Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir

maydanoz suyu faydaları nelerdir
maydanoz suyu faydaları nelerdir

Hamur işi, sıcak yemekler ve daha birçok yemeği kendisine özgü lezzetiyle lezzetlendiren maydanoz, içeriğindeki vitamin ve minerallerle en sağlıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Maydanozun içeriğindeki vitamin ve minerallerden maydanozun kendisi tüketilerek faydalanılacağı gibi maydanoz suyu içilerek de faydalanılabilmektedir.

İçeriğinde A, C ve K vitaminlerini bol miktarda barındıran maydanoz, demir, folat ve kalsiyum minerallerini de bol miktarda barındırmaktadır. Kalp sağlığını koruyan ve tümör gelişimini önleyen antioksidan maddelerde maydanozda bol miktarda bulunmaktadır. Hazımsızlığa, safra taşına kabızlığa, böbrek taşına çok iyi gelen maydanoz, vücuttaki fazla ödemi de hızla dışarı atmaktadır. Ancak kanamayı ve düşük riskini artırdığı için hamilelikte fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen maydanoz, herhangi bir sağlık problemine şifa olsun diye de doktor onayı olmadan fazla tüketilmemelidir.

Peki, ‘Maydanoz suyu faydaları nelerdir?’ Maydanoz suyunun sağlığa faydalarının yanı sıra maydanoz suyunun nasıl hazırlandığı, zayıflatıp zayıflatmadığı, ne zaman ve nasıl içileceği ve sağlığa zararları bu yazıda tüm detaylarıyla incelendi.

Maydanozun Faydaları

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sağlığa olan sayısız faydalarının yanı sıra detoks etkisiyle de dikkatleri üzerine çeken maydanoz suyu blenderda hazırlanabileceği gibi suyun içerisinde kaynatılarak da hazırlanabilmektedir. Ayrıca maydanoz suyunun hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen yöntemde vardır. ‘Maydanoz suyu nasıl hazırlanır?’ sorusuna bu yöntemlere teker teker değinilerek yanıt verilecek.

Maydanoz suyunu blender yöntemiyle hazırlamak için öncelikle bir demet maydanoz yıkanıp ayıklanmalı, daha sonrada blendera konularak 1 veya 1,5 bardak su dökülmelidir. Bu karışımın içerisine damak tadına göre limonda katılabilmektedir. Blender da hazırlanan maydanoz suyunun hazırlandığı gün içilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Maydanoz suyunu kaynayan suda hazırlamak için maydanoz sapları blender yönteminde olduğu gibi bir demet maydanoz yıkandıktan ve saplarıyla beraber ayıklandıktan sonra birkaç parçaya bölünerek kısık ateşte kaynatılmalıdır. Su kaynamaya başlayınca maydanozlar eriyerek kaybolmadan evvel ocağın altı kapatılmalıdır. Son olarak demlenmesi için yaklaşık 10 dakika bekledikten ve soğuduktan sonra maydanoz suyu afiyetle içilebilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise maydanoz suyunun hazırlanması için 15-16 tane saplı maydanozun elle biraz parçalandıktan sonra mutfak robotuna ya da blendıra konulmasını ve üstüne iki yemek kaşığı limon suyu ile yarım bardak su katıldıktan sonra bu karışımın blenderde ya da mutfak robotunda iyice karıştırılmasını önermektedir. Ayrıca hazırlanan bu karışımın, sabah kahvaltısından 10 dakika evvel aç karnına hepsinin içilmesi de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerileri arasında yer almaktadır.

Maydanoz Suyunun Faydaları

B, C ve K vitaminlerini içeriğinde bol miktarda barındıran maydanoz suyu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Mikroplarla yani bakterilerde savaşan maydanoz suyu vücut direncini artırarak kış mevsiminde yaygın görülen hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilmek için maydanoz suyunun içeriğindeki beta-karoten maddesine vücut gereksinim duymaktadır.

‘Maydanoz suyu faydaları nelerdir?’ sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da maydanoz suyunun demir eksikliğine ve kansızlığa çok iyi gelmesidir. Vücutlarında demir eksikliği olanların hekime danıştıktan sonra kür halinde tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Maydanoz suyu nefesin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Soğan, sarımsak gibi ağızda kötü koku oluşturan besin maddelerini sırf bu kötü kokudan dolayı tüketmeyenler, bu tür besin maddelerini tükettikten sonra maydanoz suyu içerlerse, ağız içerisinde oluşan kötü koku kısa sürede kaybolmaktadır.

Böbreklerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olan maydanoz suyu, böbreklerdeki taşında kolayca düşmesinde oldukça etkilidir. Etkili bir idrar söktürücü olan maydanoz suyu, idrar yolu enfeksiyonlarının iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Adet söktürücü etkisi olan maydanoz suyu, adet dönemindeki şiddetli ağrıları hafiflettiği için adet dönemini rahat geçirmeye yardımcı olmaktadır.

maydanoz suyu zayıflamaya yardımcıdır
maydanoz suyu zayıflamaya yardımcıdır

Vücutta yağ yakımını hızlandıran maydanoz suyu zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Diyet sürecinde maydanoz suyu içilirse vücuttaki kalori yakımı hızlanmaktadır.

İçeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu zararlı maddelerden temizlediği gibi cildi de yenilemektedir.

Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olan maydanoz suyu düzenli içildiği takdirde kanı temizlemekte, tiroid hormonunun işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirmesine yardımcı olmakta ve iltihabı sökmektedir.

Cilt problemlerine özellikle de sivilce sorunlarına çok iyi gelmektedir. İçeriğindeki C vitamini sivilcelerin kurumasında oldukça etkilidir. Düzenli içilirse ciltteki sivilceleri azalttığı gibi cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Cilt lekelerini gideren maydanoz suyu, cildi temizlemektedir. Cildin nem miktarını karşılayarak cilt kırışıklıklarını engellemektedir. Genel cilt sağlığına faydası oldukça fazladır.

maydanoz suyunun cilde faydaları
maydanoz suyunun cilde faydaları

Kansere neden olan serbest radikalleri öldüren ve yeni hücre oluşumuna yardımcı olan maydanoz suyu birçok kanser türünü engellemektedir. Özellikle meme, prostat ve cilt kanserinin engellemesinde çok etkilidir.

İçeriğindeki B vitamini ve folik asit kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

Sindirim sistemi problemlerine çok iyi gelmektedir.

Solunum yollarındaki sağlık problemlerini hafifletmektedir.

Günlük A vitamini gereksiniminin yüzde 80’ini karşılamaktadır. Tam bir A vitamini deposu olduğu için göz sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Bu sayede yaşlılıkta görülen görme kusurlarını engellemektedir.

Kandaki oksijen seviyesini yükselttiği için iç organları temizlemektedir. Özellikle karaciğer ve böbreğin temizlenmesinde oldukça etkilidir.

İç organların ve cildin yaşlanmasını geciktirmektedir.

Afrodizyak etkisi vardır.

maydanoz suyunun afrodizyak etkisi
maydanoz suyunun afrodizyak etkisi

Karaciğeri temizlediği için karaciğeri kuvvetlendirdiğinden karaciğerde yağlanmayı engellemektedir.

Menopoz dönemindeki semptomları ve vücudun genel sağlığına ve psikolojiye olan olumsuz etkilerini hafifletmektedir.

Yaz sıcaklarında buz küpleri atılarak içilirse serinletmektedir.

Maydanoz Suyu Kilo Verdirir mi?

Zayıflamaya tek başına etkisi olan ender bitkiler arasında maydanozda yer almaktadır. Toksin maddeleri vücuttan hızla attığı için zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra sağlıklı yaşam sürmeye de ciddi katkı sağlamaktadır.

Maydanoz suyu kilo verdirir mi? Maydanoz suyu toksin maddeleri vücuttan hızla atmasının yanı sıra içeriğindeki antioksidan maddelerle de zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Etkili bir ter ve idrar söktürücü olduğu için zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. Maydanoz suyu, kür halinde de farklı bir diyete yardımcı olarak tüketilebilir.

Maydanoz suyundan hazırlanan kür düzenli olarak tüketilmelidir. Ayrıca içeriğindeki vitaminlerden en iyi şekilde istifade edebilmek için günlük hazırlanarak taze tüketilmesi önerilmektedir.

Bu konudaki diğer yazımız 👇👇👇

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı

Maydanoz Suyu Ne Zaman, Nasıl İçilir?

Maydanoz suyunun tüketimi kullanım amacına göre değişmektedir. Diğer sebze sularındaki gibi maydanoz suyu da düzenli olarak doğru zamanda tüketilmelidir. Peki, ‘Maydanoz suyu ne zaman içilir ve nasıl içilmelidir?’ Maydanoz suyu zayıflamak amacıyla içiliyorsa sabah aç karnına içilmesi önerilmektedir. Çünkü maydanoz suyu aç karnına içildiği zaman etken maddeleri vücuda daha fazla etki etmektedir. Maydanoz suyunun kahvaltıdan yarım saat evvel içilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Maydanoz suyu detoks amaçlı içiliyorsa günlük iki defa içilmesi tavsiye edilmektedir. Detoks amaçlı içilen maydanoz suyunun sabah kahvaltı yaptıktan 40 dakika sonra, akşam yemeğini yedikten sonrada 2 saat sonra içilmesi uygundur.

Ayrıca maydanoz suyunun hazırlanır hazırlanmaz taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü maydanoz suyu bekletildiği zaman diğer sebzeler gibi içindeki vitamin değerlerini kaybetmektedir.

Maydanoz Suyunun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Sağlığa sayısız faydaları olan maydanoz suyunun yanlış tüketimi veya tüketilirken sağlık problemlerinin dikkate alınmaması halinde vücut, maydanoz suyunun çeşitli yan etkilerine maruz kalmaktadır.

Peki, ‘Maydanoz suyunun sağlığa zararları nelerdir?’ Maydanoz suyunun sağlığa zararları arasında tansiyon düşürücü etkisini olup olmadığı çok fazla merak edilmektedir. İçeriğinde potasyum mineralini bol miktarda barındıran maydanoz suyu, yüksek tansiyonu düşürmekte ve kan basıncını düzenlemektedir. Buna rağmen tansiyon problemi olanlar, maydanoz suyunu tüketmeden evvel kesinlikle uzman bir hekime danışmalıdır.

Maydanoz suyunun hamilelikte içilip içilemeyeceği de çok fazla araştırılmaktadır. Bu konuda hamile bayanların aklına ilk gelen soru ise maydanoz suyunun bebeklerini düşürüp düşürmeyeceğidir? Hamilelik sürecinde rahim kanallarında problemlere neden olabilecek maydanoz suyu, düşük riskini de oldukça yükseltmektedir. Bundan dolayı gebe bayanlara maydanoz suyu tüketmemeleri önerilmektedir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir