obezite mide ekşimesinin en önemli nedenlerindendir.

Antibiyotik ve ağrı kesicilerinde mide ekşimesine neden olduğu bilinmektedir.

Mide Ekşimesi Belirtileri Nelerdir?

Genellikle çok ciddi bir sağlık sorununa işaret etmese de insanı huzursuz ederek keyfini kaçıran mide ekşimesi, bir takım belirtilerle kendisini göstermektedir. En sık karşılaşılan mide ekşimesi belirtileri nelerdir şöyle sıralanabilir;

 • Göğüs kafesinde ağrı ve yanma hissedilmesi
 • Ağız içerisinde koku oluşması
 • Asitli ve acı tatlı mide sıvısının ağız içerisine kadar gelmesi
 • Yemek yenmesinin hemen ardından mide ve yemek borusunda yanma hissedilmesi
 • Mide ağrılarının geceleri artış göstermesi
 • Şişkinlik hissedilmesi
 • Geğirme

Bu semptomların bir çoğuna mide rahatsızlıklarında da rastlanmaktadır. Bu nedenle doğru zamanda bir hekime başvurulması çok önemlidir. Mide ekşimesi belirtileri yanı sıra aşağıdaki belirtilerde varsa bir hekime danışmakta gecikilmemelidir.

Göğüs kafesinde hissedilen şiddetli ağrı ve baskıya kol ve çene ağrıları da eşlik ediyor ve nefes alıp vermede güçlük çekiliyorsa olayı mide ekşimesi diyerek geçiştirmeden derhal bir hekime müracaat etmek gerekir.

 • Ayrıca haftada iki defadan fazla mide ekşimesi sorunu yaşanması
 • Mide koruyucuların ağrıyı geçirmemesi
 • Yutmada güçlük çekilmesi
 • İştahsızlık hali ve yemek yemede güçlük çekilmesi ve bundan dolayı kilo kaybedilmesi
 • Kalıcı mide bulantısı ve kusma varsa

Mide Ekşimesi Nasıl Anlaşılır?

Mide ekşimesine tanı konması için gastroenteroloji kliniğine müracaat etmek gerekir. Bu klinikte yapılan muayene esnasında hekim tarafından hastaya şikayetlerinin ne zamandır sürdüğü, vücudun hangi bölgesinde ağrı ve yanma hissi olduğu ve ağrıların şiddet derecesi, hangi hareketleri yaptıktan ve hangi gıdaları tükettikten sonra mide ekşimesinde artış olduğu gibi sorular yöneltilebilir. Ayrıca sahip olunan hastalıklar ve kullanılan ilaçlar ile ilgili de hasta tarafından hekime gerekli bilgiler mutlaka verilmelidir. Mide ekşimesinin farklı bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için hekim tarafından hastaya fiziksel muayene yapılabilir. Hekim, bazı kan ve idrar tahlillerinin yanı sıra ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi tetkiklerde hastadan talep edebilir. Hekim, hastaya uyguladığı bu tetkiklerin ardından mide ekşimesinin neden kaynaklandığına yönelik bir tanı kor. Mide ekşimesine en sağlıklı tanı ise endoskopi yöntemiyle konulabilir.

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek ‘Mide ekşimesi nasıl geçer’ sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan biridir.

Az yemek koşuluyla öğünleri sıklaştırmakta mide ekşimesine çok iyi gelmektedir.

Yanma hissini tetikleyici besinler kesinlikle tüketilmemelidir. Bu nedenle tüketilen yiyecek ve içeceklerde seçici olmakta fayda var. Özellikle kafein içeren kahveden ve çaydan, içeriğinde baharat olan besinlerden, portakaldan, midedeki gaz mide ekşimesine neden olduğundan gazlı içeceklerden, yağlı besinlerden ve alkolden ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Yemeklerden yirmi dakika sonra özünde karbonat olan maden suyu içilmesi de mide ekşimesine iyi gelir. Ancak maden suyu ile sodanın aynı şey olmadığını belirtmekte fayda var.

Sadece bir yudum süt içmenin de mide ekşimesine iyi geldiği bilinmektedir.

İçeriğinde bol miktarda potasyum barındıran muz, mide ekşimesi şikayetini gidermek için oldukça ideal bir besindir.

‘Mide ekşimesi nasıl geçer’ sorusunun yanı sıra ‘Mide ekşimesinden nasıl korunulur?’ sorusu da önem taşımaktadır. Yemeklerin ardından özellikle akşam yemeğinden sonra sadece 10 dakika yürümek mide ekşimesine karşı müthiş bir koruyuculuk sağlamaktadır. Ayrıca öğünler ve beslenme tarzı da mide ekşimesinden korunmada oldukça önemlidir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi

hamilelikte mide ekşimesi
hamilelikte mide ekşimesi

Hamile kadınların yaklaşık yüzde 45’i mide ekşimesi problemiyle karşılaşır. Özellikle hamilelikten önce mide sorunu yaşayan anne adaylarının hamilelik döneminde mide ekşimesi sorunu yaşaması yüksek bir ihtimaldir. Hamilelikte mide ekşimesi yaşanmasının en önemli nedeni bebeğin büyümesi ve mideye baskı yapmasından dolayı mide asidinin yukarı çıkarak ağza kadar gelmesidir. Başka bir neden ise hamilelik hormonları nedeniyle sindirimin yavaşlamasıdır. Hamilelikte mide ekşimesi anne adayını bitkin düşürür.

Hamilelikte Mide Nasıl Geçer?

 • Yatmadan 3 saat evvel bir şey yememek
 • Yatarken yastığı yüksek tutmak
 • Sigaradan uzak durmak
 • Giyilen kıyafetlerin bol olmasına dikkat etmek
 • Yemek yedikten sonra aşırı sıvı tüketmemek
 • Yemek yenildiği esnada mideyi baskılamayacak şekilde oturmak
 • Günde üç öğün yemek yemektense daha sık ve küçük öğünleri tercih etmek
 • Tüketilen besinlere çok dikkat etmek

Mide Ekşimesine Bitkisel Çözüm

Her yaşta görülebilen mide ekşimesini bitkilerle gidermek mümkündür. Mide ekşimesine bitkisel çözüm ararken doğru bitkilerin tespit edilmesi çok önemlidir. O bitkileri sizler için araştırdık. İşte mide ekşimesine iyi gelen o bitkiler;

mide ekşimesine evde bitkisel çözüm
mide ekşimesine evde bitkisel çözüm

Zencefil: Zencefilin kendisi de çayı da mide asidini dengelediğinden dolayı mide ekşimesine çok iyi gelmektedir.

Badem: Mide ekşimesi yaşadığınız zamanlarda birkaç badem tüketirseniz rahatladığınızı hissedersiniz.

Muz: Püre haline getirilen muz yenildiği takdirde mide ekşimesine çok hızlı çözüm üretir.

Yulaf: En sağlıklı besinler arasında gösterilen yulafı, süt ve yoğurtla karıştırarak yerseniz mide ekşimesinin doğal tedavisine ciddi bir katkı sağlamış olursunuz.

Chia Tohumu: Bu tohum için mide ekşimesinin en doğal çözümü denilebilir. Mide ekşimesi yakınmalarını kısa sürede ortadan kaldırır. Direkt olarak tüketilebileceği gibi bir bardak suyla da tüketiminde bir sakınca yoktur. Bu tohumu mide ekşimesi şikayeti yaşayanlara uzmanlarda tavsiye etmektedir.

Elma Sirkesi: Tam bir antioksidan kaynağı olan elma sirkesi mide ekşimesini giderir. Bunun için bir bardak suyun içerisine elma sirkesi ilave ederek tüketmeniz yeterli olacaktır. Elma sirkesi midedeki asidi dengeleyerek sindirim sistemini rahatlatır. Sonuçta midenin asit dengesini sağlayamaması mide ekşimesinin en önemli nedenleri arasındadır.

Zerdeçal: Mide ekşimesine bitkisel çözüm içerisinde zerdeçalda yer almaktadır. İnsan sağlığına çok faydalı olan bu bitkiyi doktorlarda mide ekşimesi yakınmalarına tavsiye etmektedir. Zerdeçalın yemeklerin ardından günde 2 defa tüketilmesi mideyi enfeksiyonlara karşı korur.

Rezene Tohumu: Uzmanlar, mide problemi yaşayan insanlara rezene tohumunu tavsiye etmektedir. Kaynatılarak tüketilebileceği gibi yemeklerin ardından direkt olarak da tüketilebilir. İçeriğindeki vitaminler yoğun olduğu gibi doğal bir antiseptiktir. Sadece mide ekşimesine değil, mide ile ilgili çoğu probleme çözüm üretir.

Avokado: Sindirimi çok kolay bir meyve türüdür. İçeriğindeki besin değerleri mide ekşimesini engellediği gibi mide içinde koruyucudur. Öğünlerden sonra tüketilmesi en uygun olanıdır. Özellikle akşam yemeğinden sonra tüketilirse mide ekşimesini engeller. Sağlığa da çok büyük yararları olan bir meyvedir.

Tarçın: Mideyi yatıştırıcı özelliği olan tarçın, aynı zamanda mide için önemli bir koruyucudur. Tarçının direkt tüketimi oldukça güçtür. Bu nedenle bir bardak suyun içerisine bir tutam tarçın katarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Mide ekşimesine iyi gelmesi için yemeklerden sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayva: İçeriğinde bol miktarda lif barındıran ayva mide ekşimesine çok iyi gelmektedir. Mide ekşimesi yakınmalarını dindirmek için yemeklerin ardından ayva tüketilebilir. Aynı zamanda sindirimi rahatlatır.

Elma: İçeriğinde bol miktarda lif barındıran bir başka meyve ise elmadır. Elmanın mide ekşimesini dindirmesi için kabuğuyla birlikte tüketmeniz gerekir. Aynı zamanda vücut için en iyi besin kaynaklarından biridir. Daha sağlıklı bir mideye sahip olarak mide şikayetlerinden kurtulmak için yeşil elma yemeyi tercih etmelisiniz.