Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

reflüye iyi gelen yiyecekler
reflüye iyi gelen yiyecekler

Reflü rahatsızlığı yaşayan kişileri zor durumlara sokan bir sorundur. Yenilen besinler ve aşırı yemek yemek reflü rahatsızlığını oluşturabilen nedenlerdendir.

Reflü; en basit anlatım ile midedeki besinlerin, asitlerinin yemek borusundan ağza doğru geri gelmesi şeklinde görülen bir sindirim sistemiz rahatsızlığıdır.

Reflü hastalığını tetikleyen besinler olduğu gibi reflüye iyi gelen yiyecekler de vardır. Bu yazımızda o besinleri inceleyeceğiz.

reflü neden olur nasıl olur
reflü neden olur nasıl olur

Reflüye Lifli Gıdalar : Uzmanlar tarafından reflü hastalığı olan kişilere lif içeren besinler bol miktarda tavsiye edilmektedir. Lif içeren besinlerin sindirimi sırasında midenin aşırı mide asidi üretmesini engeller ve bu da reflü rahatsızlığına iyi gelmektedir. Beslenme sırasında özellikle tam tahıllı gıdalar ve bol lif içeren besinler tüketirseniz reflü şikayetlerinizde azalma görebilirsiniz. Lifli besinlere esmer pirinç, bazı makarna türleri, kepekli tahıllar ve yulaf ezmesi örnek olarak verilebilmektedir.

Reflüye Bitkisel Protein : Doktorunuz size reflü diyeti verdiyse, mutlaka bitkisel proteinlerden de yararlanmanızı söylemiştir. Bitkilerden sağlanan protein mide asidinin çok salgılanmamasına neden olduğu gibi bir de reflü hastalığına neden olan özofagus kasının iyileşmesini ve gelişmesini de sağlamaktadır. Yaptığınız diyet içerisinde hayvansal gıdalardan vücuda alınan protein yerine fasulye, siyah fasulye, ve mercimek gibi bitkisel protein içeren besinler tüketmek çok daha yararlı olacaktır.

Reflü İçin Sebzeler : Doktorlar domates dışındaki sebzeleri özellikle reflü rahatsızlığı yaşayanlara önermektedirler. Bunun en büyük nedeni sebzeler hazırlanırken yemeklerde az yağ kullanılmasıdır. Özellikle sebzeleri çiğ ya da haşlayarak tüketmek rahatsızlığınıza iyi gelecektir. Eğer salata şeklinde sebze tüketimini tercih ediyorsanız kesinlikle salatanıza sos kullanmamalısınız. Bu sos sizin midenizin daha çok asit üretmesini sağlayarak reflü rahatsızlığınızı tetikler.

Sebze ve meyve tüketimi her koşulda tavsiye edilmektedir. Elma hastalığınızı tetiklemeden yiyebileceğiniz gıdalar arasındadır. Muz, patates ve brokoliyi de diyetinizde kolaylıkla tüketebilirsiniz. Reflüye kesin çözüm için tüketmeniz gereken gıdaları ve yememeniz gereken gıdaları iyi bilmelisiniz. Bu şekilde reflü rahatsızlığınızı sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

Reflü rahatsızlığına iyi gelen besinlerden başka birisi ise lahana ve havuçtur. Bu gıdaları özellikle yağsız ve çiğ ya da haşlanmış olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca;

 • Yağsız kıyma,
 • Ekmek,
 • Fasulye,
 • Balık,
 • Tavuk göğsü (özellikle haşlama)
 • Beyaz peynir,
 • Yulaf,
 • Beyaz pirinç,
 • Kepek,
 • Esmer pirinç,
 • Yağsız krem peynir,
 • yumurta akı,
 • mısır ekmeği,
 • yumurta akı da reflü rahatsızlığınıza sıkıntı vermeden tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır.

Reflüye İyi Gelmeyen Besinler

Reflüye iyi gelen şifalı bitkiler ve yiyecekler olduğu gibi kesinlikle tüketmemeniz gereken gıdalar da vardır. Bazı hastalarda bir besin hiç bir sorun çıkartmazken bazılarında o besin çok büyük ağrılara neden olmaktadır. Bundan dolayı herkesin kendi beslenme listesini hazırlaması gerekmektedir. Kendi beslenme listenizi hazırlarken de mutlaka doktorların yemeyin dediği besinleri de dikkatli bir şekilde listelemek çok önemlidir.

Domates : Uzman doktorlar reflü rahatsızlığı olanlara sebzeleri önermektedir. Lakin domates bu sebzelerden biri değildir. Sağlık için çok yararlı olan likopen isimli bir maddeyi içeren domatesin içerisinde yüksek oranda asit bulunmaktadır. Bu asitler de mide asidinin aşırı şekilde salgılanmasını ve dolayısıyla reflü rahatsızlığını tetikler. Domates ile elde edilen gıdalar da  tüketilmemelidir. Bunların içinde salça, ketçap, ve domates suyu da dahildir.

Sarımsak : Çiğ şekilde tüketilen sarımsak da reflü rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Soğan : Aynı şekilde sarımsak gibi çiğ soğan da eğer reflü hastalığınız var ise kesinlikle tüketmemeniz gereken besinler arasındadır. Bu iki besinin içerisinde bulunan maddeler midenin ekşimesine neden olduğundan dolayı reflü rahatsızlığını tetikleyecektir.

Baharatlar : İçerisinde çok fazla baharat bulunan gıdalar ya da direk baharatlar da reflü rahatsızlığını tetiklemektedirler. Baharat kullanımı özellikle reflü hastalarında mide yanmasına neden olacağı için uzman doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Sizlerde yemeniz ve yememeniz gereken besinlerden bir liste yaparak diyetinizi belirleyebilir ve bu can sıkıcı rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.